Symbolizm w malarstwie – co powinieneś o nim wiedzieć?

Symbolizm to jeden z najpopularniejszych kierunków w sztuce. Sztuka symboliczna istniała od zarania dziejów. Od zawsze pełniła funkcje sakralne, rytualne i magiczne. Służyła też okiełznaniu sił natury. Co warto wiedzieć na temat tego nurtu w sztuce? Dowiedz się z poniższego artykułu.

fot. Taryn Elliott, źródło: Pexels

Co to jest symbolizm w malarstwie?

Symbolizm w malarstwie i w ogóle w sztuce to kierunek, który narodził się we Francji w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku, skąd szybko rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie. Kierunek ten odwołuje się do transcendencji i dąży do uchwycenia istoty ludzkiego bytu od zarania dziejów. Od wieków służył ludziom do poznania własnej natury, a także tajemnic przyrody i świata. Powstał jako swego rodzaj przeciwwaga i wyraz sprzeciwu dla materialistycznego, racjonalistycznego i pozytywistycznego poglądu pojmowania świata.

Artyści malarze, ale również poeci czy filozofowie pojęli, że sens istnienia ludzkiej natury nie wyczerpuje się w poznaniu materialnej powierzchni zjawisk, ale niezwykle istotny jest też pierwiastek duchowy.

Cechy symbolizmu w malarstwie

Symbolizm w malarstwie wyróżnia się pewnymi określonymi cechami. Przede wszystkim więc dzieła miały na celu ukazanie duchowych rozterek i problemów człowieka, służyły wyrażeniu tego, co „niewyrażalne”. Artyści tworzący w nurcie symbolicznym wykorzystują w swych dziełach symbole – każdy, nawet najmniejszy przedmiot, poza swym naturalnym znaczeniem, zazwyczaj miał również dodatkowy, metaforyczny sens. Symbole najczęściej stanowiły odniesienie do świata metafizycznego.

Twórcy szukali też inspiracji w kulturach egzotycznych, wierzeniach ludowych, mitologii i baśniach. Często wykorzystywali w swych obrazach i grafikach elementy abstrakcyjne. Chcieli obserwować zjawiska psychiczne oraz wnętrze człowieka, jego emocje i uczucie. W obrazach symbolicznych często można napotkać tematykę gotycką, mistyczną czy nawet spirytualistyczną. Nierzadko artyści odwoływali się do estetyki snu, oniryzmu, a nawet wizji albo halucynacji narkotycznych.

Obrazy i grafiki symboliczne

Do dziś wielu twórców chętnie wykorzystuje tematykę symboliczną w swoich dziełach. To sprawia, że poszukując grafik, obrazów czy plakatów tego rodzaju, nie musisz sięgać po klasyków, ale z powodzeniem znajdziesz dzieła z tego nurtu u młodych twórców. Malowidła i rysunki symboliczne doskonale prezentują się zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych. Jeśli zatem poszukujesz elementów wyposażenia wnętrz i dekoracji do mieszkania w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy loftowym, obrazy tego rodzaju to strzał w dziesiątkę.