Nadmiar sebum – Co to jest i co oznacza?

Nadmiar sebum to oleista wydzielina wydzielana przez gruczoły łojowe. Sebum to naturalna, normalna rzecz, którą wytwarza nasza skóra. Utrzymuje nawilżenie naszej skóry, więc samo w sobie nie jest złe. Problem pojawia się, gdy jest gdy mamy zachwianą pracę gruczołów łojowych, co powoduje nadprodukcję olejków i wiąże się z nadmiarem sebum na twarzy, co może prowadzić do trądziku i innych problemów.

Objawy nadmiaru sebum

Skóra tłusta to stan, który powoduje, że skóra wytwarza więcej nadmiar łoju skórnego niż powinna. Może to prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum na skórze, co spowoduje, że będzie wyglądać błyszcząco i tłusto. Istnieje wiele różnych objawów skóry tłustej, ale najczęstsze to tłuste włosy, błyszczące czoło, zaskórniki, zatkane pory, wypryski trądzikowe

Przyczyny nadprodukcji sebum i środki zapobiegawcze

Hormony dojrzewają w wieku młodzieńczym, co może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum. Istnieją również inne czynniki, które mogą powodować nadmierne wydzielanie sebum, takie jak stres, palenie i spożywanie alkoholu.

Jeśli masz tłustą skórę, powinieneś unikać mocnego makijażu lub nakładania zbyt dużej ilości kremu nawilżającego gdyż najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy. Należy również codziennie myć twarz łagodnym środkiem czyszczącym aby usunąć cały olej ze skóry i ograniczyć wydzielanie sebum.

Jak radzić sobie z nadprodukcją sebum

Nadprodukcja sebum to częsty problem skórny, który dotyka wielu ludzi. Główną przyczyną wzmożonej produkcji sebum są zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do zaburzenia równowagi w gruczołach łojowych. Nadmierna produkcja sebum najczęściej pojawia się przy jednoczesnym niedoborze estrogenów oraz nadmiarze testosteronu.

Istnieje kilka naturalnych środków, które mogą pomóc zmniejszyć nadmierną produkcję sebum na twarzy i niektóre czerwone plamy na twarzy spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry. Jednym z takich środków jest stosowanie kosmetyków dla cery tłustej, chociażby lekkiego peelingu złuszczającego na twarz, najlepiej zawierającego kwas salicylowy, ponieważ pomoże to usunąć martwe komórki naskórka i zmniejszyć ilość oleju wytwarzanego przez gruczoły. Drugą opcją byłoby użycie ściągającego tonera lub balsamu, takiego jak oczar wirginijski, który pomaga zwężać pory i zmniejszyć wydzielanie sebum.

Na rynku dostępnych jest również wiele produktów stworzonych specjalnie z myślą o ograniczeniu nadmiernej produkcji sebum. Te produkty zazwyczaj zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, kwas azelainowy lub cynk, które mają na celu wytwarzanie łoju, który jest wytwarzany w szybszym tempie niż to konieczne. Przed zastosowaniem produktu zawierającego te składniki aktywne koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Istnieje wiele dostępnych bez recepty zabiegów, które można stosować w domu, które zmniejszają nadaktywność gruczołów łojowych. Najczęstszym leczeniem miejscowym jest nadtlenek benzoilu, który zabija bakterie powodujące trądzik i zmniejsza stan zapalny. Inną opcją jest kwas salicylowy, który złuszcza naskórek usuwając martwe komórki i odblokowując pory.

Więcej na temat przyczyn nadmiaru sebum i makijażu cery tłustej w artykule: https://pedzlove.pl/blog/makijaz-cery-tlustej-i-nadmiar-sebum-jak-sobie-z-tym-radzic-b41.html