Starego laptopa nie wyrzucaj do kosza, czyli o elektrośmieciach

12.09. Polacy są bardziej świadomi, że śmieci należy segregować. Co raz częściej w domach pojawiają się osobne pojemniki na papier, szkło i plastik. Co jednak zrobić ze zużytą pralką lub starym laptopem? Z całą pewnością, nie wolno wyrzucić ich razem z innymi odpadami.

Wedle obowiązującego w Polsce prawa, zabronione jest pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego razem z innymi śmieciami. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi kara nawet do pięciu tysięcy złotych grzywny. Zakaz obejmuje urządzenia począwszy od małego AGD, przez komputery i telefony, skończywszy na zegarkach czy zabawkach zasilanych bateriami.
Z problemem posiadania elektrośmieci zetknie się prędzej czy później każde gospodarstwo domowe.

Dlaczego zużyte urządzenia muszą być składowane osobno? Stanowią one zagrożenie dla całego środowiska naturalnego. Zawierają trujące, rakotwórcze substancje – kadm, rtęć czy azbest. Przedostanie się ich do atmosfery czy wody będzie odczuwalne przez nas w skutkach przez wiele lat.
Przed skażeniem można się jednak ochronić – przez bezpieczne składowanie elektrośmieci w specjalne wyznaczonych punktach.

Dzięki programowi „Moje miasto bez elektrośmieci”, prowadzonemu przez firmę ElektroEko, mieszkańcy Ełku mogą zostawić zużyty sprzęt w punkcie zbiórki elektrośmieci. W ten sposób chronią siebie i środowisko przed groźnym oddziaływaniem substancji zawartych w starych urządzeń.

Gdzie w Ełku oddasz elektrośmieci Kiedy
ul. Sikorskiego 13 (parking przy CH Lidl) Każda druga sobota miesiąca
w godz. 9.00-14.00

W przypadku elektrośmieci dużych, takich jak: pralka, lodówka itp. wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 i umówić się na bezpłatny odbiór zepsutych urządzeń z domu lub skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie http://elektrosmieci.pl/bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu.