Stare drewno w industrialnych klimatach wnętrzarskich

Styl industrialny staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście, klasyczny industrial to adaptacja budynków pofabrycznych z ich otwartą przestrzenią, wysokimi sufitami i schludną surowością formy. Ale nie każdy może mieszkać w byłej fabryce. Nie ma aż tylu byłych fabryk i tego przeskoczyć się nie da. Można jednak wprowadzić industrialny klimat do każdego domu. Trzeba tylko trzymać się pewnej żelaznej zasady – prostota, naturalność i optyczne powiększenie wnętrza. Stawiamy na jakość, a nie na ilość.

Styl industrialny to zaprzeczenie esów-floresów i babcinych klimatów. Ale to nie znaczy, że ogranicza się on wyłącznie do betonu, metalu i starej cegły. Ważna jest przestrzeń, czystość linii i doskonała niedoskonałość chropowatych powierzchni. Dlatego styl industrialny doskonale gra ze starym drewnem.

1-d

Dlaczego stare drewno? Dlatego, że stare drewno ma coś, co idealnie komponuje się z surowością betonu, metalu i starej cegły. Stare drewno odzyskane podczas rozbiórki stuletnich domów i budynków gospodarczych to ręcznie obrobione belki i wypalone słońcem oraz wysmagane wiatrem deski o nierównej powierzchni i surowej strukturze. Stół z takiego drewna na podstawie ze starych płaskowników lub prętów ozdobionych autentycznymi wżerami wypracowanymi przez rdzę to mebel idealnie komponujący się z betonem lub cegłą.

2-d

Stare, ręcznie ciosane belki jako konstrukcja rozdzielająca pomieszczenia to kwintesencja industrialnego loftu.

3-d

Regał na metalowej ramie z półkami ze srebrnoszarych desek odzyskanych z północnej ściany przedwojennego spichlerza to perełka. Stare dechy na podłodze, których nie wolno przykrywać dywanem, to podstawa.

Oczywiście cała tajemnica tkwi w tym, aby było to drewno autentycznie stare, a nie postarzane. Styl industrialny wymaga autentycznych materiałów, a nie ich podróbek. A piękna i surowości starego drewna po prostu nie da się podrobić.

Im drewniana powierzchnia bardziej sfatygowana, tym lepiej. Kapitalnie wyglądają dziury po gwoździach i drewniane łaty tuszujące ubytki.

4-d

Nierówne dechy pozornie niedbale przykręcone do podstawy z ocynkowanych rur tworzą stół, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

5-d

Ręcznie rżnięte lico belki obrabianej sto lat temu na traku lub ręczną metodą moja-twoja daje niesamowity efekt w połączeniu z profilami z odzysku. Konsola z jasnych desek odzyskanych ze wschodniej lub zachodniej ściany przedwojennego domu i osadzonych na podstawie ze starej maszyny do szycia idealnie gra z każdym industrialnym wnętrzem.

6-d

Doskonałym pomysłem jest też regał wykonany ze skrzynek zrobionych ze starych desek. Skrzynki ustawiamy jedna na drugiej i przytwierdzamy do ściany. Stare deski zawdzięczają swój kolor słońcu i w zależności od tego, z której ściany budynku zostały odzyskane, mają barwę jasnobrązową, ciemnobrązową lub srebrnoszarą. Szczególnie srebrny odcień desek doskonale pasuje do chłodu i minimalizmu stylu industrialnego.

7-d

Po prostu – styl industrialny kocha stare drewno. Temu nie da się zaprzeczyć.

Wojciech Sobierański
Artykuł został przygotowany przez firmę Regalia Polska Manufaktura specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku.