Śniadanie podano do stołu!

Analizując nową wersję Piramidy Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowaną przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), warto zweryfikować swoje poranne zwyczaje. Jak powinien wyglądać pełnowartościowy, a zarazem pobudzający do działania posiłek i dlaczego warto jeść go regularnie?

fot.sSegafredo_Zanetti_1Nowa piramida żywienia

Opublikowana przez specjalistów IŻŻ zaktualizowana wersja piramidy żywienia, w znacznym stopniu różni się od swojej poprzedniczki stworzonej w 2009 roku. Nowe rekomendacje są wynikiem ciągłego postępu badań nad zdrowym rozwojem człowieka. Najważniejszym przesłaniem jest zmniejszenie przyjmowanej ilości cukru, soli i tłuszczu na rzecz błonnika oraz zmiana pozycji warzyw i produktów zbożowych. Świeże jarzyny i owoce powinny być głównym elementem codziennego jadłospisu każdego z nas. Naukowcy podkreślają także znaczenie pierwszego posiłku w powszedniej diecie. Pożywne śniadanie to podstawa, ważne więc, by było ono zbilansowane i zawierało składniki ze wszystkich grup żywieniowych – jak m.in. produkty wielozbożowe oraz mleczne, wędliny, ryby, jaja, warzywa i owoce. Znaczący wpływ na ogólną kondycję organizmu ma również dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Specjaliści, poza wodą i świeżymi sokami, zalecają picie kawy i herbaty, które zmniejszają ryzyko wielu chorób, np. zawału serca czy cukrzycy.

Słodka pobudka

Z porannego posiłku rezygnujemy głównie na rzecz dłuższego snu. To błąd, ponieważ pożywne śniadanie dostarcza więcej energii niż półgodzinna drzemka. Jednocześnie nie musi się ono kojarzyć wyłącznie z owsianką czy płatkami z mlekiem. Drożdżówki, croissant czy pieczywo z konfiturą to doskonałe propozycje dla wszystkich, którzy preferują lekkie dania w słodkiej wersji. Ważne by nie popaść w rutynę i zadbać o różnorodność. Apetyczną propozycją są naleśniki lub ich amerykańska wersja czyli pancakes’y, które smakują świetnie w połączeniu ze świeżymi owocami, dżemem lub białym serem. Takie przysmaki idealnie komponują się z pobudzającą kawą, której picie o poranku deklaruje aż 75% Polaków. Inspirując się włoskimi zwyczajami śniadaniowymi, aromatyczny napój warto połączyć z mlekiem lub czekoladą, przyrządzając delikatne w smaku caffè latte, cappuccino, czy macchiato. – Przygotowując tego typu kawy, do spieniania najlepiej wykorzystać mleko o zawartości tłuszczu na poziomie 3,2%, dzięki któremu uzyskamy gęstą i trwałą piankę – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Podczas spieniania powinno ono uzyskać temperaturę idealną do serwowania, czyli 60⁰C. Co istotne, tradycyjne napoje typu cappuccino czy monte bianco dobrze sprawdzają się w zestawieniu z pieczywem, np. maślanym croissantem – dodaje ekspert.  Jeśli o poranku najbardziej zależy nam na maksymalnym pobudzeniu – idealną propozycją, wspomagającą jednocześnie układ trawienny, będzie aromatyczne espresso wypite po posiłku. Do przygotowania tej niezwykle esencjonalnej kawy, najlepiej wybrać kompozycję z ziarnami Robusty, ponieważ wyróżniają się one wyższą zawartością kofeiny.

Zdrowa klasyka

fot.s1Segafredo_ZanettiOdpowiednio zbilansowane składniki porannego jadłospisu pozwolą dostarczyć do organizmu glukozę, która wspomaga pobudzenie umysłu do pracy. Regularne spożywanie posiłków sprzyjać będzie także osobom dbającym o linię, dzięki eliminowaniu nawyku niezdrowego podjadania w ciągu dnia. Zwolennikom klasycznych śniadań specjaliści radzą włączenie do jadłospisu możliwie jak największej ilości świeżych warzyw, które według ostatnich badań, w piramidzie żywieniowej zdeklasowały produkty zbożowe. Najlepszą propozycją będą więc sałatki, które warto doprawić oliwą i ziołami, zastępując tym samym, zwaną przez dietetyków „cichym zabójcą”, sól. Polecane są również jajka, o ile spożywamy je w wersji gotowanej oraz różnego rodzaju sery. Ze względu na właściwości prozdrowotne, napojem świetnie komponującym się z tego typu śniadaniem jest herbata. Na przywitanie nowego dnia sprawdzą się naturalne mieszanki owocowe, które wzbogacone dodatkowo o miód i cytrynę, dostarczą niezbędną dawkę witaminy C. Wybrane gatunki są również dobrą alternatywą dla pobudzającej kawy, ponieważ odpowiednio zaparzone, wyróżniają się wysokimi właściwościami aktywizującymi. – Działaniem stymulującym charakteryzuje się napar z herbaty zielonej, którą należy pić na czczo, przed pierwszym posiłkiem. Tę niefermentowaną odmianę suszu najlepiej parzyć nie dłużej niż 3 minuty – mówi Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Zielona herbata może być zalewana trzykrotnie. Jednak pobudzające właściwości i delikatny smak osiągniemy tylko podczas pierwszego zaparzania – dodaje ekspert. W walce z poranną sennością sprawdzi się także odmiana czarna, a szczególnie mieszanka Assam, którą wyróżnia duża zawartość teiny, zwanej także herbacianą kofeiną. Intensywny w smaku napar uzyskamy po trzyminutowym parzeniu.

Drugie śniadanie

Specjaliści ds. żywienia podkreślają, że należy jeść pięć posiłków dziennie. Udowodniono, że dostarczanie mniejszej, ale częstszej i regularnej ilości pokarmów, wpływa pozytywnie szczególnie na układy trawienny i odpornościowy, ale także na ogólne samopoczucie. Na drugie śniadanie, a więc w odstępie 2 lub 3 godzin od pierwszego, warto zjeść dowolne, krojone warzywa, pełnoziarniste płatki lub owoce połączone z jogurtem naturalnym. Taki posiłek dostarczy naszemu organizmowi około 10 % dziennego zapotrzebowania odżywczego, zapewniając niezbędną energię do działania pomiędzy śniadaniem a obiadem. Pełnowartościową przekąską w pracy mogą być także orzechy, bakalie lub pestki, które są bogatym źródłem witamin z grupy B, potasu, żelaza, wapnia i magnezu. Pamiętajmy jednocześnie, że zdrowy posiłek to również taki, którego nie jemy w pospiechu.