Siłownie 24/7 dla zapracowanych

By zdążyć zrzucić parę kilogramów przed najcieplejszymi miesiącami w roku, trzeba zacząć działać już teraz. Dla osób prowadzących szczególnie intensywny tryb życia, w walce o wakacyjną sylwetkę wsparcie mogą stanowić zyskujące na popularności całodobowe kluby fitness. Co trzeba wiedzieć o tego typu siłowniach?

Fot._www.trilux.com_2Według danych instytutu badawczego IQS opublikowanych w 2015 roku, 65% Polaków uprawia sport. Listę najpopularniejszych dyscyplin otwierają: jazda na rowerze i bieganie (odpowiednio: 22% i 19% respondentów). Żadnej regularnej aktywności fizycznej nie podejmuje 35% z nas. Głównym spośród wymienianych powodów jest brak czasu. Jednak stopniowe upowszechnianie się klubów fitness o niestandardowych godzinach otwarcia może ułatwić znalezienie w napiętym grafiku chwili na ćwiczenia. Na co zwrócić uwagę, rozważając kupno karnetu na siłownię 24/7?

Boom na sport przez całą dobę

Czynne non stop kluby fitness zaczęły pojawiać się w Polsce na większą skalę w 2014 roku. Wówczas już właściciele prekursorskiego konceptu mieli w planach otwarcie kilkudziesięciu obiektów na terenie całego kraju. Na przestrzeni dwóch lat, do walki o zapracowanych klientów dołączyły również kolejne marki. Obserwując wzrost liczby siłowni całodobowych, można przypuszczać, że kochamy treningi w godzinach nocnych. Niekoniecznie jednak tak jest. W przeważającej części przypadków, funkcjonowanie tego typu klubów nie różni się zbytnio od działania placówek otwartych tylko za dnia.

Wyposażenie siłowni całodobowych nie odbiega od standardowego asortymentu sprzętów i przyrządów „tradycyjnych” klubów. W strefach „cardio”, przeznaczonych do ćwiczeń, przy których najszybciej spala się kalorie, znajdziemy zazwyczaj: bieżnie, orbitreki, symulatory chodzenia po schodach i rowerki treningowe. Cechą wyróżniającą obiekty 24/7 jest jednak system umożliwiający klientom wejście o każdej porze i związana z nim kontrola klubowiczów. Konieczna jest rejestracja wszystkich członków i – w przypadku wizyt w późnych godzinach nocnych – dodatkowa weryfikacja ich tożsamości. Wykorzystuje się w tym celu na przykład czytniki linii papilarnych.

Jak wybrać nocną siłownię?

Fot._www.trilux.com_3Kluczową sprawą przy wyborze odpowiedniego klubu jest to, jakiego rodzaju ćwiczenia chcemy wykonywać. Warto dowiedzieć się, czy podczas nocnej wizyty dostępne będą dla nas orbitreki, rowerki i bieżnie, z których chcemy skorzystać. Ze względu na fakt, że poza dziennymi godzinami otwarcia siłowni obsługa nie jest zwykle obecna, powinniśmy upewnić się, że potrafimy bezpiecznie korzystać z wyposażenia.

Przy nocnych treningach, kluczowe znaczenie ma także właściwe oświetlenie. – Szczególnie kiedy za oknami jest ciemno, ważny jest taki dobór lamp, by nie raziły one trenujących w danej strefie osób. W salach ćwiczeń wykorzystuje się więc oprawy oświetleniowe, dające miękkie, rozproszone i nieoślepiające światło. Zaleca się, by miało ono przyjemną, ciepłą barwę – mówi Cezary Tomaszewski, ekspert firmy TRILUX Polska, dostarczającej oświetlenie do kilku działających w Polsce sieci klubów fitness. – W siłowniach stosuje się również drobne, niebieskie akcenty. Badania dowiodły, że światło w tym kolorze działa stymulująco – może więc zwiększać motywację do wysiłku, a w razie ćwiczeń w godzinach nocnych, zmniejszać senność. Kiedy w klubie nie ma dostępu do światła dziennego – czy to ze względu na porę, czy brak okien – dla dobrego samopoczucia przebywających w niej osób kluczowe jest, by sposób oświetlenia przypominał naturalne warunki i dobrze oddawał prawdziwe barwy – dodaje przedstawiciel firmy oświetleniowej TRILUX Polska. Odwiedzając brane pod uwagę kluby fitness, warto przyjrzeć się więc wymienionym przez eksperta elementom i zweryfikować, jak czujemy się w danym miejscu. Wiele firm proponuje bezpłatne pierwsze zajęcia. Jest to dobra okazja, by sprawdzić, czy wystrój i oświetlenie są odpowiednie oraz upewnić się, czy potrafimy w pełni wykorzystać możliwości dostępnego sprzętu.