Shisha – jak palić taką fajkę wodną?

Shisha jest popularną fajką wodną – ma szerokie grono zwolenników, które lubi się raczyć dymem palonego suszu. Ceni się ją za niezwykłą przyjemność użytkowania i relaks, jaki oferuje. Doświadczeni palacze wiedzą, jak palić shishę, ale Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z paleniem niekoniecznie. Przekonaj się, jak ją używać.

fot. Bulat Khamitov, źródło Pexels

W Polsce stała się popularna niedawno, ale źródła wskazują, że była używana już 500 lat temu na Dalekim Wschodzie. Początkowo była wykonywana z łupin orzecha kokosowego oraz z drewna. Przybierała różne formy, aż do jej tworzenia zaczęto używać innych tworzyw, w tym metalu i szkła. Współcześnie ma bardziej złożoną budowę. Jest dostępna w sklepach specjalistycznych dla palaczy, np. https://shishasklep.pl/, a cena shishy jest różna, w zależności od jej wykonania.

Budowa shishy

Kształt fajki wodnej jest zależny od kraju, z jakiego pochodzi, jednak wszystkie mają elementy wspólne – dzban, korpus, cybuch i wężyk. Do dzbana wlewa się wodę. Może on być wykonany ze szkła lub ceramiki. Rzadko spotyka się metalowe wersje, np. z miedzi. Korpus to metalowa rura, przez którą przepływa powietrze, a nadmiar dymu jest odprowadzany do cybucha, w którym umieszcza się tytoń. Całość owita jest folią aluminiową, a na wierzch kładzie się rozgrzany węgielek. Wężyk służy do wciągania powstałego dymu. Oprócz tradycyjnej shishy często spotyka się także jej zmodyfikowaną wersję, zwaną bongo. Jest zwykle dużo mniejsza niż klasyczna fajka wodna i nie ma węża.

Jak palić shishę?

Najpierw wlej do dzbanka wodę, tyle, aby po włożeniu korpusu, jego rurka była zanurzona co najmniej na 1 cm. Nie przekraczaj 2,5 cm głębokości, ponieważ możesz zalać wężyk. Teraz nałóż korpus na dzban i przykręć talerzyk, jeśli jego forma jest przykręcana. Podepnij wąż – w korpusie znajduje się specjalne miejsce, gdzie możesz go wcisnąć. Nabij cybuch suszem. Pamiętaj, że powinien to być rozdrobniony tytoń. Nie ugniataj go, żeby powietrze mogło przez niego swobodnie przepływać. Następnie nałóż sitko lub folię aluminiową ponakłuwaną na całej powierzchni na szczyt cybucha, a na to – rozpalony węgielek. Teraz rozpal shishę. Dostarcz węgielkowi odpowiednią ilość powietrza, zaciągając się kilka razy mocniej przez wężyk. To powinno wystarczyć, aby rozpalić go mocniej i by podpalił znajdujący się w cybuchu susz. Gotowe! Możesz nareszcie oddać się cudownej sztuce palenia.

Dostępność i cena shishy

Fajka wodna dostępna jest w specjalnych sklepach dla palaczy, ale bez problemu możesz ją zakupić w internetowej sprzedaży. Nie trzeba mieć szczególnych uprawnień, żeby nabyć shishę – cena jest różna w zależności od jakości, jaką prezentuje produkt i sposobu jego wykonania. Najtańsze fajki wodne są już dostępne za około 40-50 zł. Te lepsze, uważane za bardziej profesjonalne i z górnej półki zaczynają się od 200 zł. Różnica wynika także z tego, czy fajka ma być jedno, czy wieloosobowa, ponieważ towarzyska shisha, dla kilku osób, kosztuje nawet około 500 zł lub więcej.