Gryzaki dla dzieci – wady i zalety

Gryzaki to bardzo ważne elementy wyprawki dla noworodka. Przydają się szczególnie w czasie ząbkowania, kiedy dziecko ma opuchnięte dziąsła i jest marudne. Jakie gryzaki wybrać, aby przyniosły wiele korzyści i były dla malucha bezpieczne?

Dlaczego warto kupić dziecku gryzaki?

Gryzaki dla dzieci pomagają przejść dziecku (no i oczywiście rodzicom) przez bolesny etap ząbkowania. Wyrzynające się ząbki, zaczerwienione dziąsła staja się przyczyną rozdrażnienia dziecka. W tym czasie wkładanie do ust różnych rzeczy, np. zabawek to powszechne zjawisko, dlatego gryzaki dla dzieci okazują się wtedy niezbędne. Pomóż maluchowi przejść przez ten trudny czas i kup mu kilka kolorowych gryzaków.

Dzięki tym niepozornych zabawkom dziecko odczuwa mniejszy ból i zapomina o przykrej dolegliwości. Oprócz tego poznaje otaczający go świat za pomocą zmysłów, takich jak smak, wzrok i dotyk. Dlatego gryzaki powinny być kolorowe i mieć różne, ciekawe kształty. Kup swojemu maluszkowi kilka gryzaków tradycyjnych, które mają prosty kształt i kilka innych. Mogą mieć grzechotkę, wypustki lub uchwyty, które są dla dziecka atrakcyjne. Zabawa takimi gryzakami przynosi wiele radości i zajmuje uwagę. Ty możesz odpocząć, a dziecko zapomina na chwile o bólu.

Jakie gryzaki wybrać, które będą najlepsze?

Kupując gryzaki dla dzieci, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim chodzi tu o gabaryty i grubość gryzaka. Kolejny aspekt dotyczy jakości wykonania i rodzaju tworzywa. Gryzak ma być trwały i wykonany z bezpiecznego dla makucha tworzywa. Atestowane gryzaki są najlepsze, bo wiesz, bo masz pewność, że nie staną się dla Twojej pociechy zagrożeniem podczas zabawy.

Sprawdź koniecznie, czy gryzak nie ma małych elementów, które można łatwo odczepić czy urwać. Taka zabawka może być bardzo niebezpieczna, dlatego najmłodsze dzieci nie powinny jej dostać.

Gryzaki miękkie czy twarde?

Na rynku z zabawkami dla dzieci jest mnóstwo różnego rodzaju gryzaków. Pierwsze bardzo popularne gryzaki to te w formie smoczka. Najlepiej, aby były wykonane na bazie silikonu, który wzmacnia odruch ssania. Tego typu gryzaki mają też inną formę, np..w środku wypełnione są żelem lub płynem. Schłodzona w lodówce zabawka przyniesie dziecku jeszcze więcej ulgi podczas ząbkowania.

Zamiast popularnego gryzka i smoczka wybierz zabawkę wykonana na bazie tkaniny. Może to być lalka, miś lub inna mięciutka przytulanka. Często gryzaki tkaninowe mają kształt kolorowych kostek lub zwierzątek.

Ciekawą alternatywą są twarde gryzaki. Wykonane z drewna. Niewielkie o prostych kształtach zabawki są uwielbiane przez dzieci i ich rodziców. Najczęściej mają kolor naturalnego drewna, ponieważ nie maluje się ich, ani nie pokrywa sztucznymi lakierami. Są łatwe w czyszczeniu i atrakcyjnie prezentują się na półce w pokoju malucha.

Gryzaki dla dzieci nie mają wad, jeśli są dobrze wykonane i bezpieczne. Minusów można doszukiwać się jedynie w nieprzemyślanej konstrukcji z odpinanymi częściami,czy w nieodpowiednim materiale. Jeśli będą to gryzaki certyfikowane i wizualnie atrakcyjne, to na pewno Twoje dziecko otrzyma najlepszy od Ciebie prezent.