Sekrety warsztatu producenta odzieży damskiej

Czym jest moda? Niektórym to słowo kojarzy się jednoznacznie negatywnie. Moda, czyli naśladowanie kogoś, podążanie za czymś, ślepa pogoń, brak indywidualizmu. Bezmyślne dostosowywanie się do trendów bez odrobiny namysłu, bez rozważenia, czy akurat to czy inne zjawisko pasuje do naszej osobowości czy stylu życia.

Moda na co dzień

W potocznym rozumieniu słowo moda zunifikowało się z pojęciem stylu ubierania się, proponowanego przez producentów odzieży damskiej (nadal bowiem powszechnie kojarzy się wybiegi przede wszystkim z kobietami-modelkami) na określony sezon. Co roku w czasopismach dla pań przewijają się podobne artykuły – co będzie modne w sezonie jesiennym i zimowym, co powinno się znaleźć w naszych szafach latem, co będzie królowało na ulicach wiosną…

Wiele kobiet czerpie niekwestionowaną przyjemność z lektury tego typu artykułów. Czasami na relacje i zdjęcia z wybiegów patrzy się po trosze tak, jak na wystawę dzieł sztuki. Projektanci prześcigają się w pomysłach, jednakże ich kreatywność wykracza poza potrzeby i możliwości przeciętnej kobiety.

Sztuka czy praktyczność

Zadaniem producenta odzieżowego jest wówczas dokonanie podsumowania i wyciągnięcie wniosków. O ile bowiem oglądanie zwariowanych pomysłów na zdjęciach w czasopiśmie może być zabawne, o tyle mało kto zdecydowałby się na to, by założyć na siebie olbrzymi namiot w kształcie trapezu, kozaki o różnej długości cholewek czy spiralne antenki na głowę. Artystyczna kreacja to jedno, moda – drugie, a praktyczne zastosowanie – jeszcze co innego.

Dla każdego coś modnego

Producent odzieży damskiej, który pragnie zasłużyć na miano dobrego profesjonalisty, musi wziąć pod uwagę wiele elementów. Przede wszystkim musi wyciągnąć pewną średnią ze wszystkich propozycji, które są uznawane za modne w danym sezonie. Czy na czasie są tkaniny grube i mięsiste, czy też może delikatne i zwiewne? Bawełna czy jedwab? Wełna czy tafta, a może sztruks?

W dalszej kolejności wzory – czy lepiej sprawdzą się te kwiatowe, a może klientki chętniej zakupią strój w stylu etnicznym bądź militarnym? Zazwyczaj propozycji projektantów jest więcej niż jedna. Czasami wręcz jedni proponują koronki i duże okulary, a inni naszywki, przeszycia i suwaki wszelkiej maści. Doświadczony producent odzieży damskiej wie jednak, że nie ma sensu przeobrażać własnej kolekcji w groch z kapustą. Chaos nie sprzyja budowaniu stałości marki, a na stałość składa się również wyczuwanie potrzeb klientek i odpowiadanie na nie.

Ważne, aby utrwalić wśród odbiorców pozytywne konotacje. Zadaniem producenta odzieży damskiej jest budowanie wizerunku firmy z tradycjami, w której liczy się przede wszystkim rzetelność i jakość wykonania. Wysoki standard wykończenia i użycie materiałów najwyższej klasy może się w oczach klientek liczyć bardziej, aniżeli chwilowa moda, zwłaszcza w przypadku wydatków, na które decydujemy się co kilka lat, jak płaszcze czy kurtki. Ponadczasowa klasyka będzie modna zawsze, a jeśli już inwestujemy pieniądze, chcemy mieć pewność, że ciuch nie rozpadnie się po pierwszym pobycie w pralni.

Projektować z głową

Każdy producent odzieży damskiej stara się również balansować modne wzory, tkaniny i barwy z przeznaczeniem ubrań, które wypuszcza w swoich kolekcjach. To kolejny element wskazujący na szacunek do klienteli, prowadzącej przecież różny tryb życia. Obok eleganckich sukienek pojawiają się zatem praktyczne, sportowe bluzy, żakiety i garsonki dla bizneswoman idą w parze z barwnymi koszulkami idealnymi dla energicznej młodej mamy. Niebagatelne znaczenie ma również rozpiętość rozmiarów. O ile na wybiegach królują zazwyczaj smukłe, wręcz chude sylwetki, o tyle przeciętne panie mieszczą się w przedziale od S do XXL – a każda z nich chce się ładnie ubrać, komfortowo czuć i dobrze wyglądać.

Podsumowując, dla producenta odzieży damskiej moda jest płaszczyzną działania i punktem odniesienia, ale już nie sztywnym wyznacznikiem. Kierując się doświadczeniem, obserwacją potrzeb odbiorców i analizą rynku jest w stanie stworzyć własną silną i rozpoznawalną markę, wzbudzającą zaufanie na tyle mocne, by zachować wierność klientek na długie lata.

Materiał powstał dzięki Mara Styl, polskiemu producentowi odzieżowemu.