Fotograf ślubny – jak wybrać?

Magiczny dzień, jakim jest data ślubu, to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych tematów, którym chętnie zajmuje się fotografia. Jeśli fotograf jest prawdziwym profesjonalistom, to potrafi uchwycić wszystko co najlepsze w takich chwilach. Jego zdjęcia zamieniają się w obrazy, którym towarzyszą emocje podniecenia, przejęcia, radości czy oczekiwania.

Z racji tego, że ma to być pamiątka na całe życie, do której będziemy wracać bardzo często, musi być ona stworzona w sposób maksymalnie perfekcyjny. Trzeba więc upewnić się, że osoba, której chcemy powierzyć to zadanie będzie w stanie mu sprostać i nie zawiedzie naszych oczekiwań.

Pierwszy kontakt

Oczywiście najpopularniejszym sposobem poszukiwania fotografa ślubnego jest skorzystanie z Internetu. Tutaj też znajdziemy najwięcej ofert i stron, które dadzą nam pierwsze pojęcie o stylu i warunkach współpracy z daną osobą. Wykorzystując dobrodziejstwa Sieci możemy również szybko skontaktować się z niemal każdym fotografem. Do tego celu dobry jest też telefon. Tym sposobem łatwo uda nam się dowiedzieć czegoś więcej, wyjaśnić wątpliwości i oczywiście umówić się na pierwsze spotkanie.

Pierwsze spotkanie

Na spotkaniu powinniśmy poprosić fotografa o jego portfolio. Warto się dowiedzieć jaki styl dana osoba preferuje i czy jest otwarta na propozycje. Właśnie po tym można poznać, czy ktoś jest bardziej artystą czy też swoją pracę traktuje raczej jako czynność zarobkową, w którą nie wkłada serca. Zapytajmy więc taką osobę o jej pomysły na ślubne kadry oraz o szczegóły oferty, by w razie zawarcia umowy nie było żadnych wątpliwości co do tego czego oczekujemy.

Coraz popularniejszym sposobem realizacji zdjęć ślubnych jest metoda reportażu. Dowiedzmy się zatem, jakie doświadczenie posiada fotograf oraz czy potrafi wykonać taki reportaż (choć nie musimy się na niego decydować). Zazwyczaj z samych zdjęć można wyczytać, co kryje się w duszy ich autora, więc jeśli odpowiada nam klimat tego co widzimy, to mamy niemal absolutną pewność, że magia naszego ślubu zostanie prawidłowo uwieczniona.

Jak wygląda dobra fotografia ślubna?

Mówiąc prawdę dla każdego człowieka coś innego może mieć znaczenie w ocenie, czy dany kadr jest dobry czy nie. Ślub to jednak okazja, gdzie zazwyczaj zestaw cech wymaganych do uwiecznienia jest podobny. Dobre ujęcia możemy poznać po tym, że:
– na sam ich widok się uśmiechamy (potrafią przekazać nam radość uroczystości),
– pozostajemy pod ich urokiem przez długi czas,
– są robione w „najlepszej chwili” (wiemy, że gdyby migawka mrugnęła choć sekundę później, to zdjęcie nie było by tak dobre),
– niezależnie od pogody, światła, czy ludzi na nich uwiecznionych zawsze trzymają wysoki poziom wykonania,
– mają pożądany przez nas klimat.

Kreatywność

Dzień ślubu to data pełna radości i zabawy i dobrze, by z tego szaleństwa powstały równie dobre i klimatyczne zdjęcia. Zmysł artystyczny fotografa widać w jego kadrach, a skoro potrafi je odpowiednio kreatywnie skomponować, to możemy być spokojni o naszą fotorelację ze tego wyjątkowego dnia.

Artykuł powstał we współpracy z fotografem fotoramka.com.pl