Redukowanie trądziku przy użyciu technologii IPL

Przyczyny występowania trądziku mogą być różne. Nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja domowa, nietolerancja pokarmowa, problemy hormonalne, stres, długotrwałe opalanie – to tylko niektóre czynniki, wywołujące niepożądane zmiany skórne. Dlatego przy redukowaniu trądziku ważne jest kompleksowe dbanie o cerę oraz cały organizm.

portrait of a beautiful young woman with perfect skin and beautiful hair closeup. Studio shot.

portrait of a beautiful young woman with perfect skin and beautiful hair closeup. Studio shot.

Niekiedy można spotkać się z tezą, zgodnie z którą problem trądziku wiąże się głównie z czasem dojrzewania i dotyczy osób młodych. Jednakże, w dzisiejszych czasach niedoskonałości cery stały się bardzo pospolitą dolegliwością. Pisząc wprost, na trądzik coraz częściej narzekają również osoby dorosłe. Natomiast walka ze zmianami skórnymi tego typu nie należy do najłatwiejszych. Co zrobić w sytuacji, gdy domowe sposoby niwelowania niedoskonałości cery nie przyniosą zadowalających rezultatów? Z pewnością warto rozważyć wizytę w gabinecie kosmetycznym, a konkretnie – kurację redukowania trądziku przy zastosowaniu technologii IPL.

Po pierwsze – odpowiednia dieta i pielęgnacja domowa

Walkę z trądzikiem najlepiej rozpocząć już w domu – od właściwej pielęgnacji oraz lekkostrawnej diety. Czasami pozwoli to na zredukowanie problemu, który pojawia się na skutek nadmiernego namnażania się bakterii w zaczopowanych mieszkach włosowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pielęgnacja domowa i odpowiednia dieta nie są sposobami na wyleczenie trądziku. Innymi słowy, w wielu przypadkach zmiany skórne stają się tak intensywne i trudne do zredukowania, że konieczna okazuje się profesjonalna kuracja – przeprowadzana przez dermatologa lub kosmetologa.

Po drugie – profesjonalna kuracja kosmetyczna

Technologia IPL (Intense Pulsed Light) znajduje dziś zastosowanie w różnego rodzaju kuracjach kosmetycznych. Oprócz zamykania naczynek i usuwania przebarwień, wykorzystuje się ją także do redukowania trądziku. Na czym konkretnie to polega? Zabieg laserowy tego typu pozwala na praktycznie bezbolesne naświetlanie okolic skóry, w których występują nieestetyczne zmiany. Urządzenie IPL po prostu niszczy bakterie wywołujące trądzik oraz zapobiega powstawaniu nowych ognisk zapalnych.

Nie można zapomnieć o tym, że kuracja laserowa, której celem jest usunięcie niedoskonałości cery, powinna obejmować kilka wizyt w gabinecie kosmetycznym. Zazwyczaj będzie to 6 zabiegów, wykonywanych z częstotliwością 1 spotkania w tygodniu. Systematyczność ma więc duże znaczenie w przypadku redukowania trądziku przy użyciu technologii IPL. Ponadto, zastosowanie nowoczesnego urządzenia pozwala na zwiększanie parametrów lasera wraz z kolejnymi wizytami w salonie. To z kolei wpływa korzystnie na efekty końcowe całej kuracji.

– Powszechnie wiadomo, że jedną z przyczyn pojawienia się trądziku są hormony. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji kosmetolog powinien zawsze przeprowadzić wnikliwy wywiad z osobą, która chce skorzystać z technologii IPL. Aby ustalić etiologię trądziku, często zaleca się nawet wykonanie badań hormonalnych – tłumaczy Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie.

Po trzecie – zalecenia i przeciwwskazania

Niewątpliwą zaletą laserowego redukowania trądziku jest mała inwazyjność całej kuracji. Zabieg nie należy do relaksacyjnych, ale po jego wykonaniu można bez problemu wrócić do codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać o tym, że metoda IPL nie jest dostępna dla każdego. Wśród przeciwwskazań do skorzystania z kuracji znajdują się m.in. przyjmowanie leków rozrzedzających krew, świeża opalenizna oraz okres ciąży bądź laktacji.

Redukowanie trądziku przy użyciu urządzenia IPL wymaga także przestrzegania pewnych zaleceń. Istotne jest wtedy np. intensywne nawilżanie skóry za pomocą delikatnych kosmetyków oraz unikanie preparatów pielęgnacyjnych, które zawierają w swoim składzie alkohol. Ponadto, w czasie trwania kuracji należy zrezygnować z gorących kąpieli, sauny oraz wizyt na basenie.

W trakcie leczenia trądziku często sięga się po terapie łączone, gdyż pozwala to na przyspieszenie i spotęgowanie rezultatów terapii. Zabiegi laserowe można wspomóc np. peelingiem kawitacyjnym, mikrodermabrazją albo eksfoliacją kwasami – zaznacza Emilia Rechul.