Przygotowanie dziecka do szkoły będzie łatwiejsze z kartami pracy

Twoje dziecko pójdzie po wakacjach do pierwszej klasy, a ty masz wątpliwości, czy sobie poradzi z nowymi wyzwaniami? Niektórym dzieciom nauka przychodzi z większym trudem, ale dzięki kartom pracy mają szansę na lepszy start w nowym roku szkolnym. Czym są karty pracy i kiedy warto wręczyć je dziecku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Przygotowanie dziecka do szkoły obejmuje wiele aspektów, począwszy od skompletowania wyprawki i uzupełnienia garderoby, aż po mentalne nastawienie dziecka na nowy etap w życiu. Niektóre dzieci mogą potrzebować wsparcia także na innych płaszczyznach, szczególnie jeśli nie opanowały potrzebnych umiejętności tak samo dobrze, jak ich rówieśnicy. Co prawda w szkole nikt nie wymaga, by dziecko znało literki, ale posiadanie tych (i innych) umiejętności znacznie zwiększa dziecięcą pewność siebie i chęć dalszej nauki.

Jeśli dziecko ma problemy z niektórymi umiejętnościami, braki można łatwo wyeliminować za pomocą kart pracy.

Czym są karty pracy?

Karty pracy to wydrukowane na papierze formatu A4 (najczęściej) różnorodne zadania dopasowane do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Ich najważniejszą cechą jest forma zabawy, dzieci uczą się poprzez rysowanie po śladzie, kolorowanie, przechodzenie labiryntu, nazywanie przedmiotów itp.

Duża różnorodność kart pracy sprawia, że nie są dla dzieci nudne. Nie ma tu mowy o monotonnym wypełnianiu kolejnych stron z podobnymi zadaniami. Jeśli jedną kartą pracy jest krzyżówka, to drugą może być malowanie po śladzie lub uzupełnianie brakujących okienek. Kolejne to powtórka ze znajomości liter, cyfr, kształtów, określania stron i kierunku.

Jeśli chodzi o stopień trudności, to karty pracy trzeba uznać za dość łatwe, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko się zniechęci do pracy. Nic nie motywuje lepiej niż sukces.

Co zyskuje dziecko na korzystaniu z kart pracy?

Karty pracy to świetny trening podstawowych umiejętności, które przydadzą się, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Dla przykładu można wymienić:

– karty pracy z rysowaniem po śladzie – to dobre ćwiczenie małej motoryki i przygotowanie do pisania,

– karty pracy z łączeniem obrazków w pasujące pary – w ten sposób dziecko uczy się logicznego i analitycznego myślenia,

– karty pracy z zadaniem uzupełnienia brakujących elementów rysunku – to świetny trening spostrzegawczości,

– karty pracy z labiryntami i krzyżówkami – które pomagają powtórzyć i utrwalić wiedzę zdobytą w przedszkolu.

Przede wszystkim jednak dziecko uczy się skupienia na zadaniu i koncentrowania na tylko jednej czynności, co w szkole będzie bardzo potrzebne.