Przeprowadzka za miłością życia. Czy warto?

Za przeprowadzką do innego miasta stoją przeróżne motywy, ale najczęściej podawane przyczyny to edukacja, lepsza praca oraz miłość. Ten ostatni powód budzi sporo emocji, bo zazwyczaj wymaga poważnych kompromisów, na które nie każdy jest gotowy. Czy warto w każdej sytuacji podążać za głosem serca?

przeprowadzka-miloscNowe miejsce do życia

Związki na odległość są trudne i wiele par nie może się pogodzić z tym, że ich ukochany partner jest wiele kilometrów stąd. Niby są komórki i internet, ale to nie to samo, co bezpośredni kontakt z drugą osobą. Dlatego prędzej czy później pojawi się kwestia przeprowadzki – ktoś będzie musiał zmienić miejsce zamieszkania, inaczej miłość może nie przetrwać. Najprościej jest wtedy, gdy przenosiny nie zmieniają w jakimś znaczącym stopniu jakości życia. Jeśli bowiem w nowym mieście da się szybko znaleźć dobrą pracę, a najczęściej to właśnie budzi ogromne obawy, do nowych warunków można się doskonale zaadaptować, a nawet wziąć je za szansę na lepsze życie dla siebie. Gorzej, gdy przeprowadzka jest w drugą stronę – przenosimy się do miejscowości, w której szansę na zrobienie kariery są minimalne i trzeba całkowicie zmienić swój styl życia.

Druga przeszkoda to nagłe oderwanie od bliskich ludzi. Wyjeżdżając daleko od rodzinnego miasta traci się rodziców i przyjaciół. Oczywiście nie całkowicie, ale kontakt z nimi jest już mocno utrudniony. I nie każdy potrafi się od razu odnaleźć w zupełnie nowym środowisku, gdzie nie zna się nikogo. Tęsknota za starym domem i dawnymi znajomościami może się wtedy położyć cieniem na związku, zwłaszcza gdy przeprowadzka nie spełniła pokładanych w niej nadziei.

Poczucie wyobcowania

Przeprowadzka za granicę to jeszcze większe wyzwanie, bo tu dochodzą na dodatek różnice kulturowe, nie zawsze do przeskoczenia. Nawet w Europie nie wszędzie żyje się tak jak w Polsce, a pozostałe kontynenty to już zupełnie inna bajka, z kompletnie obcą tradycją, religią i obyczajami, do czego trzeba się przyzwyczaić, jeśli nie chce się popaść w konflikt z otoczeniem. I z partnerem również, bo ukochana osoba też nie ma łatwo, jeśli przy każdym sporze musi wybierać, po czyjej stronie stanąć.

Do tego zwykle dochodzą bariery językowe, które utrudniają najprostsze czynności, jak robienie zakupów czy wizytę u lekarza. Nie mówiąc już o tym, że bez znajomości języka nie ma szans na dobrą pracę czy kontynuowanie swojej edukacji. Trzeba więc włożyć sporo wysiłku w to, by przeprowadzka za granicę zakończyła się pełnym sukcesem.

Czy to dobry pomysł?

To zależy od listy własnych życiowych priorytetów. Jeśli ktoś na pierwszym miejscu stawia szczęście osobiste i uczucia, raczej takiej decyzji żałować nie będzie, choć przyzwyczajenie się do nowego miejsca kosztuje sporo pracy i czasu. Ale gdy to kariera i własny rozwój są numerem jeden, przeprowadzka za miłością może z czasem jawić się jako poważny błąd, zwłaszcza gdy przenosiny oznaczają utratę dawnej pozycji zawodowej i ograniczone możliwości w budowaniu wszystkiego od nowa. Ideałem byłaby po prostu sytuacja, gdy przeprowadzka nie wiąże się z bardzo dalekim wyjazdem, dzięki czemu zmiana nie jest tak drastyczna i nie oznacza zerwania dotychczasowych więzi. Jeśli jednak los przeznacza na przyszły dom zupełnie nieznane, obce miejsce, warto dokładnie zapoznać się z sytuacją danego miasta czy kraju, odwiedzić je i pobyć tam przez co najmniej kilka dni, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Spełnianie własnych marzeń

A jeśli tą największą miłością nie jest drugi człowiek, ale własna pasja? I co, jeśli oddawanie się jej wymaga przeprowadzki w zupełnie nowe miejsce? To wcale nie jest łatwiejsze niż wyjazd za ukochaną osobą, bo też pociąga za sobą ryzyko, że coś nie wypali. Największy stres to oczywiście widmo utraty pracy, dlatego warto znaleźć rozwiązanie, które umożliwi łączenie swojego hobby z pracą zawodową. Jeśli więc ktoś nie wyobraża sobie już dłużej życia z dala od ukochanych gór, niech pomyśli na przykład o organizowaniu wycieczek dla turystów, wynajmowaniu pokoi w swoim nowym domu lub pisaniu poradników dla miłośników chodzenia po górach.

Stopka autorska

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Transpec Przeprowadzki, firmą świadczącą usługi z branż Transport i Przeprowadzki, działającą na terenie Krakowa i Małopolski.