Pralka idealna – funkcjonalność, oszczędność i estetyka

Każda z nas zapewne doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór pralki. Korzystamy z niej przecież bardzo często, nieraz w pośpiechu, pomiędzy wykonywaniem innych codziennych obowiązków. Warto więc wybrać urządzenie, które będzie jednocześnie estetyczne i funkcjonalne; a do tego nie nadweręży naszego domowego budżetu. Zobacz, czym warto się kierować!

Wybieramy sposób ładowania

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czy interesuje nas pralka ładowana od frontu, czy raczej ładowana od góry. Na rynku znajdziemy najwięcej urządzeń ładowanych od przodu, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Duży wybór modeli sprawia, że bez trudu znajdziemy coś dla siebie. Jakie są zalety tego rozwiązania? Z pewnością większe rozmiary pralki oraz wygodne jej użytkowanie. Dużym plusem jest też możliwość wykorzystania góry pralki jako półki; to istotne szczególnie w niewielkich wnętrzach. Niestety, tego typu pralka nie sprawdzi się w bardzo małych łazienkach – ze względu na wspomniane duże wymiary oraz konieczność zostawienia miejsca na otwieranie drzwiczek. Pralki ładowane od góry są nieco mniej popularne, jednak też mają swoje zalety. Po pierwsze, posiadają większą pojemność bębna. Po drugie – jednocześnie są nieco mniejsze i nadając się do mniejszych pomieszczeń. Łatwiej jest je również wpasować np. w niestandardową wnękę.

Najważniejsze parametry

Przy wyborze pralki kilka parametrów ma naprawdę bardzo duże znaczenie – decydują one o efektywności, oszczędności oraz komforcie użytkowania. Jednym z takich parametrów jest pojemność; tutaj wybór powinien być uzależniony m.in. od ilości użytkowników, którzy będą korzystać z urządzenia. Dla małej rodziny wystarczy pralka o pojemności do 5 kg, natomiast w przypadku większej bardziej odpowiednie będzie np. 7 kg. Kolejnym ważnym aspektem, mającym wpływ na zużycie prądu, a więc również na wysokość naszych rachunków, jest klasa energetyczna. Do wyboru mamy aż 7 stopni – największa efektywność oznaczona jest klasą A+++. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że najbardziej efektywne energetycznie modele to spory wydatek – do użytku domowego w zupełności wystarczające okazują się zwykle modele o klasie A+ lub A. Oprócz tych parametrów, warto zwrócić uwagę także na efektywność prania, hałas, czy też wielkość poboru wody. Szeroki wybór pralek od znanych producentów (np. Siemens) znajdziemy na stronie http://www.euro.com.pl/pralki,_Siemens.bhtml.

A może pralka do zabudowy?

Jeżeli wyjątkowo cenimy sobie piękne wnętrza i zależy nam na tym, by nasza łazienka była cała urządzona w spójnym stylu, możemy zdecydować się na pralkę do zabudowy. Rozwiązanie to jest nieco droższe, wiąże się też nieraz z koniecznością przebudowy całego pomieszczenia; dlatego najbardziej opłaca się je wybrać, jeśli dopiero urządzamy nowe wnętrze. Warto pamiętać, że pralkę możemy umieścić także w innymi pomieszczeniu – np. w kuchni lub przedpokoju. Wówczas zabudowa pomoże sprytnie ją zamaskować.

Dobrze dopasowana do potrzeb pralka do świetna pomoc każdej pani domu. Jeśli starannie przemyślimy wybór konkretnego modelu, będziemy mogły cieszyć się komfortem i niskimi rachunkami.