Poruszająca historia rozdartego Kaukazu

W środę, 8 października, w bibliotece miejskiej rozpoczynają się spotkania „Czas i słowo” – cykl spotkań poświęconych historii, literaturze i kulturze. Cykl rozpocznie spotkanie z Zbigniewem Pawlakiem, promującym książkę „Pęknięte miasto. Biesłan”.

Książka to poruszająca historia rozdartego Kaukazu. Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Miejsce:

sala konferencyjna
Miejskiej Biblioteki Publicznej

Termin:

8 października,

godz. 18:00

Wstęp wolny