Od deski kreślarskiej do projektu cyfrowego

Nikogo nie zdziwi fakt, że do wybudowania jakiejkolwiek budowli – mostu, drogi, a nawet kiosku – potrzebny nam jest plan.

Nie tylko plan działania, ale i plan sytuacyjny, wytyczne co do usadowienia i wielkości obiektu. Dawniej takie projekty wykonywało się w biurach projektowych na desce kreślarskiej. Rysunki były wykonywane ręcznie, niejednokrotnie zajmowały dużo czasu i przyprawiały inżynierów o niemały ból pleców. Na szczęście z pomocą ruszyło przedsiębiorstwo Autodesk, a wraz z nim ich nowe programy CAD, które umożliwiały tworzenie projektów za pomocą komputera. Od tej pory w biurach projektowych zamiast desek zaczęły się pojawiać coraz to nowsze komputery, sprawiając że wiele przedsiębiorstw usprawniło swoją pracę i mogło przyjmować więcej zleceń w krótkim czasie.

Korzyści płynące z pojawienia się programów CAD.

Wraz z pojawieniem się programów, praca zdalna okazała się być o wiele łatwiejsza – w końcu prościej zorganizować sobie miejsce do pracy cyfrowej niż manualnej. Pojawiła się możliwość tworzenia rysunku, nad którym pracuje jednocześnie kilka osób, co usprawniło również zdalną pracę, sprawiając, że spotkania projektantów w określonym miejscu o określonej porze nie były już koniecznością. Wystarczył tylko komputer, projekt można wykonać i wysłać z dowolnego miejsca na ziemi.

Każdy popełnia błędy, te mniejsze i większe. Podczas rysowania na desce kreślarskiej, błąd powodował nieraz spore zaciemnienie rysunku. W przypadku projektu budowlanego dobrze jest, aby był on czytelny dla wszystkich. Programy CAD przyszły do inżynierów z możliwością szybkiego usunięcia najmniejszego błędu za pomocą kilku kliknięć.

Autodesk do swojego programu wprowadził również nowe rozszerzenie: DWG. Jest ono otwierane tylko za pomocą programu CAD. Dlatego inżynierowie, przygotowując swoje gotowe projekty CAD do wydruku, powinni pamiętać o przekonwertowaniu swojego owocu pracy na format PDF lub inny dostępny w programie.

Program bez wad?

Niestety, w każdej rzeczy na świecie możemy doszukać się jakiegoś minusa. Tak samo jest w przypadku programów AutoDesku. Pierwszą rzeczą są oczywiście pieniądze. Aby móc legalnie używać produktów do projektowania 2D i 3D, należy wykupić licencję. Na rynku dostępne są jej dwa rodzaje: czasowa i wieczysta. Ta pierwsza opiewa najczęściej na okres jednego roku i jej koszt wynosi około dwa tysiące złotych. Druga opcja podoba się zdecydowanie osobom, które lubią za coś płacić raz i nie chcą ponosić później żadnych dodatkowych kosztów – licencja wieczysta jest droższa, jej cena dochodzi nawet to dziesięciu tysięcy złotych, ale umożliwia nam dożywotni dostęp do zakupionego programu.

Wszystkiego w życiu da się nauczyć, obsługi programów CAD również. Jest to jednak trudny orzech do zgryzienia, z tego powodu wielu projektantów zamiast uczyć się na własną rękę, decyduje się na kurs z obsługi programu, oszczędzając tym samym sporą ilość czasu. Obsługa programów CAD jest już powszechnym przedmiotem na każdej politechnice – to trzecia opcja nauki jaką można podjąć.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez drukarnię cyfrową www.kseroa0.pl specjalizującej się w druku wielkoformatowym.