Od czego zacząć przygodę ze scrapbookingiem?

Tworzenie różnych elementów takich jak kartki, albumy czy pudełka z papieru to hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Konkretnie takie hobby określa się jako scrapbooking. Co ważne, jest to hobby dla każdego. Aby bowiem tworzyć wspaniałe i niezwykłe rzeczy z papieru nie trzeba wiele. Od czego zatem zacząć swoją przygodę ze scapbookingiem?

Zdjęcie autorstwa Jess Bailey Designs z Pexels

Przybory do cięcia

Przede wszystkim zacząć trzeba od skompletowania przyborów do cięcia. Mowa tu o nożyczkach, trymerze czy gilotynie. Każdy z tych elementów ma swoje konkretne przeznaczenie. Nożyczek używa się głównie do wycinania mniejszych elementów. Zdecydowanie częściej korzysta się z gilotyny. Głównie dlatego, że ta zdecydowanie przyspiesza pracę. Także wycinanie większych elementów za pomocą gilotyny jest prostsza w porównaniu z wycinaniem nożyczkami. Warto także podkreślić, że dzięki gilotynie znacznie oszczędza się papier do scrapbookingu. Oprócz wymienionych już akcesoriów przydatny może być również nożyk precyzyjny, czyli nóż do tapet. Jednak do jego używania potrzeba będzie również mata samogojąca. Służy do wycinania na niej różnych elementów z papieru za pomocą noża tapicerskiego. Dzięki temu nie ryzykuje się choćby zarysowania blatu.

Papier

Oczywiście do całej zabawy niezbędny jest papier do scrapbookingu. Ten dzieli się na papier gruby oraz papier ozdobny. Papier grubszy stosowany jest jako baza do tworzenia kartek czy pudełek. Natomiast papier ozdobny jak sama nazwa wskazuje służy do ozdabiania elementów przygotowanych z grubszych arkuszy papieru. W przypadku papieru grubszego bardzo dobrze sprawdzi się biały brystol o gramaturze 300 g. Jeśli chodzi o papier ozdobny to wybór jest tu ogromny. Dostępny jest w niemal każdym kolorze, w różnych grubościach oraz rozmiarach. Wybór zależy zatem przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.

Element klejący

Przybory do cięcia i papier do scrapbookingu to jednak nie wszystko. Wszystkie bowiem elementy trzeba ze sobą jakość połączyć. Do tego służy klej. Ważne, aby nie był to klej wybrany przypadkowo. Jeśli chce się, aby stworzony elementy przetrwały bardzo długi czas to postawić należy na wysokiej jakości klej do papieru. Kupując klej warto zwrócić uwagę na jego końcówkę. Wszystko po to, aby z takiego kleju korzystało się po prostu wygodnie. Sama tubka z klejem nie powinna być zbyt duża. Powinna być poręczna tak, aby korzystanie z niej było komfortowe.

Dodatki

Chcąc rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem warto zaopatrzyć się również w różnego rodzaju dodatki. Mogą być to kokardki, guziki czy koronki. To już jest tylko i wyłącznie kwestią wyobraźni. Wszystkie te dodatki pozwolą na dodatkowe upiększenie tworzonego dzieła. Tu zastosować można niemal wszystko. Ograniczeniem jest jedynie granica własnej kreatywności.