Ochrona przed słońcem w ogrodzie – jak zapewnić sobie cień?

Długo wyczekiwana wiosna już niedługo zmieni się w gorące, słoneczne lato. Już teraz warto zastanowić się nad stworzeniem w ogrodzie zakątka, który będzie sprzyjał błogiemu wypoczynkowi podczas upalnych dni. Wygodne meble to nie wszystko – potrzebujemy także ochrony przed palącym słońcem. Jak możemy ją sobie zapewnić?

top_jak_wybrac_parasol_ogrodowySłońce, za którym tak tęsknimy w czasie zimowych, ponurych dni, w pełni lata daje nam się we znaki. Intensywnie grzejące promienie nie tylko oddziałują niekorzystnie na naszą skórę, ale nierzadko także na nasze samopoczucie. Przebywanie w pełnym słońcu – poza racjonalnie dawkowanymi kąpielami słonecznymi – nie jest więc komfortowe. Nie oznacza to jednak, że podczas bezchmurnej, letniej pogody skazani jesteśmy na wypoczynek w domu – możemy śmiało udać się do ogrodu lub na działkę, pod warunkiem że znajdziemy w nich kącik wolny od słońca. Jak go stworzyć?

W cieniu zieleni

Do stworzenia przyjemnego, nieco chłodniejszego zakątka możemy wykorzystać drzewa i krzewy, które rosną w naszym ogrodzie. Jeśli są zadbane i odpowiednio pielęgnowanie, w ich cieniu będziemy mogli urządzić strefę wypoczynku – ustawimy pod nimi wygodne fotele, stół, a także grilla. Żeby dodać otoczeniu uroku, rozstawmy w pobliżu np. skrzynie bądź donice z barwnie kwitnącymi kwiatami. O zasadzeniu choć jednego drzewa lub wyższego krzewu warto pomyśleć już podczas urządzaniu ogrodu – z pewnością z czasem zatrzymanie się pod nim zapewni nam odrobinę wytchnienia od upału.

W cieniu domku ogrodowego

Doskonałą ochroną przed słońcem, ale także przed deszczem, stanowi altana ogrodowa. Z różnych przyczyn nie wszyscy mogą sobie jednak na nią pozwolić i decydują się raczej na domki ogrodowe służące jako przechowalnia dla mebli, narzędzi i maszyn ogrodniczych. W pobliżu takiej konstrukcji z powodzeniem zaaranżujemy kącik wypoczynkowy – możemy np. dobudować przy niej taras, choćby z kostki brukowej, i przynajmniej częściowo go osłonić od góry, wykonując zadaszenie oparte na słupach z mocnych kantówek. Innym rozwiązaniem jest zakup lub budowa domku ogrodowego z wysuniętym daszkiem, który również zapewni nam odrobinę cienia.

Najszybszy sposób na cień – parasol lub pawilon

Jeśli drzewka w naszym ogrodzie nie osiągnęły jeszcze pokaźnych rozmiarów i nie posiadamy altany ani domku ogrodowego, najlepszym sposobem na zacienie części terenu jest zakup parasola ogrodowego lub pawilonu, np. takich jak tu:http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/parasole-pawilony-i-markizy.html. Parasol możemy ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie i w razie potrzeby łatwo przeniesiemy go w dowolne miejsce. Niektóre modele posiadają np. specjalne regulowane ramię, które pozwala na odpowiednie nachylenie czaszy, a inne zamocujemy pośrodku stołu ogrodowego. Pawilon to z kolei doskonała propozycja dla osób, które często spędzają czas ze znajomymi i biesiadują pod gołym niebem. Zadaszona konstrukcja, którą nierzadko możemy wyposażyć także w ścianki, zabezpieczy nas nie tylko przed słońcem czy deszczem, ale także przed wiatrem.