Na jaki materiał prześcieradła warto postawić?

Makosatyna, jersey, frotte, kora, mieszkanka bawełny, satyna czy poliester? Który materiał będzie najlepszy na prześcieradło? Wybór wcale nie jest taki łatwy. Każda opcja ma bowiem swoje zalety i wady. Podpowiadamy, jakie prześcieradła bez gumki warto wybrać.

 

Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Prześcieradła bez gumki z makosatyny

W ostatnim czasie niezwykle popularnym materiałem na prześcieradła jest makosatyna, czyli bawełna egipska. To błyszczący i jednocześnie niezwykle wytrzymały materiał. Posiada unikalne właściwości – przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Jeżeli nocą silnie się pocisz, makosatyna będzie idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku. Doceniają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Co również istotne tego typu bawełna rośnie tylko i wyłącznie w Egipcie. Z tego względu makosatyna uznawana jest za materiał luksusowy. Takie prześcieradła bez gumki jak https://www.firantex.pl/pol_m_Na-lozko_Przescieradla_Przescieradla-bez-gumki-432.html to najchętniej wybierane przez klientów produkty.

 

Prześcieradła bez gumki z jerseyu

W rankingu najbardziej popularnych materiałów powinien znaleźć się również jersey. To materiał, który powstaje z mieszanki wysokiej jakości bawełny oraz włókien syntetycznych. Bawełna zapewnia mu odpowiednią oddychalność. Poza tym takie prześcieradła bez gumki są niezwykle miłe w dotyku. Z kolei sztuczna domieszka nadaje im bardzo dużą rozciągliwość i wytrzymałość. Prześcieradła bez gumki, wykonane z jerseyu są dość ciepłe. Dzięki temu idealnie sprawdzają się zimą. Warto wybrać prześcieradło o gramaturze większej niż 160 gram na metr kwadratowy. Wówczas możemy poznać pełnię możliwości tego materiału.

 

Prześcieradła bez gumki z poliestru

Niektórzy wybierają również prześcieradła bez gumki z poliestru. Ten syntetyczny materiał powoduje, że prześcieradła są bardzo mocne i odporne na wszelkie odbarwienia. Z tego względu przez długi czas zachowuje tę samą formę, niezależnie od częstotliwości ich prania. Prześcieradła z poliestru nie kurczą się też i nie gniotą, dzięki czemu ich użytkowanie jest niezwykle łatwe. Należy jednak podkreślić, że poliester to sztuczny materiał, który nie jest szczególnie miękki i przyjemny w dotyku. Lepiej zatem postawić na produkty, które posiadają jedynie domieszkę poliestru. Całe wykonane są natomiast z praktycznej bawełny.

 

Prześcieradła bez gumki frotte

W katalogu materiałów na prześcieradła, wymienia się też często frotte. Popularny był on w szczególności w latach 90. Dzisiaj jednak mało osób stawia na takie prześcieradła. Frotte dobrze wchłania wilgoć, ale jest mało przyjemna w dotyku. Po kilku praniach staje się nieco szorstka, a do tego silnie reaguje na temperaturę prania. Może zatem zdarzyć się, że po kilku razach po prostu się skurczy.