Morska miejscowość z historią i tradycjami

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które jest położone równocześnie na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór. Położone zarówno nad Morzem Bałtyckim, jak i przy cieśninie Świna, jest w czołówce polskich miejscowości pod względem ilości wód, którymi jest otoczona. To wszystko sprawia, że Świnoujście jest miejscowością wyjątkowo atrakcyjną pod względem turystycznym.

Wypoczynek tam, to wypoczynek przede wszystkim na łonie natury, szansa na wyciszenie i oderwanie od miejskiej rzeczywistości. Lasy, które porastają teren Świnoujścia, umiarkowany klimat, a także zadbana zieleń miejska sprawia, że te okolice są chętnie odwiedzane, nie tylko przez Polaków, ale również przez Niemców – bliskość niemieckiej granicy na pewno jest okolicznością sprzyjającą.

W Świnoujściu nie można się nudzić

Ale Świnoujście to miejsce wyjątkowe nie tylko pod względem geograficznym. W mieście znajduje się mnóstwo zabytków, które są sukcesywnie odrestaurowywane. Zespół fortów, piękne kamienice, kościoły z XVII i XIX wieku, latarnia morska – jedna z najwyższych w Europie, stocznia z przełomu XIX i XX wieku, falochrony, parę pomników – jest co zwiedzać!

Dodatkowo, w okolicach Świnoujścia funkcjonuje podziemne Miasto Wolin, które jest żywą lekcją historii. Wraz z przewodnikiem wchodzi się do podziemnego kompleksu, który składa się z paru schronów połączonych korytarzami. W pomieszczeniach możemy się zapoznać z wyglądem miejsc, z których generałowie zarządzali strategią wojskową podczas Zimnej Wojny.

Ciekawym miejscem jest również Fort Gerharda. Jest to najlepiej zachowany XIX wieczny fort w Europie. Znajduje się tam także Muzeum Obrony Wybrzeża. Działa tam aktywnie grupa rekonstrukcyjna, która przedstawia historię 34 Pułku Fizilierów. Ciekawy jest sposób zwiedzania tego miejsca – odwiedzający zamienia się w kandydata na kadeta armii pruskiej.

Zdrowie przede wszystkim!

Ważnym miejscem w Świnoujściu jest kompleks uzdrowiskowy. Na terenie miasta znajduje się 15 zakładów leczniczych, które pomagają w leczeniu chorób reumatologicznych, kardiologicznych, endokrynologicznych, dróg oddechowych. Miejsca te korzystają z naturalnych surowców, które zostały odkryte w Świnoujściu na początku XIX wieku: lecznicze solanki, woda chlorkowo-sodowa, jodkowa, żelazista, a także złóż borowinowych. Wtedy też, noclegi w Świnoujściu można znaleźć przy zakładach uzdrowiskowych.

Świnoujście jako dobra baza wypadowa

Ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu w Świnoujściu jest opcja rejsu. Oferowane są zarówno wycieczkowe, katamaranem, z przewodnikiem po Porcie, jak i linie promowe, które dowiozą nas do Szwecji, Niemiec, czy Danii.

Miasto zadbało również o osoby, które są fanami pieszych wycieczek, wytyczając cztery szlaki piesze z czego najkrótszym jest szlak 4 kilometrowy, który na swojej trasie posiada najważniejsze zabytki militarne. Osoby, które są zainteresowane szlakami rowerowymi oraz kajakowymi, również znajdą coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują dwie trasy rowerowe, które są międzynarodowe. Jeden z nich obejmuje Polskę i Niemcy, drugi to gratka dla osób, które szukają rowerowych wyzwań. Trasa przebiega wokół basenu Morza Bałtyckiego, tym samym obejmując dziewięć państw: Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę oraz Litwę.

Ogólnopolskie imprezy

W Świnoujściu odbywają się również imprezy zorganizowane, cykliczne, przyciągające młodzież oraz osoby dorosłe z całej Polski. Jednym z najpopularniejszych jest FAMA, podczas której studenci z całej Polski, zakwalifikowani do udziału w warsztatach, podsumowanie swojej pracy prezentują w muszli koncertowej. Wtedy noclegi w Świnoujściu przeżywają prawdziwe oblężenie.

Komfortowe przebywanie – komfortowe spanie

Chcą odwiedzić to miejsce, warto rozejrzeć się w jakich cenach są noclegi w Świnoujściu. Można skorzystać z miejsc hotelowych, ale wiele osób prywatnych oferuje miejsce w domach gościnnych na swoim terenie, jest możliwość wynajęcia apartamentu, w którym poczujemy się, choć przez chwilę jak mieszkańcy nadmorskiej miejscowości. Miejsca noclegowe znajdują się zarówno w centrum miasta, jak i przy morzu – jest z czego wybierać.

Źródło: NaWyspie.eu – noclegi Świnoujście.