Meble na taras – co wybrać?

Urządzenie tarasu, który stanie się przytulnym miejscem do relaksu, to nie lada wyzwanie. Idealny taras powinien być zarazem funkcjonalny i elegancki. Musi cieszyć oko, ale też umożliwiać komfortowy wypoczynek i realizowanie hobby, takiego jak czytanie czy szydełkowanie. Jak urządzić taras, żeby spełnił te wszystkie wymagania? Dowiesz się z artykułu.

Po pierwsze: plan tarasu

Od czego zacząć urządzanie tarasu? Najważniejsza kwestia to ustalenie swoich potrzeb i preferencji, które pozwolą stworzyć taras, który idealnie spełni indywidualne wymagania. Kluczowe pytanie, jakie powinien zadać sobie każdy planujący urządzanie tarasu, to: jakie ma być jego przeznaczenie? Od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie sposób zagospodarowania przestrzeni i rodzaj mebli. Dla marzących o miejscu do relaksu: opalania się czy czytania, idealny będzie taras z wygodnymi leżakami, inni marzą o przyjęciach czy grillu w gronie rodziny i przyjaciół – wtedy lepszą opcją jest stół i krzesła lub fotele.

Kiedy uda nam się już ustalić, co powinno znaleźć się na tarasie, warto przygotować wstępny plan, który pozwoli nam stwierdzić, na jak dużą ilość mebli tarasowych i dodatkowych akcesoriów możemy sobie pozwolić. Rozplanowując rozstawienie mebli, będziemy mieli pewność, że taras będzie dobrze zagospodarowany – unikniemy w ten sposób niepraktycznego ułożenia czy zbyt dużej ilości mebli.

meble-na-taras

Jakie meble na taras?

Sklepy oferują szeroki wybór mebli na taras. W ich ofercie znajdziemy meble utrzymane w różnej stylistyce i wykonane z różnych materiałów, od drewna, przez rattan czy nowocześniejszy technorattan, aż po aluminium. Czym się kierować wybierając wymarzone meble na taras, żeby te okazały się dobrą inwestycją?

Meble tarasowe powinny spełniać dwa wymagania: być eleganckie i wytrzymałe. O ile pierwsza cecha pozostaje często kwestią gustu, o tyle drugą najłatwiej ocenić, poznając właściwości konkretnego materiału i upewniając się, że mebel na taras został solidnie wykonany i jest stabilny.

meble-na-taras

Eleganckie meble na taras – który styl sprawdzi się najlepiej?

Każdemu urządzającemu taras zależy, żeby ten ładnie się prezentował i cieszył oko. Wypoczynek w elegancko urządzonym miejscu jest przyjemniejszy. Na taras, który został starannie wykończony i dobrze wygląda, chętniej zapraszamy także przyjaciół do wspólnego spędzania czasu.

Jakie meble wybrać, żeby zachwycały urokiem i dodawały tarasowi uroku? Kluczem do sukcesu jest wybór mebli tarasowych tworzących spójną całość z charakterem innych elementów pojawiających się na posesji. Najlepiej, żeby wyposażenie tarasu współgrało także ze stylem, w którym urządzona została pozostała część domu.

Do domów w stylu nowoczesnym idealne będą meble aluminiowe – ich chłodna stylistyka doskonale komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami. Inną opcją, która przypadnie do gustu wielbicielom prostego, surowego stylu są meble tarasowe z technorattanu – te prezentują się minimalistycznie i nowocześnie, ale jednocześnie tworzą też aurę przytulności.

Jeśli taras ma być ostoją przytulności i przywodzić na myśl babciny ogródek, lepsze będą materiały kojarzące się z ciepłem i domową atmosferą, takie jak rattan czy wiklina. Meble tarasowe z rattanu czy wikliny pasują do domów w stylu klasycznym, rustykalnym czy skandynawskim. To doskonały wybór, jeśli zależy nam na naturalności i przytulności.

meble-na-taras

Meble tarasowe – który materiał wybrać?

Oprócz stylu ważną cechą, która powinna mieć wpływ na wybór mebli na taras, jest materiał. Ten nie tylko wiąże się z określoną stylistyką, ale przede wszystkim oznacza określoną odporność na czynniki zewnętrzne oraz w niektórych przypadkach wymaga regularnej konserwacji. Który materiał wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę, kupując meble na taras:

  • Meble aluminiowe są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają konserwacji i są dość odporne na opady i niskie temperatury. Ich wadą jest jednak szybkie nagrzewanie się, co może skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na tarasie w trakcie upalnych, letnich dni. Zaletą aluminium jest łatwe czyszczenie – żeby przywrócić meblom blask, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.
  • Naturalne materiały, takie jak rattan, drewno czy wiklina, doskonale się prezentują i kojarzą się z ciepłą, rodzinną atmosferę, jednak są mało odporne na wodę i niskie temperatury. Kupując meble wykonane z tych materiałów, należy mieć świadomość, że zimą nie można przechowywać ich na dworze, a w czasie opadów trzeba je chronić przed bezpośrednią stycznością z wilgocią. Drewno wymaga także regularnej konserwacji. – Meble tarasowe z rattanu czy wikliny to idealna opcja do tarasów zadaszonych – tam będą ładnie się prezentowały, jednocześnie nie wymagając wymiany co sezon. Należy ich jednak unikać, jeśli nie mamy gdzie schować mebli i jesteśmy zmuszeni zostawić je na zewnątrz także w chłodne, jesienne i zimowe dni.
  • Opcją, którą warto wziąć pod uwagę jeśli zależy nam na naturalnym efekcie, ale jednocześnie szukamy mebli łatwych w utrzymaniu, jest technorattan. To materiał, który do złudzenia przypomina naturalny rattan, jednak jest znacznie bardziej wytrzymały. Technorattan jest odporny na działanie niskich temperatur i wilgoć, dzięki czemu może być przechowywany na dworze nawet zimą. Meble tarasowe z technorattanu ą dość drogie, jednak są inwestycją na lata – stawiając na technorattan, możemy być pewni, że meble posłużą nam co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat, sprawiając, że taras stanie się ulubionym miejscem w domu.
Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu