Mama na rynku pracy

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy” dla niemal 40% aktywnych zawodowo kobiet równowaga między pracą a życiem osobistym jest istotna przy wyborze nowego pracodawcy, a dla 13% brak takiej równowagi jest powodem dla którego poszukują nowej pracy. Pracuj.pl sprawdził czego jeszcze kobiety oczekują od pracodawcy i na jakie udogodnienia mogą liczyć pracujące mamy.

Kobiety oczekują dobrych zarobków – i to właśnie zarobki są, jak wynika z badania Specjaliści na ryku pracy 2014, kluczowym czynnikiem zachęcającym je do poszukiwania czy zmiany pracy. Jak wynika z cytowanego badania aż 72% pracujących pań wskazuje na zarobki jako na decydujący przy wyborze nowego pracodawcy czynnik. Ale wskazują także na wiele innych aspektów które są dla nich istotne w pracy, należą do nich: elastyczny czas pracy – na który wskazało 18% badanych kobiet oraz dodatkowe benefity oferowane przez pracodawcę – ważne dla 17% respondentek oraz wspomniana wcześniej równowaga między pracą i życiem osobistym.

Pracodawcy dla rodziców

Wielu pracodawców uważa, że pracujące matki posiadają umiejętności, które wyróżniają je na rynku pracy. Umiejętność godzenia wielu sprzecznych interesów, szybkość reagowania, elastyczność, wielozadaniowość – to tylko niektóre z cech rozwijanych przez mamy na co dzień w domu, które przeniesione na grunt zawodowy okazują się bardzo przydatne.

Dlatego też wiele firm czeka na mamy powracające po urlopach macierzyńskich oferując im ułatwienia w powrocie do pracy oraz dodatkowe przywileje ułatwiające godzenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Taką firmą jest na przykład Skandia Życie, w której duży nacisk kładzie się na respektowanie potrzeb matek i ojców. Z poziomu pracodawcy czekamy na powrót rodziców z urlopów macierzyńskich, dzięki czemu mają komfort powrotu do pracy niezależnie od czasu trwania nieobecności. Przed urlopem macierzyńskim udzielamy mamom pełnej informacji o przysługujących prawach i obowiązkach, a w czasie urlopów macierzyńskich – utrzymujemy kontakt z rodzicami. Nie zapominamy o ojcach, których również informujemy o ich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem – opowiada Małgorzata Woody, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Skandia Życie.

Skandia zapewnia także możliwość korzystania z opieki medycznej, nawet na urlopach wychowawczych. Po powrocie rodzica do pracy jesteśmy elastyczni w dostosowaniu godzin rozpoczynania i kończenia pracy oraz przy planowaniu urlopów. Organizujemy również imprezy z okazji Dnia Dziecka, na których pracownicy-rodzice i ich pociechy mogą wspólnie spędzać czas, biorąc udział w atrakcyjnych zabawach. Wielu naszych pracowników uczestniczy również z rodzinami w wydarzeniach sportowych współorganizowanych przez Skandię, aktywnie spędzając czas – dodaje Małgorzata Woody ze Skandii.

O kobiety w ciąży i młode mamy w wyjątkowy sposób dba także grupa Beiersdorf w Polsce w skład, której wchodzą m.in. NIVEA Polska. – W naszej firmie wprowadziliśmy program „Working Parents”, który obejmuje m.in. możliwość częściowego przeorganizowania swoich obowiązków na czas ciąży, skorzystania z opcji elastycznego czasu pracy lub z możliwości tzw. stopniowego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Ponadto rodzicom przysługują dwa dodatkowe, płatne dni wolne w roku. Udogodnieniem dla kobiet w ciąży jest również możliwość korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego położonego blisko wejścia do biura, a dla kobiet w ciąży i młodych mam przygotowano odpowiednio wyposażony pokój odpoczynku. NIVEA jako pierwszy pracodawca w Poznaniu otworzyła firmowe przedszkole z bogatym programem edukacyjnym. mówi Małgorzata Biwan, Compensation & Personnel Administration Manager w grupie Beiersdorf.

Jak wynika z analiz Pracuj.pl pracodawcy mogą na wiele sposobów pomóc pracującym mamom w godzeniu życia zawodowego z prywatnym.  Bardzo ważne są ułatwienia w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim czyli możliwość powolnego wdrażania się w obowiązki. Pomaga w tym elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy praca w niepełnym wymiarze etatu. Istotne jest także utrzymywanie relacji z mamą w trakcie jej urlopu macierzyńskiego dzięki czemu jest ona na bieżąco z życiem firmy. Są przedsiębiorstwa, prowadzące żłobki czy przedszkola dla dzieci pracowników, które funkcjonują w godzinach pracy rodzica, inne dofinansowują pracownikom żłobki i przedszkola dla dzieci – każde z tych rozwiązań ułatwia mamom godzenie pracy z życiem osobistym. Coraz więcej firm oferuje kobietom w ciąży czy młodym mamom pokoje odpoczynku czy specjalne miejsca parkingowe. Wiele przedsiębiorstw umożliwia także objecie całej rodziny abonamentem medycznym, co nie jest bez znaczenia dla pracujących rodziców.

Cytowanie danych za podaniem źródła: Badanie Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy

Badanie Specjaliści na rynku pracy zostało przeprowadzone przez portal Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej online na grupie 4656 osób z min. 2-letnim doświadczeniem na rynku pracy, pracujących na stanowiskach specjalistycznych, menadżerskich i wyższych. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2014 r.

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl