Malowanie ścian krok po kroku

Świetnym rozwiązaniem na odświeżenie swojego mieszkania jest pomalowanie ścian. Pyłki z zewnątrz, dym z papierosów, para kuchenna – to tylko niektóre z zabrudzeń, które powodują, że kolor ścian blaknie. Wbrew pozorom malowanie mieszkanie nie ogranicza się do zakupu farby malarskiej. Malowanie to proces który obejmuje także szereg innych czynności, o których nie można zapomnieć. Zobacz, jak wygląda krok po kroku kompleksowe malowanie mieszkania.

malowanie-scian-krok-po-krokuZabezpiecz meble przed malowaniem

Zanim przystąpisz do malowania musisz odpowiednio przygotować pokój. Warto zacząć od wyniesienia z pomieszczenia mebli. Jeśli nie dysponujesz na tyle dużą powierzchnią aby to zrobić, musisz zabezpieczyć je folią malarską. Warto obłożyć meble w całości folią (możesz wykorzystać di tego stare prześcieradła czy ręczniki) i przykleić je taśmą. Warto przyłożyć się do tej czynności, ponieważ zmywanie zaschniętej farby malarskiej z blatu stołu jest bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Zabezpiecz także w całości podłogę.

Zaklej listwy i gniazdka

Po zabezpieczeniu mebli , czas na zabezpieczenie listew podłogowych, gniazdek, ościeżnic drzwi oraz ram okiennych. Jeśli wydaje Ci się, że je ominiesz – grubo się zdziwisz. Nawet malarz z kilkuletnim doświadczeniem, nie rozpoczyna malowania bez uprzedniego zabezpieczenia kontaktów. Wyżej wymienione elementy należy obkleić dokładnie taśmą malarską. Ponadto, podczas późniejszego malowania w tych okolicach warto sięgać po mniejszy pędzel niż w przypadku malowania gładkiej części ściany. O tym, jak kończy się malowanie ścian bez uprzedniego zabezpieczenia listew i kontaktów przeczytasz w artykule: malowanie mieszkania z domifikacjami.

_tasma_malarskaPrzygotuj ściany do malowania

Przed pierwszym pociągnięciem pędzla warto ocenić stan ścian. Wszelkie ubytki i pęknięcia na ścianach należy wypełnić odpowiednim materiałem takim jak uszczelniacz. Do wyrównania powierzchni ściany użyj papieru ściernego. Nie możesz zapomnieć o pozbyciu się kurzu ze ścian za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli na ścianie znajdują się plamy zabrudzenia, koniecznie należy je usunąć. Gładka i czysta powierzchnia zapewni dobrą przyczepność dla farby.

Zacznij malowanie od sufitu

Malowanie pokoju zawsze rozpoczyna się od naniesienia farby na sufit. Dzięki temu ewentualne krople farby spadną na niepomalowane ściany. Malowanie sufitu rozpocznij od narożników. Używaj do tego małych wałków. Pamiętaj o tym, aby nakładać farbę równolegle do największego źródła światła w pokoju. Dopiero po wyschnięciu farby, rozpocznij malowanie ścian. W tym przypadku także rozpocznij od narożników i trudnodostępnych miejsc. Farbę nanoś ruchami góra-dół, tak aby pokryć ścianę na całej wysokości. Ostatnie pociągnięcie wałkiem malarskim warto wykonać z góry na dół – w przeciwnym wypadku na ścianie pozostaną smugi. Pamiętaj o usunięciu taśmy malarskiej od razu po zakończeniu malowania. Należy odklejać ją bardzo ostrożnie i pod odpowiednim kątem, aby uniknąć zerwania jej razem z świeżo nałożoną farbą.

A jeśli zastanawiasz się jak zestawić kolor ścian z wyposażeniem, tak by całość prezentowała się wyjątkowo dobrze, zajrzyj do tego artykułu: http://www.kochamantyki.pl/porady/poradnik-kolekcjonera/porada/zobacz/czas-na-zmiany-jak-pomalowac-sciany-by-ozywic-mieszkanie.html



2 komentarze

  1. XnikX
    wrz 30, 2016 @ 16:03:08

    Jak wynika z mojego doświadczenia malowanie sufitu jest dużo gorsze niż malowanie ścian. Ręka usycha po pięciu minutach jeśli nie ma się wprawy. A może po prostu źle się do tego zabrałem. Dobrze że żona okleiła gniazdka i wszystkie ” najczulsze ” miejsca naszego mieszkania bo by było źle.

  2. Beatka87
    wrz 29, 2016 @ 12:58:41

    Malowanie ścian jest jak malowanie twarzy – bez tynku nie pójdzie 😉 Oczywiście żartuję. Sama niedawno miałam remont, niestety z powodu małego rozmiaru mieszkanka musiałam przesuwać meble z pokoju do pokoju. A posiadam tylko dwa… Ekipa remontowa była miła, więc poszło sprawnie.