Firany do salonu w stylu skandynawskim

Jeden z najmodniejszych stylów wnętrzarskich do pokoju i salonu ostatnich sezonów to styl skandynawski. Minimalistyczny, stonowany, delikatny a jednocześnie wyrazisty, przestrzenny, jasny. Jaką aranżację okna w salonie można wykonać przy takim stylu urządzenia wnętrza ? Czy przy stylu skandynawskim można wykorzystać firany i zasłony ? Czy można kupić gotowe firany do salonu w stylu skandynawskim ?

n740Większość inspiracji dotyczących urządzania salonu w stylu skandynawskim po macoszemu traktuje aranżację okna. Wystarczy spojrzeć na propozycje zamieszczane w internecie. Na większości zdjęć salonów stylizowanych na styl skandynawski, okna pozostają bez jakichkolwiek dekoracji. Jednocześnie, każdy z nas wie, że okno salonowe niezasłonięte to nie tylko łatwy widok do wnętrza naszego mieszkania i naszej prywatności ale również po prostu mieszkanie nie wykończone. Wchodząc do pokoju pozbawionego dekoracji okna od razu mamy poczucie, że czegoś brakuje. Jak zatem zaaranżować okno firankami w salonie – w salonie w stylu skandynawskim ?

Styl skandynawski i firany do salonu

Główne cechy stylu skandynawskiego to przede wszystkim jasne, naturalne kolory – biel, krem, ecru i naturalne kolory drewna. W stylu skandynawskim stosuje się materiały naturalne, ekologiczne – stąd dominacja kolorów natury – brązów, szarości, beżów. Styl skandynawski ma również dawać wrażenie ciepła i przytulności – w końcu na dalekiej północy panuje dość mroźny klimat który wnętrze salonu ma ocieplić i oswoić.  Firany do pokoju i salonu w stylu skandynawskim powinny zatem odzwierciedlać ten trend. Przede wszystkim rezygnujemy zatem ze stylizowanych firan do pokoju i salonu z wyraźnie sztucznych materiałów (np. organzy) na rzecz miękkich, lejących się firan do salonu (np. woalu).  Firany do salonu skandynawskiego powinny być tez maksymalnie proste – oznacza to brak zdobień, żakardów czy fantazyjnych upięć. Najlepiej będzie wyglądać proste marszczenie i zawieszenie w formie tunelu. Wszelkie warstwowe aranżacje i upięcia nie powinny być stosowane przy prostym, minimalistycznym stylu skandynawskim.

Kolorystyka firan do salonu skandynawskiego to przede wszystkim biel oraz delikatne ecru. Sprawdzą się tu zarówno metrażowe, gęste ale jednolite firany jak i delikatne firany z kreszowanego woalu. Do takiej prostej stylizacji będą idealnie pasować lniane, miękkie zasłony – a w wersji zimowej, nieco cięższy plusz.

Nowoczesne modne i tanie firany do pokoju i salonu balkonowe żakardowe lub woalowe znajdziesz w sklepie internetowym http://firanex.net/firany-do-salonu