Magiczne SPD – czyli buty stworzone specjalnie do jazdy rowerowej

Rower to jedna z ulubionych letnich aktywności. Dzięki niemu można zwiedzić ciekawe zakątki swojej okolicy, ale też poruszać się po mieście, załatwiając codzienne sprawy. Wyborowi odpowiedniego roweru dla siebie poświęcamy zazwyczaj sporo czasu. Będzie on zależał między innymi od tego, po jakim terenie najczęściej się poruszamy. A co powiedzieć o butach na rower? Czy to wszystko jedno, jakie obuwie zakupimy?

Odpowiednie buty do jazdy rowerowej

Nie tylko kolarze powinni zaopatrzyć się w buty specjalnie przystosowane do pedałowania. Przydadzą się one również tym osobom, które jazdę traktują rekreacyjnie. Trzeba pamiętać, że sportowe buty typy trampki czy tenisówki nie są tak stworzone, by znosić obciążenia, jakimi są poddawane buty w czasie jazdy. Buty rowerowe są tak produkowane, że wykazują większą wytrzymałość niż nawet obuwie do biegania. Dzięki nim jazda będzie komfortowa oraz bezpieczna.

Buty rowerowe typu SPD są przeznaczone raczej dla wyczynowców i do wielogodzinnej jazdy. Nie znaczy to jednak, że nie można z nich korzystać podczas rekreacyjnego podróżowania rowerem. Tego rodzaju obuwie z systemem zatrzaskowym cechuje to, że można je podczas jazdy przymocować na stałe do pedałów. Dzięki takim butom rowerowym jazda jest o wiele łatwiejsza i lżejsza, a mięśnie pracują efektywniej.

Ten produkt kupuje się w zestawie z pasującego do niego pedałami, więc trzeba przygotować się na większą inwestycję. Warto rozważyć, czy takie buty rowerowe będą nam w ogóle potrzebne. Jeśli dziennie pokonujemy mniej niż 50 km lub nasza jazda jest jedynie okazjonalna i czysto miejska, taki zakup jest zupełnie bezcelowy.

Zwykle do rekreacyjnej jazdy wystarczą standardowe buty rowerowe o grubej podeszwie. Musi być ona wytrzymała, ponieważ podczas silnego nacisku stopy na pedał, buty słabej jakości zniszczą się niezwykle szybko. Okazuje się również, że gruby spód pomoże pokonać więcej kilometrów, ponieważ dzięki niemu pedałowanie jest efektywniejsze. Co więcej, gruba podeszwa zapobiega urazom spodu stopy.

Inną cechą ważną w przypadku butów rowerowych jest ich wysokość. Nie mogą one zakrywać kostki i jej uciskać, gdyż ta część potrzebuje swobody. Podczas jazdy pozostaje bowiem w ciągłym uchu i zakrycie butami mogłoby spowodować otarcia. Kolejną sprawą jest zapięcie. Buty na rower zwykle wyposażone są nie w sznurówki, lecz w rzepy lub inną formę zapinania, która jest bezpieczna. Sznurówki mogą bowiem wkręcić się w układ jezdny roweru.

Kupując buty na rower należy je na spokojnie zmierzyć i sprawdzić, czy są dobrze dopasowane do stopy i do niej przylegają. Jeżeli tak nie będzie jazda będzie miało wydajna. Stopa może również ulegać otarciom. Kiedy decydujemy się na zakup modelu butów przez internet, może się zdarzyć, że nie będą one odpowiednio dobrane do stopy. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na dokładne ich wymiary. Górna część obuwia powinna być wykonana z przewiewnego materiału, zapewniającego cyrkulację powietrza i oddychanie stopy. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza latem, przy długich dystansach.

W dobrej jakości obuwie rowerowe naprawdę warto zainwestować. Taki zakup będzie nam służył przez lata, szczególnie jeżeli zbyt często nie jeździmy rowerem. Najlepiej postawić na produkty dobrych renomowanych marek, cieszących się zaufaniem klientów. Nim dokonamy ostatecznego wyboru, dobrze jest przyjrzeć się ocenom i recenzjom osób, które już je mają i mogą ocenić ich przydatność. Wiele cennych porad znajdziemy na przykład na forach dotyczących jazdy na rowerze czy sportu.

Tekst został zainspirowany przez AgaSportSklep i ich buty rowerowe.