Luksusowe podróże za grosze. Jak latać, aby nie przepłacać?

Korzystając z tanich linii lotniczych oraz promocji polskich przewoźników możemy dotrzeć praktycznie w każde miejsce w Europie, wydając na to od kilkudziesięciu do 400 zł za osobę. Podpowiadamy, jak podróżować po całym świecie tanio i bezpiecznie.

A long tail boat sits in Maya Bay, Koh Phi Phi Ley, Thailand. The place where the movie the Beach was filmed

A long tail boat sits in Maya Bay, Koh Phi Phi Ley, Thailand. The place where the movie the Beach was filmed

MATERIAŁ WIDEO

10 rzeczy, o których musisz pamiętać, planując egzotyczną podróż.

https://www.youtube.com/watch?v=-p3TxUu311c

Rezerwacje lotnicze powinniśmy zrobić jak najwcześniej, przynajmniej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Są jednak wyjątki od tej reguły. To np. bilety na loty charterowe, dostępne na stronach touroperatorów. Korzystając z opcji “last minute” z wylotem w kolejnych dniach, na greckie wyspy czy do Turcji możemy polecieć już od 300 zł.

Większy budżet naturalnie poszerza wybór miejsc, do których możemy się udać. Przelot do Ameryki Północnej lub Azji powinien zamknąć się w kwocie 1.5 – 2 tys. zł. Natomiast koszt dotarcia do Ameryki Południowej czy Australii i Oceanii to od 2-3 tys. zł w górę.

Dobrym sposobem na dopasowanie naszego budżetu do ciekawych kierunków jest skorzystanie z serwisu Kayak.pl. Opcja ‘Explore’ prezentuje możliwe koszty wyprawy w dowolnym kierunku w formie wygodnej mapy. Szukając najlepszych ofert warto również zapisać się do newsletterów portali takich, jak np. Fly4free.pl, Loter.pl czy Mlecznepodroze.onet.pl. Zapewnią nam one dostęp do wielu promocji lotniczych w momencie pojawienia się ich w serwisie. Równie przydatne zwłaszcza do przelotów za granicą jest forum na stronie www.flyertalk.com, na którym pasjonaci z całego świata szukają najlepszych taryf.

Hotel czy apartament?

Lot to jednak tak naprawdę dopiero początek naszej przygody. Jeżeli chcemy wypoczywać za niewielkie pieniądze w dobrych warunkach, bardzo przydatne mogą okazać się wyszukiwarki hoteli. Warto zwrócić uwagę np. na Trivago.pl czy Hotelscombined.pl. Strony pomagają nie tylko znaleźć najtańszy hotel w danej lokalizacji, ale także pokazać te noclegi, które są najlepiej oceniane i które spełniają nasze wymagania (basen, liczba gwiazdek, transport z lotniska, itp.).

Coraz popularniejsze jest również wynajmowanie mieszkań za granicą. W tym celu dobrze poznać ofertę np. Airbnb.pl. Serwisy takie jak ten pomagają nam znaleźć dowolne lokum: od dzielonego przez klika osób pokoju do luksusowego penthouse’a.

Niezależnie jednak od tego co wybierzemy, luksusowy hotel w centrum miasta czy tani motel przy drodze, należy sprawdzić, jak rzeczywiście się on prezentuje i co piszą o nim goście. W tym celu dobrze jest odwiedzić np. portal Tripadvisor.com, na którym oprócz szczegółowych opinii znajdziemy także zdjęcia wykonane przez podróżników. Te fotografie bardzo często znacznie różnią się od tych widocznych w katalogach.

Komunikacja

W Rzymie, Paryżu czy Londynie zdecydowanie lepiej korzystać z transportu publicznego, nawet jeśli lotnisko jest oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od centrum. Jeśli natomiast planujemy objechać południe Hiszpanii czy zachodnie wybrzeże USA, zdecydowanie lepiej wynająć samochód. To szczególnie opłacalne dla osób podróżujących w grupie.

Rezerwując samochód musimy jednak zwrócić uwagę na klika aspektów. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy polskie prawo jazdy jest akceptowane w kraju, do którego się wybieramy. Realnie oceńmy swoje umiejętności. Ruch lewostronny, obowiązujący np. na Wyspach Brytyjskich i w niektórych krajach azjatyckich, bywa naprawdę wymagający. Kolejną kwestią jest sprawa ubezpieczenia samochodu. Warto szczególną uwagę zwrócić na tak zwany „excess”, czyli udział własny w ubezpieczeniu. Zwykle podstawowy pakiet zawiera zapis, że szkody do pewnej kwoty pokrywamy z własnej kieszeni. Gdy jest on wysoki, warto wykupić dodatkową ochronę.

Dobrze zabrać ze sobą tzw. wypukłą kartę kredytową. Na karty płaskie – bankomatowe najczęściej nie dostaniemy samochodu. Przed wyjazdem należy także wgrać mapy do naszego smartfona, gdyż nawigacja na miejscu często sprawia problemy, a cena za wypożyczenie GPS czasami przekracza koszt wynajęcia samochodu. Gdy już dostaniemy kluczyki, należy także uważnie obejrzeć auto, czy nie posiada nieuwzględnionych w dokumentach uszkodzeń.

Po tych ostrzeżeniach dobrą informacją jest fakt, że w większości państw uda nam się wypożyczyć auto za cenę wahającą się od kilkudziesięciu do 200 zł dziennie wraz ubezpieczeniem. To stosunkowo mało zwłaszcza, gdy tę kwotę podzielimy na trzy czy cztery osoby.

Okazje, kupony, błędy i sztuczki

Kilkaset złotych za przeloty do USA, Japonii czy Ameryki Południowej to oferty, które czasami się zdarzają. Często jednak są wynikiem błędu taryfowego, a niekiedy nawet celową promocją przewoźnika, która taki błąd udaje. Wtedy to od linii lotniczej będzie zależało, czy nasz bilet zostanie anulowany, czy też trafiliśmy na „deal roku”.

Podobne historie dotyczą hoteli. Prawdziwą kopalnią wiedzy na ten temat jest wspomniane wcześniej forum strony www.flyertalk.com. Luksusowe, wielopoziomowe hotelowe apartamenty za klika czy kilkanaście dol. nie zdarzają się często. Pasjonaci podróży znajdują czasem prawdziwą perełkę. Oszczędzają wtedy nawet klika tysięcy zł.

Dobrym ograniczeniem kosztów w większości przypadków są kupony promocyjne. Redukują nam koszt noclegu nawet o 10-20 proc. np. flyertalk.com, gdzie dostęp do konkretnych grup dyskusyjnych jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Każde zaoszczędzone pieniądze, zgodnie z naszą pasją, możemy już przeznaczyć na następny wyjazd.

Szukając oszczędności, warto poznać ofertę serwisów wymiany walut. Jeden z najpopularniejszych, Cinkciarz.pl, oferuje bardzo atrakcyjne kursy aż 24 walut.

Gdy już „wkręcimy” się w szukanie tanich podróży, wciąż warto pamiętać, aby do wszystkich ofert podchodzić ostrożnie. Jeżeli zarezerwujemy lot po ekstremalnie niskiej cenie, to poczekajmy chwilę z płaceniem za hotel, gdyż może się okazać, że bilet zostanie anulowany. Warto również czytać fora internetowe i dzielić się swoimi wątpliwościami w internecie. Gdy jednak nabierzemy wprawy i doświadczenia, będziemy mogli zwiedzić egzotyczne kraje, odpoczywając w luksusowych warunkach i płacąc za to, jak za wakacyjną wycieczkę do Egiptu.

INFORMACJE O MARCE

Spółka Cinkciarz.pl to jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie. Z usług lidera internetowego rynku wymiany walut korzystają m.in. przedsiębiorstwa i instytucje oraz klienci indywidualni.  Od 2010 r. firma z powodzeniem funkcjonuje w sektorze fintech. System rozwiązań, które oferuje to innowacyjny produkt finansowy. Firma należy do organizacji SWIFT, zrzeszającej największe banki oraz instytucje finansowe.

Serwis jest dostępny przez całą dobę. Użytkownicy mają możliwość wymiany waluty za pomocą portfela walutowego, modelu transakcji społecznościowych oraz z rachunku bankowego. Wymianę walut wspiera szereg narzędzi: stałe zlecenie, polecenie zapłaty, alert walutowy. Serwis udostępnia również aplikacje mobilne na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Android, iOS, Windows Phone, Blackberry oraz Windows 8.

Firma aktywnie wspiera ideę sportu. Cinkciarz.pl jest sponsorem klubu koszykarskiego Chicago Bulls oraz Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej.