Kilka pomysłów na udaną imprezę integracyjną

Zintegrowani pracownicy to zysk dla firmy – to nie mit, to fakt. Pracowników firmy można integrować na wiele sposobów – niegdyś chodziło się wspólnie do baru (nadal jest to popularna metoda integracji), jednak coraz częściej decyduje się na bardziej rozwojowe lub kreatywne spotkania.

integracjaDlaczego integracja pracowników jest tak ważna?

Każda okazja do imprezy integracyjnej jest dobra: święta, szkolenia lub konferencje, wygrany przetarg, dołączenie nowej osoby do zespołu, a nawet brak okazji. Imprezy integracyjne to nie tylko darmowe picie czy jedzenie („w końcu szef płaci”) oraz pogaduchy o niczym, chociaż nie można zaprzeczyć, że są to elementy, które cieszą pracowników. Spotkania tego typu są organizowane z kilku powodów:

  • aby umocnić identyfikację z firmą,
  • aby poprawić lub wzmocnić kontakty i atmosferę między współpracownikami,
  • aby rozładować napięcie i stres,
  • aby dostarczyć świeżej energii do pracy,
  • aby zwiększyć satysfakcję z pracy i zmotywować.

Jeśli nie mamy możliwości (czy to czasowych, czy finansowych) na zorganizowanie czegoś większego, prostszym wyjściem, a zarazem tańszym, ale nie zapadającym tak w pamięć, będzie odwiedzenie baru, klubu czy restauracji. Gdy chcemy, by impreza integracyjna była naprawdę udana i zapamiętana przez naszych pracowników na długo, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Ekstremalnie

Coraz częściej pracodawcy decydują się na wyjazdy, które mają dostarczyć pracownikom ekstremalnych doznań, takich jak na przykład: skoki spadochronowe lub na bungee, spływy pontonowe lub kajakowe po rwących rzekach, wyprawy off-road, paintball, wspinaczka czy też wyprawy survivalowe. Do mniej niebezpiecznych można zaliczyć rejsy łodzią/statkiem, lot balonem czy w tunelu aerodynamicznym. Wydarzenia tego typu budują zaufanie między współpracownikami oraz uczą pracy w zespole, a co więcej – są niezapomnianymi przeżyciami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każdy pracownik odważy się na takie ekstremalne wyczyny.

Bez szaleństw

Żeby nie zdarzyły się sytuacje, w których jeden czy więcej pracowników nie bierze udziału w zorganizowanych ekstremalnych przygodach i przygląda się jedynie zabawie innych, można zdecydować się na spokojniejsze spotkanie integracyjne. Nie oznacza to jednak, że będzie ono mniej udane czy też nie zapadnie w pamięć.

Jedną z możliwości są spotkania sportowe. Kręgle, golf, tenis, squash, mecze piłki nożnej lub koszykowej czy odprężenie i zapomnienie się w basenowym szaleństwie również mogą dostarczyć niezapomnianych doznań. Zorganizowanie sportowych zawodów – podobnie jak sporty ekstremalne – budują zaufanie i wzmacniają zespół.

Można również zdecydować się na bardziej tradycyjną integrację, a więc na przykład grill lub ognisko, taneczne wieczorki, grę w kasyno czy też imprezy tematyczne.

Jak zorganizować?

Wydarzenie integracyjne możemy zorganizować sami (wymaga to jednak poświęcenia sporo czasu i pomysłowości), wynająć firmę eventową bądź też zdecydować się na ofertę hoteli czy innych ośrodków biznesowych lub sportowych, które urządzają tego typu przedsięwzięcia.

Artykuł powstał we współpracy z ośrodkiem Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu k. Łodzi.