Jak pozbyć się nadwrażliwości?

Każdy zna na pewno nieprzyjemne uczucie bólu zębów, które czujemy jedząc ciepły obiad czy pijąc zimne drinki. Najchętniej od razu odcięlibyśmy się od źródła bólu, jednak często trudno znaleźć produkt, który przyniesie natychmiastową ulgę. Co zrobić, by pozbyć się nadwrażliwości bez kosztownej wizyty u dentysty?

shutterstock_186377243Nadwrażliwością zębów określamy ból spowodowany różnymi bodźcami zewnętrznymi. Mogą to być takie czynniki jak ciepłe czy zimne napoje czy pokarmy. W skrajnych przypadkach nadwrażliwości ból odczuwamy nawet pod wpływem powietrza. Powstaje on w wyniku odsłonięcia się zębiny i otwarcia kanalików zębinowych. Istotny jest powód odsłonięcia się zębiny, gdyż wpływa on na dalsze postępowanie i leczenie. Może się okazać, ze jest on spowodowany poważniejszym problemem i wtedy niezbędna okaże się wizyta u specjalisty. Najczęściej jednak można go zlikwidować domowymi sposobami i jest spowodowany np. zbyt mocnym przyciskaniem szczoteczki do zębów czy stosowaniem pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności.

Przy leczeniu miejscowym następuje zamykanie kanalików zębinowych i tym samym zmniejsza się przepływ płynu kanalikowego i odgrodzenie włókien nerwowych od czynników drażniących wywołujących ból. Można to osiągnąć na wiele sposobów, część z nich jest dostępna tylko w gabinetach stomatologicznych, ale nie wszystkie. Do metod najczęściej stosowanych zaliczamy sposoby:

  • mechaniczne np. przez polerowanie – w gabinetach stomatologicznych,
  • izolując otwarte kanaliki żywicami organicznymi – w gabinetach stomatologicznych,
  • zmieniając stukturę krystaliczną tkanki za pomocą lasera – w gabinetach stomatologicznych,
  • chemicznymi, stosując związki zamykające ujścia kanalików zębinowych – dostępne zarówno w domu jak i w gabinetach stomatologicznych.

W leczeniu nadwrażliwości zębów sposobami chemicznymi niezwykle skuteczne są związki wapnia, szczawiany potasu, żelaza i glinu, chlorek strontu, hydroksyapatyt i wiele innych specjalistycznych substancji wykorzystywanych tylko w gabinetach stomatologicznych. Aby szybko pozbyć się nadwrażliwości zębów w domu najlepiej zastosować produkty zawierające sole potasowe, które uwalniają jony potasowe. Są to z reguły fosforany potasu, węglany potasu, azotany potasu czy szczawiany potasu. Występują one przede wszystkim w pastach na nadwrażliwość ale także w innych preparatach do miejscowych szybko działających. Za jeszcze skuteczniejsze uważane są preparaty wieloskładnikowe, które zarówno depolaryzują zakończenia nerwowe, jak i zamykają kanaliki zębinowe. W większości przypadków znajdują się one w żelach do zębów lub w bardziej specjalistycznych produktach lub pastach do zębów. Są to najbardziej skuteczne produkty przynoszące ulgę w nadwrażliwości.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl – Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.