Joga – ćwiczenia dla wszystkich

W przekładzie słowo joga oznacza: zaprzęgać, zaprzęg, jazda, wyposażenie, zastosowanie, połączenie i praca. Zdaniem wielu praktykowanie jogi łączy w całość ludzki organizm i ukierunkowuje go na określone cele. Najważniejszym celem jest łączenie umysłu i ciała, tak aby tworzyły ze sobą równowagę.

Historia początków jogi

Korzenie jogi sięgają około trzech tysięcy lat przed naszą erą, bo na tyle datowane są pierwsze źródła z tekstami o jodze. Odnalezione zostały w cywilizacji hinduskiej, w południowo-wschodniej części obecnego Pakistanu.

Wniosek jaki się nasuwa to to, że już w dawnych czasach człowiek szukał rozwiązania na stres, wyczerpanie, złe samopoczucie, drażliwość. Motywacją do praktykowania jogi wtedy, jak i obecnie jest przede wszystkim zdrowie, bo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jogę można traktować jako terapię lub jako profilaktykę.

Na co pomaga joga?

Joga szczególnie korzystnie oddziałuje w bólach pleców, problemach ze strony układu sercowo-naczyniowego i uzależnieniach. Otwiera umysł, poszerza świadomość poprzez kontemplację i koncentrację. Kształtuje również sylwetkę i pobudza do działania, daje siłę i energię, a także rozładowuje napięcia. Joga potrafi nadać sens życia oraz uczy pozytywnego nastawienia do życia. Pomaga to redukować wahania nastroju. To wszystko z kolei oddziałuje na lepszą komunikację międzyludzką.

Osiem stopni klasycznej jogi

Istnieje osiem stopni klasycznej jogi, które wskazują jak postępować, aby ciało i umysł tworzyły ze sobą równowagę. Zasada odnosząca się do świata zewnętrznego uczy wstrzemięźliwości, bycia pokornym oraz nierobienia krzywdy innym. Druga dotyczy osobistego zachowania, joga ma przyczynić się do akceptacji siebie, dążeniu do celu i własnego rozwoju. Osoba ma dążyć do życia w pełnej harmonii, dzięki ćwiczeniom fizycznym i oddechowym. W życiu codziennym ważna jest medytacja, która pozwala na koncentrowanie się na tym co najważniejsze oraz skieruje wszystkie zmysły do wnętrza.

Czy i gdzie szukać nauczyciela?

Początkowo ćwiczeń można nauczyć się samemu, zwłaszcza w dobie internetu. Na stronach internetowych udostępniane są filmy pokazujące jak ćwiczyć. Jeżeli jednak chce się kontynuować praktykowanie jogi, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej osoby. Doświadczony nauczyciel podpowie, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, co poprawić i co zmienić. Warszawa to dobre miejsce na szukanie takich właśnie dobrych nauczycieli.

W Warszawie na przestrzeni lat powstało wiele szkół nauki jogi, które zatrudnią wykwalifikowane osoby. Warto wykupić lekcje indywidualne lub w małej grupie, bo jest wtedy największa szansa na dokładny nadzór i ewentualne korekty nauczyciela. Joga nie wymaga dużych nakładów finansowych, po zdobyciu wiedzy na temat podstawowych praktycznych ćwiczeń można z powodzeniem ćwiczyć w zaciszu domu.

Czy joga jest dla każdego?

Większość uczestników biorących udział w zajęciach to kobiety. Mężczyźni wolą raczej trening siłowy, jednak biorąc pod uwagę zbawienny wpływ jogi, zasadniczo nadaje się ona dla każdego. Jest wiele kierunków jogi, ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Oferty są dostosowane również do określonych grup, np. joga dla kobiet w ciąży. Zatem jogę może praktykować każdy, biorąc pod uwagę upodobania oraz warunki.

Z pewnością warto zapisać do się szkoły nauki jogi, będzie to dobra motywacja do ćwiczeń. Poza tym to również szansa dla osób, które by się wyciszyć wolą przebywać poza domem. Warszawa to miasto oferujące mnóstwo możliwości, dlatego też szukanie dobrej szkoły w tym mieście nie powinno stawić żadnego problemu.

Więcej informacji można uzyskać w Joga Medica, szkole jogi z Warszawy.