Jakie nosidełko wybrać – rodzaje dziecięcych nosidełek

Tradycjonaliści wożą dzieci w wózkach i nie chcą słyszeć o żadnych udziwnieniach, takich jak chusta czy nosidełko. Jeśli należysz jednak do tych, którzy dopuszczają ewentualność innego sposobu podróżowania z dzieckiem i twój wybór padł na nosidełka, przed dokonaniem zakupu koniecznie poznaj kilka rodzajów tego środka transportu dla dzieci, by wybrać właściwie.

This was my daughter's 2nd visit to a Disney Park (Magic Kingdom was the day before).  And no matter where we are, she always likes to look at the lights around her.  So needless to say, the Osborne Lights was a must do.  I'm just happy she got to really enjoy this (albeit, for a short time), and didn't just sleep the whole time.  For the few people I saw on the Photowalk, this is about how you saw her; except with eyes closed.  ;)   And this shot was a tag team effort from me and my wife.  I made the camera settings... told her where to stand, and to get a close-up; and she did an amazing job with the execution!!!  So Thank You, Honey!!!!

This was my daughter’s 2nd visit to a Disney Park (Magic Kingdom was the day before). And no matter where we are, she always likes to look at the lights around her. So needless to say, the Osborne Lights was a must do. I’m just happy she got to really enjoy this (albeit, for a short time), and didn’t just sleep the whole time. For the few people I saw on the Photowalk, this is about how you saw her; except with eyes closed. 😉 And this shot was a tag team effort from me and my wife. I made the camera settings… told her where to stand, and to get a close-up; and she did an amazing job with the execution!!! So Thank You, Honey!!!!

Nosidełko klasyczne (ergonomiczne)

To najpopularniejszy rodzaj nosidełka. Składa się z lekko usztywnianego koszyka, w którym sadzane jest dziecko, oraz szerokich szelek, które posiadają regulowane klamry i są wypełnione miękkim materiałem (przeważnie gąbką), dzięki czemu nie wbijają się boleśnie w ciało rodzica. „Większość nosidełek ergonomicznych posiada pas biodrowy, który powoduje równomierne rozłożenie ciężaru noszonego malucha, jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa mamy lub taty” – informuje pracownik sklepu internetowego GoMama.pl.

Nosidełka klasyczne nosi się zazwyczaj z przodu (podopieczny jest zwrócony twarzą do twarzy rodzica), chociaż dostępne są także takie, dzięki którym można nosić dziecko na plecach. Na rynku znajdziemy również nosidła noszone z przodu, jednak w których dziecko jest odwrócone do nas plecami – pediatrzy nie polecają tego sposobu noszenia malucha, gdyż po pierwsze, ciężar dziecka nie jest rozłożony równomiernie, a po drugie, przeciąża to kręgosłup rodzica.

Chociaż nosidełko klasyczne posiada podparcie na główkę, nie powinniśmy się na nie decydować przed trzecim miesiącem życia dziecka, a więc wtedy, gdy jest ono w stanie utrzymać samodzielnie głowę.

Nosidełko turystyczne

To idealna opcja dla rodziców, którzy lubią podróże i wszelkiego rodzaju wycieczki – czy to górskie, czy to piesze. Nosidełka turystyczne – podobnie jak ergonomiczne – posiadają wytrzymałe, miękkie szelki i pas biodrowy. Kosz, w którym sadza się dziecko, jest usztywniany i głęboki, posiada zazwyczaj specjalną osłonę chroniącą przed słońcem lub deszczem. Najprościej mówiąc, przypomina nieco duży plecak turystyczny.

W ofercie znajdziemy klasyczne nosidełka turystyczne oraz składane, które nie zajmą wiele miejsca w samochodzie czy pociągu. W nosidle tego typu nie powinniśmy sadzać dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, a więc przed skończeniem przez nie siódmego, ósmego miesiąca życia.

Nosidełko miękkie

Nosidełko tego rodzaju jest niejako połączeniem sztywniejszego nosidełka z miękką chustą. Dopasowuje się ono do kształtu ciała dziecka, a ze względu na swoje lekkie usztywnienie, zapewnia mu dodatkowe bezpieczeństwo. Miękkie nosidełko jest wielofunkcyjne – można je zakładać z przodu, na plecy bądź też nosić na biodrze (czyli z boku). Ze względu na swoją budowę, ułożenie ciała malucha jest naturalne – wpływa to bardzo korzystnie na kości biodrowe dziecka, które rozwijają się w prawidłowy sposób.

Na nosidełko miękkie nie powinniśmy się decydować, jeśli nasza pociecha nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie.

Nosidełko-gondola

Nosidełko tego typu może spodobać się tradycjonalistom. Nosidełko jest wmontowane w wózek i w dowolnym momencie można je wyjąć i przenieść w nim dziecko. Świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin, które mieszkają na wyższych kondygnacjach w bloku. Nosidełka-gondole są tworzone zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci.