Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

Prawidłowa dieta stanowi bardzo ważną funkcję w życiu każdego młodego psa. Tylko zdrowe jedzenie jest w stanie w pełni spełnić jego potrzeby oraz uprościć mu start w dorosłość. Niestety, samodzielne komponowanie jadłospisu może okazać się nie tylko problematyczne, ale i niezwykle żmudne. Żywienie czworonożnego juniora może stać się dużo prostsze, jeżeli zdecydujemy się podawać mu suchą karmę. Jaka będzie najlepsza dla szczeniaka?

fot. pexels.com

Jakie elementy powinny znaleźć się w karmie dla szczeniaka?

Najodpowiedniejsza karma dla szczeniaka to taka, która ma wszelkie elementy wzmacniające potrzebne do jego dobrego rozwoju. Powinna mieć w swoim składzie doskonałej klasy hydrolizowane białko, jednocześnie jednak nie może go być go zbyt wiele. Istotnym elementem dla psa są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, w szczególności kwas dokozaheksaenowy DHA, który działa na mechanizmy poznawcze oraz układ nerwowy. Jednakowo ważne są witaminy – C oraz E i prebiotyki, jakie pobudzają mechanizmy obronne systemu.

Różnorodne szczenięta, różna karma

Wybierając karmę dla szczeniaka powinno brać się także pod uwagę to, ile będzie on ważył jako dorosły osobnik. Psy są rodzajem bardzo zróżnicowanym pod względem wagi ciała, natomiast różnice owe mają własne przedstawienie w tempie wzrostu szczeniąt oraz ich zapotrzebowaniu na elementy wzmacniające. Dobrze jest więc poszukiwać diety dedykowanej dla szczeniaków z owej kategorii wagowej, do której należy własny podopieczny. Karma dla szczeniaka ras małych charakteryzuje się pomiędzy innymi dużą kalorycznością, gdyż zwierzaki owe niezwykle szybko rosną.

Karma sucha lub mokra – która lepsza?

Karmę mokrą dla psa z dużą ilością mięsa oraz elementów wzmacniających można kupić w postaci saszetki, puszki czy na tacce. Przy doborze owego jedzenia należy zwrócić uwagę na elementy, podczas karmienia zwierzęcia rygorystycznie słuchać porad wytwórcy, dopasowując porcję do wieku, rasy oraz wagi czworonoga. Karma mokra dla szczeniąt powinna być wysokokaloryczna i mieć podwyższoną ilość białka. Z kolei sucha karma dla szczeniaka powinna być wolna od sztucznych środków konserwujących i barwników, stworzona tylko z najdoskonalszej klasy artykułów.

Jak często karmić szczenięta?

Ciężko jest określić, jak często powinny być karmione szczeniaki. Suki karmią własne małe 6 do 12 razy na dzień. Zalecania dotyczące karmienia preparatami mlekozastępczymi są różnorodne oraz zależą od wytwórcy. Możesz je odnaleźć na odwrocie etykiety gotowych środków. Częstość dokarmiania szczeniąt od 3 tygodnia życia zależy od ilości mleka suki oraz od liczby jej miotu.