Jak zgubić zbędne kilogramy przed ślubem?

Każda Panna Młoda pragnie wyjątkowo zaprezentować się w dniu swojego ślubu, często zrzucając przy tym nieco na wadze. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak zrobić to skutecznie!

panna-mloda-1Nie daj się zwariować

Bardzo wiele kobiet, marząc o smukłej sylwetce w dniu ślubu zaczyna popadać w skrajności. Ich myśli przestaje zajmować sama ceremonia, zaś obsesyjne odchudzanie zaczyna przypominać regularne głodówki. W takim przypadku możemy mówić o zaburzeniu odżywiania, określanym mianem bidoreksji (nazwa wywodzi się od angielskiego słowa bride, oznaczającego pannę młodą). Jak nie poddać się presji i dopiąć swoich postanowień w zdrowy dla naszego organizmu sposób?

Czas i konsekwencja…

to dwa najważniejsze słowa w przypadku stosowania się do każdego typu diety, także tej przedślubnej. Musisz pamiętać, że podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przybierania na wadze – także jej zmniejszanie musi być przemyślane i rozłożone w czasie. Szybkie i drastyczne “zbijanie” masy naszego ciała prowadzi nie tylko do konsekwencji zdrowotnych (takich jak osłabienie, rozdrażnienie, czy bóle głowy), ale również – powszechnie znanego już “efektu jojo”.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie rozpoczęcia procesu odchudzania, powinnaś jasno wyznaczyć cel – ilość kilogramów, które pragniesz zrzucić – a następnie zastanowić się, jaką ich część będziesz wstanie zrzucić w przeciągu miesiąca. Pozwoli Ci to zaplanować okres czasu, który będzie wymagany do osiągnięcia upragnionego celu. Zabezpieczy Cię to przed nakładaniem na swoje barki nadmiernej presji oraz wiążącym się z tym stresem.

Musisz w tym miejscu pamiętać, że w momencie, gdy rozpoczniesz już odchudzanie, musisz mieć odpowiednie nastawienie. Nie możesz w tym przypadku tolerować wymówek typu “to tylko jeden batonik” lub “ćwiczyłam cały tydzień, więc w weekend nagrodzę się pizzą” Takie podejście jedynie oddali od Ciebie upragniony cel, a po złamaniu swoich postanowień wyrzuty sumienia będą stanowić dodatkowy demotywator do dalszych działań. Jeśli poczujesz, że Twoja wola słabnie – dokładnie pomyśl o tym wyjątkowym dniu oraz tym, jak chcesz w nim wyglądać. Przypomnij sobie, o co walczysz i jak bardzo chcesz to osiągnąć. Porada ta może wydawać się bardzo prozaiczna, ale pamiętaj, że Twoje nastawienie jest absolutną podstawą! Nie bez powodu najlepsi trenerzy w zakresie ćwiczeń fizycznych i diet są również najczęściej mówcami motywacyjnymi.

Działaj!

W momencie, gdy klamka już zapadła – nie ociągaj się z realizacją powziętych postanowień. Nie odkładaj rozpoczęcia zdrowego odżywiania na następny dzień lub startu treningów “od początku przyszłego tygodnia”. Musisz rozpocząć swoją walkę tu i teraz, bez szukania wymówek. Staraj się podbudowywać w sobie siłę rozpędu dla Twoich zamierzeń, motywując się samodzielnie na różne możliwe i sprawdzone dotąd sposoby. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • zawieszenie tuż obok łóżka cytatów, które Cię inspirują i dają energię do działania w taki sposób, abyś zaraz po porannej pobudce je widziała
  • słuchanie muzyki, która daje Ci pozytywnego kopniaka do pracy na wyższych obrotach
  • ustawienie sobie na tapecie komórki i komputera typu sylwetki, do którego dążysz
  • stworzenie kalendarzyka, w którym będziesz zapisywać co tydzień, ile udało Ci się zrzucić – niech będą to nawet niewielkie liczby, ale jednak – będziesz radosna widząc, że Twoje działania stopniowo przynoszą zamierzone efekty
  • oglądanie filmów, które wzbudzają w Tobie pozytywne emocje i ładują Twoje akumulatory nie tylko na kilka godzin, ale nieraz – na wiele dni do przodu

Jeśli masz taką możliwość – warto również poszukać dodatkowego wsparcia w najbliższych. Może Twoja koleżanka lub partner również pragnie zrzucić parę kilo i za Twoją namową zdecyduje się chodzić z Tobą na basen lub siłownię? To świetny moment, aby się o tym przekonać i spróbować go do tego nakłonić. Pozwoli Ci to nie tylko zyskać dodatkową motywację, ale również – gubić wagę w znacznie przyjemniejszej atmosferze 🙂

Slim beautiful woman with long hair wearing luxurious wedding dress

Slim beautiful woman with long hair wearing luxurious wedding dress

Dieta

Skuteczna dieta przed ślubem powinna składać się przede wszystkim z warzyw i owoców. Na jakiś czas musisz pożegnać się z pewnością z produktami, które zawierają dużą ilość węglowodanów (warto uważnie czytać etykiety sklepowych towarów), a także – alkoholem. Białe pieczywo powinno zostać zastąpione przez ciemny chleb i produkty bogate w ziarna. Oczywiście – o fast foodach nie ma mowy!

Jakie wybory należy uznać za najtrafniejsze? Według EWG (Enviromental Working Group) do grupy „czystych” warzyw i owoców zaliczyć możemy: grejpfrut, szparagi, cebulę, mango, melon, kalafior, kiwi, papaję, bataty, ananasa, kukurydzę, zielony groszek, bakłażana, awokado i kapustę. Posiadają one naturalne właściwości, które chronią je przed wchłanianiem pestycydów używanych na szeroką skalę we współczesnym rolnictwie. Bez wątpienia okażą się one również użyteczne w trakcie ewentualnego wdrażania detoxu.

W celu przyspieszenia procesów trawiennych możesz wspomagać się kawą. Jeśli dodasz do niej łyżeczkę cynamonu, działanie kofeiny zostanie przedłużone. Będzie Ci ona także pomocna jako dawka energii w miejsce brakujących węglowodanów. Pamiętaj jednak, że nie należy przesadzać – optymalna ilość kawy to 2-3 filiżanki dziennie. Jeśli będziesz stosować ją w nadmiarze – przyczyni się ona do braku witamin i minerałów w Twoim organizmie.

Detox

Popularna i powszechnie znana metoda służąca oczyszczeniu organizmu z toksyn, za pomocą wybranych, specjalnych diet. Podczas detoxu pamiętaj o piciu dużej ilości wody mineralnej, najlepiej wzbogacanej dodatkowymi składnikami, jak wapń lub magnez. Pozwoli Ci to usprawnić działanie Twojego metabolizmu, a także – pomoże czasem uporać się z chęcią podjadania pomiędzy posiłkami.

W trakcie detoxu można również wykorzystać moc skrywaną w herbacie, która zawiera l-karnitynę, będącą Twoim sojusznikiem w walce z tłuszczem:

“Wspomóc proces odchudzania mogą również herbaty – zielona, Pu-erh, czerwona. Ich picie powoduje wydzielanie soków żołądkowych, a tym samym reguluje pracę przewodu pokarmowego. Szczególnie znana ze swoich właściwości jest herbata Pu-erh, która pomaga w zmniejszeniu łaknienia oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Stymuluje rozkład lipidów, wspomaga metabolizm tłuszczów.

Substancją aktywną herbat wspomagających odchudzanie, jak np. LINEA fix jest kwas hydroksycytrynowy (HCA), kóry hamuje magazynowanie tłuszczów. L-karnityna zawarta w herbacie jest naturalnym aminokwasem, która wykorzystuje kwasy tłuszczowe jako źródło energii. Sprzyja to redukcji tkanki tłuszczowej.” *

Trening czyni cuda

W celu zintensyfikowania podjętego procesu odchudzania warto również zastanowić się nad podjęciem odpowiedniego treningu. Szczególnie zalecaną formą będą w tym przypadku ćwiczenia cardio lub interwałowe. Pozwalają one na zmniejszanie tkanki tłuszczowej, bez większego, dodatkowego przyrostu masy mięśniowej.

Niezależnie, na który z powszechnie dostępnych programów ćwiczeniowych się zdecydujesz – możesz być pewna, że będzie on świetnym “wspomaganiem” dla Twojej diety. Pamiętaj, by w tym przypadku również nie szukać wymówek! Istnieje mnóstwo tutoriali, pokazujących jak ćwiczyć w domu, dzięki czemu realizując swój cel oszczędzisz czas, a także pieniądze. Przykładem jednego z takich programów do wykonywania w domu (poza powszechnie znanymi poradnikami Pani Chodakowskiej) jest na przykład te video https://youtu.be/is3RfE9sils

Pomimo, że zestaw ćwiczeń wykonuje mężczyzna – świetnie sprawdzi się on również w Twoim przypadku. Jest to typowo interwałowy trening, który nie wymaga dużej siły fizycznej. Polecany jest dla nieco bardziej doświadczonych w ćwiczeniach kobiet, które miały już styczność z tzw. „rutyną treningową”. Jeśli dopiero pragniesz rozpocząć swoją przygodę – na kanale twórców powyższego filmiku znajdziesz wiele innych instruktaży o różnym poziomie zaawansowania i z pewnością trafisz również na odpowiadający Tobie.

Wielkie odliczanie

Pamiętaj – konsekwencja w realizacji zamierzonych planów to podstawa, w myśl zasady “chcieć, to móc”. Może wydawać się to banalne, ale trzymanie się powyższych zasad powinno dać Ci pierwsze, widoczne rezultaty już w dwa tygodnie po zastosowaniu się do nich. Podniesie to zarówno poziom Twojej motywacji, jak również – chęć i poziom energii do dalszych działań. Nim się obejrzysz, ten wyjątkowy dla Ciebie dzień nadejdzie, zaś Ty – będziesz na niego w pełni przygotowana! 🙂

* fragment artykułu pochodzi ze strony Nowej Farmacji