Jak zacząć uprawiać jogę?

W ciągu ostatnich lat można było zauważyć, że nastała moda na aktywny tryb życia. Wszyscy staramy się uprawiać jakiś sport, aby pozostać w formie i zyskać doskonałe zdrowie. Bierzemy się więc za podnoszenie ciężarów, a później dostajemy kontuzji. Zamiast tego możemy spokojnie postawić na jogę. To sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od swojego wieku lub kondycji. Wystarczy nam tylko mata do jogi, odrobina wolnego miejsca i chęci do działania.

Czym jest joga?

Joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej. Jej celem jest odnalezienie równowagi pomiędzy ciałem, a umysłem. Rezultat osiąga się poprzez odpowiedni trening, dyscyplinę duchową oraz trzymanie zasad etycznych. Osoba ćwicząca zapoznaje się wtedy lepiej z rzeczywistością. Joga jest elementem wielu religii, nie tylko hinduizmu. Praktykuje się ją także w buddyzmie i dźinizmie. W dziedzinie rozwinęła się również specjalna odmiana – hatha-joga. To ona jest skierowana do osób, które chcą jedynie popracować nad swoim zdrowiem lub ciałem. W tym przypadku wykonuje się ćwiczenia na macie do jogi, aby zyskać np. lepszą kondycję i formę.

Jak przygotować się do treningu?

Najważniejszym elementem będzie tutaj strój sportowy. Musi być on dopasowany do ciała. Tylko wtedy nie będzie ograniczać ruchów i zapewni wygodę. Joga składa się z precyzyjnych ćwiczeń, dlatego podczas ich wykonywania należy czuć się komfortowo. Osobom ćwiczącym przyda się także specjalna mata do jogi. Powinna być ona trochę cięższa, aby nie zawijała się podczas ćwiczeń.

Osoba praktykująca musi zachować na niej stabilną postawę, dlatego mata do jogi nie może być zbyt śliska, ani miękka. Takie akcesoria znajdują się w każdym sklepie sportowym. Można je zakupić już od kilkunastu złotych. Podczas uprawiania jogi warto również skorzystać z elastycznych gum. Dzięki nim można lepiej rozciągnąć ciało, aby przygotować je do intensywnego wysiłku.

Gdzie ćwiczyć?

Osoby preferujące ćwiczenia w domu, mogą skorzystać z gotowych pływ DVD lub kaset. Niektóre z nich zawierają gotowe plany treningowe jogi. Wystarczy zakupić je przez internet lub w księgarni. Następnie należy znaleźć w swoim domu odrobinę wolnego miejsca. Warto zdecydować się na ćwiczenia w chwili, w której w mieszkaniu nie będą przebywać inne osoby. Dzięki temu można będzie lepiej skupić się na wykonywaniu ćwiczeń.

W wybranym przez siebie miejscu wystarczy rozłożyć matę do jogi i zabrać się za trening. Osoby początkujące mogą również skorzystać ze specjalnych zajęć jogi. Są one organizowane na siłowniach oraz w innych placówkach sportowych. Na nich można zapoznać się z prawidłową techniką danych ćwiczeń, aby później móc prawidłowo je wykonywać w swoim domu.

Jakie korzyści płyną z uprawiania jogi?

Joga to sport, który zaleca się osobom nerwowym oraz cierpiącym na depresję. Taki trening pozwala się wyciszyć oraz uspokoić. Praktykujący odzyskuje podczas niego równowagę duchową i lepiej radzi sobie później z różnymi problemami. Dodatkowo, wbrew pozorom joga wcale nie jest mało intensywnym treningiem. Podczas takich ćwiczeń należy wykazać się nie lada sprawnością. Można przy tym popracować nad swoją formą oraz zyskać świadomość własnego ciała.

Trening wpływa pozytywnie także na elastyczność i rozciągnięcie. Co więcej, do uprawiania jogi wcale nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam trochę wolnego miejsca, mata do jogi i strój do ćwiczeń. Jest to więc stosunkowo tani sport, jeśli porównamy go do innych dyscyplin.

Osoby, które regularnie praktykują jogę, są szczęśliwsze, spokojniejsze i mają świadomość własnego ciała. Mogą pochwalić się nienaganną formą oraz świetnym zdrowiem, zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. To niewątpliwe zalety, które powinny nas przekonać do uprawiania jogi.

Materiał przygotowany dla Yoga Bazar, sklepu sprzedającego maty do jogi.