Co pokrywa ubezpieczenie dla dziecka? Zobacz

Każdy rodzic posyłający dziecko do szkoły powinien pomyśleć o zapewnieniu pełnej ochrony w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku, ponieważ uczniowie są bardzo żywiołowi i aktywni. Chociaż nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby nie dopuścić do tego rodzaju sytuacji, nie zawsze da się ich uniknąć. Dlatego niezbędne wydaje się być ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Polisa NNW to ubezpieczenie dziecka, do wykupienia którego zobligowani są wszyscy rodzice. Nie ma przy tym znaczenia, czy polisa będzie ubezpieczeniem grupowym oferowanym przez szkołę, czy zostanie wykupiona przez rodziców – jako indywidualne ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie NNW ze szkoły nie zawsze wystarczy

Polisa NNW oferowana przez szkołę ma charakter ubezpieczenia grupowego. Chociaż może być sporo tańsza niż indywidualne ubezpieczenie wykupywane przez rodziców, nie zawsze ma wystarczający zakres ochrony. Często zdarza się, że ubezpieczenie NNW nie obejmuje wielu zdarzeń losowych – istnieje wiele wyłączeń odpowiedzialności. Ponadto polisa może obowiązywać wyłącznie na terenie szkoły – niekoniecznie więc już w drodze do / z placówki. Także i suma ubezpieczenia może być zbyt niska – nieadekwatna do potrzeb i oczekiwań rodziców.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej dobrowolnego ubezpieczenia dziecka

Jako że polisa oferowana przez szkołę nie jest obowiązkowa, warto pomyśleć o wykupieniu dobrowolnej polisy w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Takie ubezpieczenie dziecka swoim zakresem wcale nie ogranicza się wyłącznie do nieszczęśliwych wypadków. Niektórzy ubezpieczyciele proponują znacznie większą i pełniejszą ochronę, która pozwala jeszcze bardziej finansowo zabezpieczyć przyszłość dziecka.

Przykładowo, ubezpieczenie dziecka oferowane przez PZU obejmuje wypłatę odszkodowania w takich przypadkach jak:

  • nieszczęśliwy wypadek
  • zawał serca
  • omdlenia lub atak epilepsji
  • krwotok śródczaszkowy.

Dodatkowym atutem jest możliwość zorganizowania i pokrycia kosztów przez ubezpieczyciela wydatków związanych z:

  • domową wizytą lekarza lub pielęgniarki
  • rehabilitacją po doznanych urazach
  • dowozem leków
  • wizytą psychologa
  • indywidualnym nauczaniem.

Dobra polisa obowiązuje nie tylko w szkole

Większość ubezpieczeń NNW działa wyłącznie podczas zajęć w szkole lub ewentualnie w drodze do placówki edukacyjnej. Dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia, które ochroną obejmuje dziecko przez 24 godziny na dobę – nie tylko w czasie nauki czy drogi ze szkoły do domu, ale również podczas zajęć pozalekcyjnych, a nawet w czasie wakacji.

Ubezpieczenie dziecka nie jest dużym wydatkiem, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz przynosi komfort psychiczny i spokój ducha. Rodzic ma bowiem pewność, że – niezależnie od nieprzewidzianych zdarzeń losowych – będzie mógł liczyć na finansowe wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego.