Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Każde dziecko, które uczęszcza do szkoły, potrzebuje niezbędnych akcesoriów. Należą do nich przede wszystkim podręczniki, zeszyty, artykuły piśmiennicze, a także plecaki szkolne. Wybór tego ostatniego może stanowić dla rodziców nie lada wyzwanie. Choć oferta jest bardzo bogata zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka szkolnego. Jak wybrać dobry plecak szkolny dla dziecka?

Zdjęcie autorstwa Anastasiya Gepp z Pexels

Niechciane wady postawy

Jeszcze kilkanaście lat temu nie przywiązywaliśmy dużej wagi do tego, jakie tak naprawdę powinny być plecaki szkolne. Dziś wiemy, że mają one niebagatelny wpływ na rozwój dziecięcego kręgosłupa. Plecak szkolny musi być odpowiednio wyprofilowany – dzięki temu dziecko nie będzie się męczyć przy jego noszeniu. Co ważne, nie wystarczy, aby producenta napisał, że plecaki szkolne wychodzące spod jego ręki są przyjazne dla dziecięcego kręgosłupa. Plecak powinien mieć bowiem odpowiedni atest bądź być polecany na przykład przez fizjoterapeutów. Ci zaś często przed rozpoczęciem roku doradzają, jakie plecaki szkolne wybierać w zależności od wieku czy wzrostu dziecka. Czasami rodzice decydują się na zakup plecaka szkolnego w formie walizki, którą zamiast nosić, można ciągnąć po ziemi. Czy to dobry wybór? Na ogół tak, choć warto sprawdzić, czy dziecko nie musi się schylać, aby móc pociągnąć za sobą walizkę. Tego typu plecaki zwykle rodzice kupują dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.

Plecak idealny dla dziecka

Przy wyborze plecaka szkolnego nie możemy zapominać, że ma on być przede wszystkim dla dziecka. Oznacza to, że powinniśmy wybrać model, który będzie nie tyko dobry dla kręgosłupa malucha, ale przede wszystkim będzie mu się podobał. Najmłodsze dzieci bardzo często chcą chodzić do szkoły z plecakiem, na którym znajdują się ich ulubieni bohaterowie z bajki. Jeśli tylko mamy możliwość, pozwólmy im na wybór plecaka szkolnego, który będą chętnie nosić. Pamiętajmy jednak o kilku bardzo istotnych kwestiach. Przede wszystkim plecak powinien być pojemny. Ważne, aby znajdowały się w nim także boczne kieszonki, do których możemy włożyć na przykład butelkę z piciem. Dzieci często bowiem wybierają zbyt małe plecaki, w których trudno im później pomieścić wszystkie, niezbędne rzeczy. Warto wziąć pod uwagę, że tych będzie naprawdę sporo. Możemy zainteresować się plecakami, które dostępne są w komplecie z workami na strój gimnastyczny czy obuwie. Dzięki temu za cały zestaw zapłacimy nieco mniej, niż gdybyśmy kupowali dziecku te akcesoria osobno.