Jak dobrze wybrać oświetlenie do salonu? Zrelaksuj się i miej odpowiednią przestrzeń na codzienne obowiązki

Wykańczając swój dom na początku myślimy o kolorach ścian, podłogach oraz meblach. Jednak również bardzo ważną kwestią jest oświetlenie każdego z pomieszczeń. Salon to miejsce, w którym wykonujemy różnorodne czynności i spędzamy dużo czasu samotnie oraz w gronie najbliższych. Właśnie o niego dbamy najbardziej, chcemy, żeby dobrze się eksponował i był przytulnym wnętrzem.

Właściwie dobrane oświetlenie do salonu pozwala nadać wyjątkowy nastrój oraz stworzyć miłą atmosferę. Ważne, aby oświetlenie w pokoju gościnnym pełniło funkcję doświetlającą oraz dekoracyjną.

Rynek oświetleniowy jest przepełniony przeróżnymi lampami, żyrandolami, halogenami i nie tylko. Wybranie odpowiednich rodzajów lamp jest bardzo trudne i uzależnione od kilku czynników. Inny rodzaj oświetlenia poleca się stosować w pomieszczeniach małych i niskich, a inny w dużych i wysokich.

Oświetlenie do małego i dużego salonu

Mniejsze salony można łatwo i szybko optycznie powiększyć, dzięki zastosowaniu właściwego światła. Dobierając odpowiednie lamy i prawidłowo je rozmieszczając sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się dużo większe i wyższe. W takim celu poleca się stosować lampy mające skierowane świtało na dłuższe ściany w pokoju gościnnym. Idealnie sprawdzają się kinkiety, które oprócz światła delikatnie ocieplą cały wystrój. W małych salonach warto również zadbać o kolor ścian i decydować się na jasne i gładkie farby czy też tapety, dzięki temu padające światło będzie lepiej odbijane, a pomieszczenie optycznie stanie się większe. Za pomocą dobrze dobranego oświetlenia do mniejszego salonu wykonasz prostą metamorfozę bez jakichkolwiek remontów.

W salonach przestrzennych mamy większe pole do popisu, można śmiało korzystać z przeróżnych lamp wiszących, stojących i stołowych. Doskonałym rozwiązaniem są żyrandole, które mają regulowany zwis, w razie potrzeby można je opuścić lub zbliżyć do sufitu.

Salon – miejsce do relaksu, codziennych obowiązków i zabawy

W salonie każda rodzina spędza większość swojego wolnego czasu, po powrocie ze szkoły, czy też pracy i wspólnym obiedzie, zazwyczaj przesiadujemy na kanapach i oglądamy telewizor lub bawimy się i rozmawiamy. Przeróżne czynności wykonywane w salonie wymagają zastosowania światła o różnej intensywności.

Oświetlenie do salonu powinno, zatem składać się z różnego rodzaju lamp: kinkietów, lamp stojących, sufitowych oraz stołowych. W każdym pokoju gościnnym warto umieszczać światło miejscowe oraz ogólne. W przestronnych pomieszczeniach idealnie będą pasować żyrandole, natomiast w mniejszych salonach plafony lub halogeny. Dodatkowo trzeba pamiętać o miejscu, w którym będziemy mogli przeczytać książkę lub rozwiązać krzyżówki. Warto, więc wybrać lampę stojącą lub stołową i umieścić ją w pobliżu fotelu, czy też kanapy.

Nocne oświetlenie do salonu
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybieranie dodatkowego i stałego nocnego oświetlenia do salonu. Przydaje się ono głównie, gdy często wstajemy w nocy (mamy małe dziecko lub problemy ze snem). W nocnych lampach najlepiej jest umieszczać żarówkę LED, która jest energooszczędna i nie przyczyni się do dodatkowych kosztów. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne, rozbudzeni ze snu nie będziemy musieli szukać włącznika po ścianach, a delikatne światło z lampy nie będzie raziło nas w oczy.

Nastrojowy salon

Aranżując swój salon trzeba pamiętać, aby stosować kilka źródeł światła. Nie tylko pozwolą one na właściwe oświetlenie, ale również stworzą wyjątkowy klimat. Pięknie wyglądają lampy rozstawione w całym salonie lub oświetlenie składające się z lamp wiszących i stojących.

Głownie lampy stołowe nadają indywidualnego charakteru dla całego salonu. Nowoczesne lampy tworzone są z przeróżnych materiałów, kloszy, kolorów, faktur i przez to pozwalają całkowicie odmienić oblicze pomieszczenia. Dodatkowo można zakupić lampy z wymiennymi kloszami i co jakiś czas nadać świeżości dla swojego salonu. Odpowiednio wybrane lampy stołowe sprawią, że pokój gościnny będzie nastrojowy i pełen wdzięku.

Ciekawą opcją jest skorzystanie z oświetlenia skoncentrowanego na danym obiekcie. Oświetlenie interesującego i pełnego koloru obrazu lub awangardowej rzeźby z pewnością pomoże stworzyć przytulną atmosferę w pokoju.

Urządzenie i oświetlenie do salonu

W zależności od tego jak nasz salon jest zaaranżowany odpowiednio powinno się dobierać do niego oświetlenie. W salonach pełnych szklanych dodatków (lustra, szklane stoły) świetnie wpasują się kryształowe żyrandole. Szkło sprawi, że światło naturalne oraz sztuczne będzie obijane od tych przedmiotów, w efekcie tworząc wyjątkowy klimat.