Jak stworzyć idealną atmosferę zapewniającą dobry sen dziecka

Położenie dziecka spać w szybki i efektywny sposób często jest powodem do świętowania. Jak większość rodziców wie, dzieci lubią opóźniać ten moment, jęcząc i protestując przed snem : „Ale mamo, ja nie chcę iść spać!” . Tak więc, jeśli jesteś jednym z tych rodziców, którzy starają się położyć swoje dziecko do łóżka bez liczenia do dziesięciu, dwóch wycieczek do łazienki, pięciu dodatkowych uścisków i trzech łyków wody to czas, by ponownie przyjrzeć się strategii na dobranoc.

matter-com-plPrzyjrzyjmy się  środowisku snu dziecka. Fizyczna przestrzeń i środowisko emocjonalne wpływają na gotowość do osiedlenia ciała i umysłu w relaksujący sen.

Brak bałaganu na lepszy sen
Po pierwsze i najważniejsze:  pokój dziecka ma być czysty i wolny od bałaganu. Eksperci są zgodni, że bałagan i dezorganizacja nie tylko rozpraszają uwagę ale także wyzwalają więcej pobudzenia sensorycznego spowalniając przejście organizmu do odpoczynku i snu. Czysta przestrzeń ma działanie zdecydowanie uspokajające, pomaga dziecku szybciej zapaść w sen.

Gdy dzieci angażują się w zabawy w ciągu dnia i we wczesnych godzinach wieczornych, będzie dobrą praktyką zachęcenie dzieci do posprzątania po sobie, nie tylko dlatego, że kształtuje to odpowiedzialne nawyki dbania o swoje rzeczy i utrzymywania względnego porządku, ale przygotowuje dziecko do snu w przestrzeni nieprzeładowanej różnymi rzeczami.

Znalezienie odpowiedniej temperatury
Znam wielu rodziców małych dzieci, którzy przykładają dużą wagę w wyborze piżamy do spania i ustawienia termostatu w nocy, by uzyskać najlepszy sen dziecka. Jest powód, aby inwestować energię w tej dziedzinie, ponieważ badania wykazały, że temperatura w pomieszczeniu ma znaczny wpływ na zdolność jednostki do uzyskania spokojnego snu. Eksperci sugerują, że chłodne pomieszczenie, około 19 C stopni, to idealna temperatura do spania. Badania wykazały, że organizm zmienia temperaturę ciała w ciągu dnia, obniżając ją nieznacznie w nocy. Jeśli jest zbyt ciepło lub za chłodno w pokoju, to zakłóca to naturalny cyklu snu w organizmie, powodując budzenie się wcześnie rano lub niepokój.

Spokój i relaks
Kładzenie się do łóżka powinno być wyciszającym i spokojnym przeżyciem dla dzieci. Starajcie się rozwijać pozytywne skojarzenia ze snem. Wielu rodziców używa snu jako karę za złe wybory i złe zachowanie, ale konsekwencją tego mogą być w przyszłości problemy dziecka z zaśnięciem. Kto chce pójść i odpocząć w miejscu, które przypomina mu o kłopotach lub kojarzy się z karą ?!
Stwórz uspokajającą i relaksującą rutynę snu dla dziecka. Na przykład czytanie lub słuchanie płyt CD z relaksującą muzyką.  Lub ćwiczenia relaksacyjne z dzieckiem.

Skupiając się na czystym, chłodnym, ciemnym i spokojnym miejscu do spania, wraz z konsekwentną rutyną snu, da dziecku czas na zrelaksowanie się i łatwe zapadnięcie w sen.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.matter.com.pl polskiego producenta materacy do spania.