Hotele, apartamenty czy kwatery prywatne – gdzie spać na urlopie?

Wybierając się na wyjazd trwający dłużej niż jeden dzień, koniecznie trzeba znaleźć miejsce do spędzenia noclegu. Do wyboru są pensjonaty, luksusowe apartamenty, hotele, a nawet kempingi i pola namiotowe. Liczba różnych ofert sprawia, że praktycznie każdy znajdzie coś dostosowanego do własnych preferencji i budżetu, którym dysponuje. Co więc wybrać, aby być najbardziej zadowolonym?

Klasyfikacja obiektów noclegowych

Według ustawy o usługach turystycznych, obiekty bazy noclegowej poddaje się klasyfikacji ze względu na różne kryteria. Nie chodzi tu jednak o standard danego hotelu czy apartamentu. Są to raczej kwestie związane z jego wielkością, ilością łóżek w pokoju, położeniem oraz na przykład tym, czy obiekt jest strzeżony, czy nie.

Wyróżnia się następujące obiekty: hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe, a także pola biwakowe. Istnieją też inne metody klasyfikacji. Potocznie stosuje się też inne określenia ośrodków noclegowych, obejmujących na przykład hostele czy agroturystykę.

Hotele

Hotel jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc, w którym spędza się nocleg. Praktycznie wszystkie firmy, które wysyłają pracowników na szkolenia, zapewniają im pokoje hotelowe. Także wczasowicze z reguły wybierają ten typ ośrodków. Głównym powodem popularności hoteli jest szeroki zakres świadczonych przez nie usług dodatkowych oraz łatwa dostępność. Różny jest również standard hoteli. Równie łatwo znaleźć bardzo luksusowe apartamenty, jak i skromne lecz schludne pokoje dla mniej zamożnych podróżników. Udając się do hotelu można mieć pewność, że praktycznie wszystko, co potrzebne podczas urlopu będzie dostępne w budynku lub jego najbliższej okolicy.

Motele i hostele

Wybierając się w długą, trwającą kilka dni trasę można zatrzymać się w motelu. Obiekty te zlokalizowane są w pobliżu dróg i dysponują często podobną ilością pokoi jak hotele. Podróżni mają także zapewnione miejsce na parkingu, a często także wyżywienie.

Sporą popularnością wśród młodych podróżników, a także tych, którym podczas urlopu nie zależy na zbytnim luksusie, cieszą się hostele. Są to obiekty o standardzie niższym niż hotele, jednak dużo od nich tańsze. W hostelu często otrzymuje się miejsce w dużym pokoju wyposażonym wyłącznie w podstawowe sprzęty. Może zdarzyć się również konieczność dzielenia pokoju z obcymi osobami.

Pensjonaty i kwatery prywatne

Mniejsze obiekty noclegowe noszą nazwę pensjonatów. Nie oznacza to jednak niższego standardu. W pensjonatach dość często można trafić na bardzo luksusowy apartament. Standardem jest również możliwość wykupienia śniadania czy obiadu.

Warte uwagi są również kwatery prywatne. Często zdarza się, że ktoś wynajmuje w swoim domu część przestrzeni dla turystów. Może to być nawet jeden pokój. Taka oferta dobra jest dla osób, które nie dysponują zbyt dużym budżetem albo dla tych, którzy pragną uciec od większych grup turystycznych, z którymi ma się do czynienia w hotelach czy domach wczasowych.

Osobom szukającym spokoju polecić można agroturystykę, która pozwala cieszyć się z bliskości natury oraz niskich cen. Decydując się na ten typ ośrodków można liczyć także na możliwość skosztowania lokalnych specjałów oraz poznania tradycji.

Schroniska

Wybierając się w bardziej odludne miejsca, na przykład na górski szlak, nie zawsze można liczyć na dostęp do dobrej bazy noclegowej. Wtedy z pomocą przychodzą schroniska. Ich standard przeważnie jest dość niski, a oferta usług dodatkowych ogranicza się nierzadko wyłącznie do ciepłej herbaty. Spanie w schronisku oferuje za to niezwykły klimat, którego nie uświadczy się nigdzie indziej.

Kempingi i pola biwakowe

Niektórym turystom nie w głowie jednak luksusowe apartamenty i wygodne łóżka. Stawiają na niezależność i kontakt z przyrodą. Dla takich właśnie osób istnieją kempingi i pola biwakowe. Można tam rozbić namiot, zaparkować przyczepę kempingową i skorzystać z prysznica. A wieczorem rozpalić ognisko i do późnej nocy rozmawiać z innymi podróżnikami o szalonych przygodach i codziennych sprawach.

Gdzie więc najlepiej spędzić nocleg? Na to pytanie nie da odpowiedzieć jednoznacznie. Każda osoba ma inne preferencje. Dla jednych najważniejszy jest luksus, inni cenią sobie bliskość natury. Jedni wolą cały urlop spędzić w pobliżu hotelu, drudzy potrzebują tylko bazy wypadowej do codziennych wyjazdów. Jeszcze inne osoby lubią być stale w drodze i każdą noc pragną spędzać gdzie indziej. Na szczęście branża turystyczna ma gotową ofertę dla praktycznie każdego podróżnika.

Źródło: FriendlyInn.pl – apartamenty przestronniejsze niż hotele, .idealne miejsce dla podróżujących pzez Katowice.