Fototapety, bordiury, paski dekoracyjne… Zobacz, jak stworzyć niepowtarzalne wnętrze

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. W wykończeniu wnętrz ogromne znaczenie mają właśnie detale. Takie dekoracyjne dodatki jak bordiury czy paski dekoracyjne potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Wyraziste rozwiązania, do jakich należą fototapety czy grafiki na ścianie, to z kolei sposób na ożywienie i pogłębienie przestrzeni. Przyjrzyjmy się tym prostym, ale bardzo efektownym sposobom dekorowania.

Fototapety i grafiki

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby odmienić swoje mieszkanie bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Jednym z nich jest fototapeta. Świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w gabinecie czy sypialni. Co więcej, istnieją także tapety przystosowane do pomieszczeń o podniesionej wilgotności, takich jak łazienka i kuchnia. Decydując się na zastosowanie tak wyrazistej dekoracji, warto pamiętać, aby współgrała ona z wystrojem całego pomieszczenia. Lepiej zrezygnować z elementów wyposażenia, które mogłyby ją przytłoczyć. Nie jest wskazane także pokrywanie tapetami fotograficznymi kilku ścian. Za pomocą fototapety umieszczonej na jednej ścianie, lub też tylko jej fragmencie, możemy optycznie powiększyć pomieszczenie; wystarczy wybrać motyw utrzymany w jasnych barwach, przedstawiający otwartą przestrzeń – łąkę, morze, jezioro, krajobraz górski. Możemy także podkreślić styl, w jakim zaaranżowana jest przestrzeń. Do wnętrz nowoczesnych pasować będzie fotografia przedstawiająca ruchliwą ulicę Londynu czy rozświetlone wieżowce Nowego Jorku. Popularny motyw, jakim stał się wizerunek Marylin Monroe, świetnie sprawdzi się w minimalistycznych, biało-czarnych wnętrzach. Pasować będzie tu także np. sylwetka Audrey Hepburn. Dzięki zastosowaniu takich fototapet nasze wnętrze zyska styl, elegancję i szyk. Ciekawym rozwiązaniem jest także oklejenie jednej ze ścian tapetami graficznymi. Stworzymy tym sposobem wnętrze iście artystyczne.

Bordiury – co to takiego?

Miłośnikom wnętrz klasycznych mogą spodobać się bordiury. Są to paski dekoracyjne przeznaczone do wykończenia tapetowanych powierzchni. Ich szerokość może być zróżnicowana; najwęższe paski mają około 2 cm, najszersze mogą mieć nawet 20 cm. Zazwyczaj przyklejamy je poziomo, tworząc linie nad podłogą, pod sufitem, ale też na dowolnej wysokości ściany. Za ich pomocą wydzielamy strefy, podkreślamy dekoracyjność podłogi, eksponujemy sufit. Możemy użyć ich także w inny sposób. Przyklejając bordiury pionowo, podkreślimy odrębność wybranych punktów w pomieszczeniu. Możemy za ich pomocą wyeksponować strefę kominkową, czy też filar w salonie. Paski dekoracyjne z powodzeniem mogą również wystąpić w charakterze ozdobnych ramek – możemy otoczyć nimi drzwi, okna, obrazy, fotografie na ścianach. Świetnym pomysłem na wykorzystanie dekoracyjnych pasków pokrytych dowolnym motywem jest także oddzielenie powierzchni malowanej od powierzchni tapetowanej na ścianie.

Kieruj się wyobraźnią

Jeśli chcesz, aby twój dom wyróżniał się na tle innych, kieruj się swoim własnym poczuciem estetyki i wyobraźnią. Pamiętaj, że tylko w ten sposób stworzysz wnętrze odzwierciedlające siebie samego.

Aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze, warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody. Sprawdzą się zarówno rozwiązania nowoczesne ( na przykład fototapety), jak i te tradycyjne (bordiury).