Czym jest tomografia komputerowa i dla kogo jest przeznaczona?

Tomografia komputerowa jest podstawowym badaniem, które pozwala uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu organów wewnętrznych oraz układu kostnego. Dzięki niej można wykonać dokładne badanie każdej części ciała, umożliwiając tym samym trafną diagnozę oraz podjęcie skutecznej metody leczenia. Dzięki uzyskanym zdjęciom specjaliści mogą ocenić nieprawidłowości w strukturze narządów oraz wskazać chociażby uszkodzenia kości.

Bez nowoczesnych tomografów komputerowych bardzo często nie jest możliwa ocena stanu zdrowia pacjenta. Stosując badanie radiologiczne, jakim jest tomografia można w bardzo prosty sposób uzyskać dokładny obraz fragmentu ciała, bądź jego całości. W medycynie tomografia wykorzystywana jest przede wszystkim w obszarach, gdzie lekarz nie jest w stanie samodzielnie stwierdzić, jaki uszczerbek na zdrowiu został poniesiony przez pacjenta. Badanie to zleca się zwłaszcza przy diagnostyce mózgu, kręgosłupa, klatki piersiowej czy jamy brzusznej. Nowoczesna technologia, w połączeniu ze specjalistycznym oprogramowaniem daje również szansę na precyzyjne zobrazowanie innych narządów. Jest więc to nieocenione narzędzie pracy dla lekarzy.

Tomografia, czyli nieinwazyjna diagnostyka

Tomografia komputerowa jest coraz chętniej wykorzystywana przez lekarzy. Cały zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, a do jego przeprowadzenia wykorzystuje dobrze znane promieniowanie rentgenowskie. Małym dyskomfortem może okazać się jedynie wkłucie, którego celem jest podanie kontrastu – środa mającego na celu poprawę obrazu i odróżnienie od siebie poszczególnych struktur w organizmie. Pacjent, który poddany jest tomografii umieszczany jest wewnątrz specjalnego urządzenia, którego zdaniem jest wykonanie prześwietlenia. Promienie, które są emitowane przez tak zwaną lampę rentgenowską po kolei przechodzą przez ciało. Ostateczny wynik badania uzyskiwany jest po obróbce komputerowej.

W trakcie badania tomografem pacjent zostaje umieszczony w dość ciasnej przestrzeni, co może wywołać uczucie dyskomfortu, zwłaszcza u osób cierpiących na klaustrofobię. Niezwykle ważny jest więc wywiad lekarski, który jest przeprowadzany dużo wcześniej. Ułatwieniem są głośnik oraz mikrofon, dzięki którym specjalista ma stały kontakt z pacjentem i może wydawać mu polecenia.

Badanie nowoczesnym tomografem komputerowym trwa około 30 minut.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu tomografii

Choć badanie tomografem komputerowym nie jest szkodliwe, to należy je wykonywać, gdy zachodzi taka potrzeba. O tym, czy pacjent jest zakwalifikowany do natychmiastowego lub późniejszego badania tomografem decyduje lekarz – na podstawie wstępnych badań, wywiadu medycznego lub oględzin. Tomografia komputerowa może być wykonana w trybie natychmiastowym, gdy pacjent jest na przykład ofiarą wypadku. Wówczas tomograf pomaga zdiagnozować chociażby urazy głowy, kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych. Czas wykonania badania oraz jego precyzja mogą się okazać wówczas bezcenne.

W pozostałych przypadkach wykorzystuje się tomografię komputerową do:

  • diagnostyki udaru mózgu, guzów, tętniaków i wodogłowia,
  • diagnostyki kręgosłupa,
  • wykrywania urazów kręgosłupa, skoliozy, przepukliny jądra miażdżystego,
  • diagnostyki klatki piersiowej,
  • wykrywania zapalenia i nowotworu płuc,
  • wykrywania płynu w worku osierdziowym,
  • wykrywania wad serca,
  • diagnostyki jamy brzusznej,
  • wykrywania zapalenia trzustki, śledziony lub tętniaka aorty.

Specjaliści za pomocą tomografu komputerowego wykryć różnego rodzaju nowotwory, między innymi układu rodnego u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Tomograf jest więc narzędziem, które skutecznie pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego ciała.

Nowoczesna aparatura to gwarancja bezpieczeństwa

Badanie tomografem komputerowym jest w pełni bezpieczne, jeżeli nad jego przebiegiem czuwa grupa specjalistów. Nie bez znaczenia jest również jakość samego sprzętu. Obecna technologia pozwala na wykonywanie tomografii komputerowej w pomieszczeniach, które spełniają wymogi stawiane placówkom w XXI wieku. Tomografię komputerową można wykonać chociażby dzięki firmie Eurodiagnostic sp. z o.o., która świadczy usługi medyczne w obszarze szeroko rozumianej diagnostyki obrazowej.

Dawka promieniowania powinna być zawsze dobrana we właściwy sposób, a samo badanie nie może być powtarzane zbyt często. Zadaniem personelu medycznego jest pokierowanie pacjentem w taki sposób, aby nie czuł dyskomfortu. W tym celu stosuje się między innymi opisane wyżej środki komunikacji – mikrofon oraz głośnik.

Nowoczesna aparatura, obsługiwana przez doświadczonych techników, a także stała współpraca z lekarzami, dają pacjentom z wielonarządowym obrażeniami lub innymi dolegliwościami szansę na precyzyjną diagnostykę oraz dobór skutecznej metody leczenia. Tylko połączenie sprawdzonej technologii oraz wiedzy specjalistów może zagwarantować pacjentowi bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny.

Autor:
Serwis www.eurodiagnostic.pl – rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.