Cera naczynkowa – skóra o wysokich wymaganiach

Cera naczynkowa jest bardzo wyjątkowa i delikatna, i takiej też pielęgnacji potrzebuje. Jej cechą charakterystyczną są nieelastyczne naczynka krwionośne, które łatwo pękają – szczególnie podczas ostrych mrozów i słońca. W efekcie na twarzy pojawiają się zaczerwienienia i tzw. pajączki. Cera naczynkowa może występować zarówno u kobiet młodych, jak i u pań w podeszłym wieku. Dowiedz się w jaki sposób pielęgnować skórę naczynkową i jakich kosmetyków używać.

Dlaczego mam popękane naczynka?

Zastanawiasz się dlaczego masz popękane naczynka? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że skóra jest bardzo ukrwionym narządem i składa się z sieci drobniutkich naczynek. Ich stan czynnościowy w znacznym stopniu wpływa na wygląd skóry. Niektóre czynniki – takie jak hormony, menopauza, nadwrażliwość skóry, silne emocje, choroby wątroby, nadciśnienie czy nadmierne ciepło lub zimno – mogą negatywnie wpływać na naczynka i powodować ich rozszerzenie.

Jak mam dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji, zarówno jeśli chodzi o używane kosmetyki, jak i o sposób postępowania, czyli pielęgnację.

Domowa pielęgnacja

Pamiętaj, aby do mycia twarzy używać wyłącznie letniej wody – całkowicie zabronione jest używanie gorącej (również w kąpieli), która dodatkowo podrażnia naczynka. Dodatkowo staraj się unikać gorących dań i napojów, całkowicie zrezygnuj ze spożywania ostrych przypraw i ogranicz do minimum alkohol. Nie wyciskaj żadnych zaskórników ani krostek. Niestety musisz także zrezygnować z opalania, a ponadto powinnaś stosować  na co dzień zabezpieczający krem z filtrem. To samo tyczy się okresu zimowego – musisz chronić cerę przed mrozem. Powyższe wskazówki to absolutna podstawa pielęgnacyjna cery naczynkowej!

Kosmetyki do cery naczynkowej

Na pewno wiesz, że powinnaś używać kosmetyków specjalnie przeznaczonych do tego typu cery. Z pewnością nie obejdzie się bez nawilżającego kremu do cery naczynkowej. Takie kosmetyki w swoim składzie powinny zawierać między innymi:

  • witaminy, które wzmocnią naczynia krwionośne oraz zapobiegną wewnętrznym wylewom naczynek,
  • rutynę – umocni ona ścianki naczyń włosowatych,
  • filtr, który ochroni wrażliwą skórę naczynkową przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Kosmetyki tego typu nie powinny zawierać parabenów! Pamiętaj, że tylko kremy wysokiej jakości są skuteczne i pomocne. Stosując tanie, niesprawdzone zamienniki, możesz tylko wyrządzić sobie krzywdę. Po krem do cery naczynkowej powinnaś raczej wybrać się do apteki. Stosując suplementy diety, możesz również w znacznym stopniu wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych.

Czy mogę usunąć popękane naczynka?

Jak pewnie dobrze wiesz popękane naczynka niestety nie wchłaniają się same. Najlepiej zlikwidować je u lekarza dermatologa lub u kosmetyczki. Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś to zrobić, podpowiadamy, że najlepszym okresem do wykonania takiego zabiegu jest jesień – ze względu na umiarkowane nasłonecznienie i stabilne, niewysokie temperatury. Specjaliści mogą pomóc ci zabiegami jonoforezy czy elektrokoagulacji.

Jeśli jesteś posiadaczką cery naczynkowej, nie możesz zapominać również o zdrowej, zbilansowanej diecie, która również ma duży wpływ na wygląd i kondycję cery. Aby dowiedzieć się więcej o specjalistycznych kosmetykach do cery wrażliwej, suchej i z problemami, zajrzyj na: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx.



1 komentarz

  1. Karolina
    wrz 25, 2015 @ 09:53:23

    Zmagam się z tym problemem od lat i tak naprawdę, jestem już przygotowana na to, że żeby naprawdę sobie z nim poradzić, konieczny jest zabieg laserowy 🙁 Kosmetyki ok, dają efekty – najlepsze u mnie dał krem URIAGE ROSELIANE, który niczego nadzwyczajnego w składzie nie ma, więc chyba chodzi o proporcje składników (no i jest drogi, wapteka.pl ma go po 45 zł i to jest najtaniej, jak udało mi się znaleźć). Nie zmienia to jednak faktu, że jedyną pewną metodą jest właśnie zabieg 🙁