Co zrobić, by maluch polubił kąpiele?

Są takie dzieci, które kąpiele wprost uwielbiają. Są i takie, które na widok wanienki z wodą wybuchają płaczem. Co zrobić, aby niemowlę polubiło pluskanie się w wodzie? Jak przełamać dziecięce lęki i sprawić, by maluch pokochał wieczorną pielęgnację?

Tylko spokój nas uratuje

Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, że ma bezpośredni wpływ na odczucia malucha i jego podejście do kąpieli. Jeśli młodzi rodzice, kąpiąc pociechę, są zdenerwowani, zdezorientowani i źle przygotowani, to wieczorne dbanie o higienę nie będzie się dziecku kojarzyło z niczym przyjemnym. Aby maluch polubił kąpiele, najpierw to Ty musisz je polubić. Wszak spokojny, odprężony, dobrze przygotowany rodzic to podstawa, bez której batalia o kąpiel z uśmiechem na twarzy nie może się udać.

Komfort ponad wszystko

Płacz kąpanego dziecka to dla rodzica jasny sygnał, że coś nie jest w porządku. Być może woda jest zbyt gorąca, a pomieszczenie, w którym dziecko jest kąpane, zbyt wychłodzone? Jedno jest pewne: trzeba sprawdzić, o co chodzi i co maluchowi przeszkadza. Aby niemowlę czuło się komfortowo, zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza w łazience i właściwą temperaturę wody w wanience. Właściwą, czyli jaką? Pomieszczenie, w którym kąpane jest niemowlę, powinno być ogrzane do 24 stopni. Temperatura wody powinna zaś wynosić około 38 stopni C. Ale to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że na komfort malucha w kąpieli wpływają i inne czynniki: to, czy jest odpowiednio cicho, odpowiednio przytulnie, czy maluch czuje się pewnie w ramionach rodzica czy to, jak do niego przemawiasz. Po raz kolejny okazuje się więc, że detale znaczą najwięcej.

Po kąpieli

Kąpiel malucha to cowieczorny rytuał, z którego nie można rezygnować. Co jednak robić, gdy dziecko boi się wody? Sięgać po różnorodne akcesoria, które często okazują się być najlepszym antidotum na dziecięce strachy. Specjalne antypoślizgowe leżaczki do kąpieli to świetny pomysł dla tych najmłodszych z najmłodszych- tych, którzy najbardziej potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Gumowe kaczuszki i inne wodne zabawki sprawdzają się zaś w przypadku dzieci nieco starszych. Okazuje się bowiem, że czasem wystarczy naprawdę niewiele, by zwykłe pluskanie się zamienić w niezwykłą przygodę i by w konsekwencji pokonać wszystkie lęki.

Warto jednak pamiętać i o tym, że gadżety i akcesoria są ważne zarówno w czasie kąpieli, jak i tuż po niej. Dobrej jakości, bawełniane ręczniki  o śmiesznym, zabawnym, niezwykłym designie sprawdzają się doskonale. Tym bardziej, że służą latami: wtedy, gdy dziecko jest najmniejsze i szczególnie potrzebuje wysokiej, antybakteryjnej ochrony, gdy jest szczególnie wrażliwe na dotyk, gdy potrzebuje czuć ciepło. Ręczniki Cuddledeer Cuddledry  ze sklepu www.babymama.pl są tutaj niezastąpione.  Uszyte z organicznej bawełny i włókna bambusowego, jedwabiście miękkie, naturalnie antybakteryjne. Wchłaniają wodę o 60% lepiej niż inne ręczniki. Wystarczająco duże, by otulić malca od stóp do głów, rekomendowane tym bardziej, że są wyposażone w kaptury. Maluchy czują się w nich wyjątkowo.

Więcej informacji o ręcznikach Cuddle Deer Cuddledry rodzice znajdą na www.babymama.pl

Ręcznik Cuddle Deer Cuddledry – cena: 229,00 pln