Co wybrać na oparzenia?

Sezon letni sprawia, że większość osób chce się efektownie opalić w celu optymalnego zaprezentowania swojej sylwetki. Jednak długotrwałe opalanie może nieść za sobą przykre konsekwencje, więc zawczasu warto zastanowić się co na oparzenia jest najbardziej skuteczne.

 

Jak powstaje oparzenie słoneczne?

Pytanie o to, co na oparzenia jest najbardziej skuteczne zaczyna przewijać się w wielu dyskusjach, przeważnie wraz z nadejściem okresu wakacyjnego. Jednak, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto najpierw zastanowić się jak owo oparzenie w ogóle powstaje.

Wystawiając się na działanie promieni słonecznych, narażamy skórę na promieniowanie ultrafioletowe. Jego działanie jest dla ludzkiego organizmu zbawienne, gdyż dzięki niemu skóra produkuje witaminę D, która jest niezbędna do tego, aby zachować w pełni zdrowy organizm, jednak zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może sprawić, że dojdzie do poparzeń. Dzieje się tak, gdyż promienie UV wchodzą w bardzo mocne interakcję ze skórą. W normalny warunkach przed promieniami UV, skórę chroni wytwarzany w niej pigment, jakim jest melanina.

To ona sprawia, że skóra zabarwia się na ciemno, co jest naturalną adaptacją do warunków atmosferycznych. Jednak, gdy jest jej za mało, wtedy nie jest w stanie chronić odpowiednio powłoki naszego ciała i dochodzi do podrażnienia głębokiej warstwy skóry, nazywanej właściwą.

Gdy dojdzie do intensywnego zaczerwienienia się skóry, które występuje na skutek ekspozycji na słońce przekraczającej 2-3 godziny, pytanie o to, co na oparzenia jest najskuteczniejsze jest już jedyną możliwością, gdyż na schowanie się w cieniu jest już za późno. Mimo wszystko, w przypadku pojawienia się pierwszych objawów poparzenia, należy niezwłocznie udać się w cień lub okryć czymś, co ochroni wrażliwą skórę przed dalszymi poparzeniami. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ryzyko nabawienia się oparzeń słonecznych jest największe, gdy najwięcej promieni UV dostaje się do atmosfery, czyli w okolicach południa.

 

Co na oparzenia słoneczne?

Na pytanie o to, co na oparzenia słoneczne jest najlepsze należy odpowiedzieć w dwóch płaszczyznach. Jeśli poparzenie nie jest zbyt mocne, wystarczą zwykłe, ogólnodostępne maści, które są do kupienia w aptekach lub zwykłych sklepach bez recepty. Przeważnie zawierają one naturalne wyciągi roślin, takie jak ekstrakt z aloesu, który skutecznie uśmierza ból. Maści na poparzenia powinny również zawierać dodatkowe substancje przeciwbakteryjne, takie jak na przykład jony srebra, które uniemożliwią wdanie się infekcji. Jednak jeśli oparzenie jest bardzo mocne, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub od razu do dermatologa, który przepisze bardziej zaawansowane maści lub w razie konieczności profesjonalnie zabezpieczy poparzenia.