Choroba refluksowa

Choroba refluksowa to szereg dolegliwości spowodowanych przez kwas wydostający się z żołądka wraz z niestrawioną treścią pokarmową. Może mieć ona różne przyczyny, ale skutki jej nieleczenia są zwykle podobne.

Jedną z przyczyn choroby refluksowej jest stres. Obecnie żyjemy w ciągłym biegu i popełniamy jeden z większych grzechów jakim jest niejedzenie drugiego śniadania czy obiadu. Najczęściej zastępujemy te posiłki kawą, co nie jest dobre dla naszego żołądka. Skutki odczuwają dość szybko osoby podatne na choroby wrzodowe. Ale to nie wszystko. Nieregularne posiłki to również nieprawidłowe wydzielanie kwasów – kiedy jemy o tej samej porze, żołądek może przygotować się na porcję pożywienia. W tym przypadku nie dajemy mu tej szansy. Zbyt duża ilość kwasów jest przyczyną zgagi, a długo trwająca zgaga to już prawie choroba refluksowa. Nie należy również stosować zbyt wielu środków zmniejszających wydzielanie kwasu lub neutralizujących go. Powinny uważać szczególnie osoby biorące leki na nadciśnienie.

Kawa to nie jedyna używka, jaką koniecznie trzeba odstawić przy tym schorzeniu. Na poziom wydzielanych w żołądku kwasów mają też wpływ papierosy. Jest on na tyle silny, że aby wyleczyć refluks żołądka konieczne jest rzucenie palenia. Jeśli choroba dokucza naszemu dziecku lub partnerowi, powinniśmy rzucić papierosy dla ich dobra, ponieważ bierne palenie również może mieć wpływ na odczuwane przez nich dolegliwości.

Oprócz papierosów i kawy konieczne jest również zaprzestanie picia alkoholu oraz gazowanych napojów z kofeiną.

Aby wyleczyć się z choroby refluksowej konieczna jest również zmiana menu. Należy odrzucić produkty, które mogą nam szkodzić. Co do tego lekarze nie są zgodni. Część uważa, że należy samodzielnie sprawdzać, które pokarmy wpływają na dolegliwości, inni wskazują całą listę produktów zakazanych. Można jednak przypuszczać, iż potrawy tłuste, a zwłaszcza mięso i nabiał nie będą dobrze wpływać na organizm chorego. Na liście znajdują się również pomidory – zawierają one substancje, które powodują wzrost poziomu histaminy w organizmie. Tymczasem refluks leczony jest między innymi lekami przeciwhistaminowymi.

Kolejną przyczyną choroby refluksowej jest nadwaga. Jeśli pacjent chce wyzdrowieć musi zrzucić zbędne kilogramy. W przeciwnym razie żołądek wraz z innymi organami będzie uciskany, co nie tylko utrudnia trawienie, ale również sprzyja refluksowi. Można to zobaczyć zresztą na przykładzie ciężarnych kobiet – one również często cierpią na refluks, jednak często nie wymaga on zbyt drobiazgowego leczenia, ponieważ sam ustępuje, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Ucisk może być spowodowany nie tylko nadwagą. Często ciśnienie w żołądku może się zmienić na skutek fizycznego uszkodzenia. Wystarczy lekkie przesunięcie, by zwieracz żołądka przestał działać prawidłowo. Dlatego osoby, które uprawiają sport nawet amatorsko, powinny badać się w przypadku, gdy zostaną mocno uderzone w brzuch. Objawy mogą być z początku niewielkie, ale z czasem przeradzają się w chorobę.

Więcej o chorobie refluksowej przeczytasz na stronie Choroba-Refluksowa