„Chłopcy Kontra Basia” – koncert w Ełku

27.06. Grupa „Chłopcy Kontra Basia” lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów, stylizowaniu i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie, którego serce stanowi tytułowy kontrabas. W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta „Oj tak!”.

– Oprócz tradycji polskiej można na niej odnaleźć wpływy ukraińskie i bałkańskie – wyjaśniła Barbara Derlak. – Niektóre stanowią po prostu przekład z serbskiego na polski. Inne opowiadają nasze własne historie w oparciu o motywy z polskich legend i gawęd – dodała. Ów eklektyzm odzwierciedla w dużym stopniu ścieżkę rozwoju artystki. – Muzyką zainteresowałam się podczas studiów w Krakowie. Ale najpierw to były pieśni z Macedonii Piryńskiej. Droga wiodła przez Bułgarię na Radomszczyznę i ku muzyce kajockiej. W końcu Barbarę Delak, urodzoną w Chełmie, zainteresowała tradycja jej małej ojczyzny.

Zaczęła poznawać wybitnych artystów z regionu, w tym zespół śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia. Trzon zespołu, działającego od 1974 roku, stanowią panie urodzone na Wołyniu, stąd też w repertuarze grupy znajdują się pieśni charakterystyczne dla pogranicza wołyńskiego. „Nadbużański Klon Zielony” był wielokrotnie nagradzany podczas przeglądów folklorystycznych. Pieśni zespołu zostały spisane i wydane w publikacji „Przechowane w pamięci. Nadbużańskie pieśni pogranicza” redakcji Mariana Chyżyńskiego. Grupę tworzą: Maria Nadworska, Leokadia Prokopczuk, Józefa Stasiuk, Alina Sieniawska, Stefania Rulka, Jolanta Mordacz

– Cieszę się, że te znakomite artystki zgodziły się uświetnić nasz wieczór w Polskim Radiu – podkreśliła Barbara Derlak, która zaprosiła także Kapelę Niwińskich. – Dzięki nim zachowuję związek z tradycją, jednocześnie realizując autorskie pomysły w zespole „Chłopcy kontra Basia”. Kapela Niwińskich wykonuje tradycyjne melodie taneczne, zasłyszane od znamienitych skrzypków i harmonistów z okolic Radomia i regionu Powiśla Maciejowickiego. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej, a w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów. Kapela gra w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce, Agnieszka Niwińska – bęben, Joanna Strelnik – basy, Barbara Derlak – klarnet.

– Obecnie Mateusz fascynuje się dorobkiem Jana Gacy i w tę stronę zmierza nasz nowy materiał – dodała Barbara Derlak. Oczywiście główną atrakcją koncertu z cyklu „Muzyczna Scena Tradycji”, który prowadził Kuba Borysiak, był występ grupy „Chłopcy Kontra Basia” w składzie:
Barbara Derlak – śpiew, klarnet
Marcin Nenko – kontrabas
Michał Bryndal – perkusja

27 czerwca 2015 r.
(sobota)
godz. 21:00

wstęp wolny

Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Tęcza”