Chce ci się pić? Ugaś pragnienie skutecznie!

Wiedza na temat tego, iż większość naszego ciała to woda, jest obecnie dość powszechna. Co jednak kiedy płynów w naszym ciele jest za mało? Po pierwsze organizm daje nam o tym znać poprzez uczucie pragnienia. Po drugie nasze ciało zaczyna magazynować pozostałą wodę, czego wynikiem może być suchość w ustach, złe nawilżenie skóry czy mniejsza ilość energii.

To ważne by potrafić odpowiednio kontrolować i uzupełniać gospodarkę wodną organizmu, a nie każdy wie jak robić to skutecznie. Niektóre napoje, które spożywamy nie gaszą pragnienia na długo, inne wręcz wspomagają odwodnienie organizmu poprzez wywołanie częstego parcia na pęcherz. Co więc wybrać, by zadbać o swoje ciało i ugasić pragnienie?

Co daje nam woda?

Ilość wody w organizmie jednoznacznie sugeruje, że jest to składnik niezwykle ważny. Właściwie jest on niezbędny, a jego funkcji jest bardzo dużo. Odpowiednio nawodniony organizm to zdrowy organizm. Dlaczego? Ponieważ:
– woda chłodzi ciało w upały (w postaci potu) i chroni przed oparzeniem,
– woda tworzy barierę utrzymującą ciepłotę ciała podczas zimna (dlatego gdy się spocimy jest nam ciepło),
– woda transportuje w sobie substancje toksyczne i wydala je z naszego ciała (np. mocznik lub azot).

Wybórodpowiedniego napoju

Nie każdy produkt określany mianem napoju jest równie skuteczny w gaszeniu pragnienia i uzupełnianiu gospodarki wodnej organizmu. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się nam woda mineralna. Zawiera w sobie mikroelementy potrzebne naszemu ciału do zdrowego funkcjonowania, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nie każda butelka jest tak samo wartościowa. Pomocne w wyborze staja się tu zwłaszcza etykiety produktów – wybierzmy ten, który ma najwięcej minerałów.

Wybór pada także bardzo często na soki owocowe, które w porównaniu do wody zawierają w sobie także substancje odżywcze. Sięgają po nie zwłaszcza ludzie aktywni, którzy chcą skutecznie dostarczyć swojemu organizmowi nie tylko witamin, ale i węglowodanów (źródła energii dla komórek). Niebezpieczeństwo jest tu jednak takie, że można je (w porównaniu do wody) przedawkować. Jak nietrudno się domyślić będzie to miało wpływ na wzrost wagi, ale może także po prostu zniszczyć szkliwo zębów. Czyli powinniśmy zrezygnować z picia soków? W żadnym wypadku! Wybierajmy jedynie te nie dosładzane przez producentów.

Napoje izotoniczne a kawa

Osoby aktywne fizycznie potrzebują zazwyczaj dodatkowej dawki energii, zwłaszcza jeśli narażają swoje ciało na dłuższy wysiłek. Kawa potrafi zapewnić nam potężny zastrzyk sił poprzez pobudzenie naszego układu krwionośnego. Z drugiej jednak strony powoduje moczopędność oraz wypłukuje magnez z organizmu. Z napojami izotonicznymi nie ma takiego problemu. W ich skład wchodzą:
– woda (nawadnia organizm),
– węglowodany (zapewniają dostawę świeżej energii),
– potas (reguluje gospodarkę elektrolitów w ludzkim ciele).
Występują one ponadto w dwóch postaciach, więc można wybrać wygodniejszy dla siebie i albo zakupić napój, albo proszek o dłuższym terminie przydatności i łatwiejszy w transporcie.

Portal DobreOdżywki.pl wsparł nas merytorycznie.