Badminton – gra dla każdego

Niezwykle korzystna, obecnie panująca moda na zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, skłania wielu do poszukiwania swojej ulubionej dyscypliny sportowej. Jeżeli w dzieciństwie kochaliśmy grać w kometkę, to być może przypadnie nam do gustu podobna dyscyplina, która jest sportem olimpijskim, czyli badminton. Dlaczego warto go uprawiać i kto może to robić? Gdzie grać w badmintona? Te i inne pytania, które mogą przychodzić do głowy początkującym. Warto się nad nimi zastanowić.

Dlaczego właśnie badminton?

Na początku warto wspomnieć, jak odróżnić badmintona od znanej nam dobrze gry w kometkę. Te dwa rodzaje aktywności łączą tak naprawdę jedynie takie akcesoria jak lotki oraz rakietki. Ważne jest również to gdzie gramy w badmintona. Tej dyscypliny nie uprawia się na powietrzu. Sport, który kieruje się swoimi konkretnymi regułami powinien być uprawiany w sali lub hali, gdzie nie ma utrudnień w postaci warunków atmosferycznych, a to z kolei zapewnia precyzję operowania lotką i rakietkami.

Konieczna jest również dobra nawierzchnia. W badmintona nie można grać na trawie, ani na nierównej nawierzchni. Dlatego jedynym odpowiednim miejscem są specjalne hale sportowe, przeznaczone do uprawiana tego typu sportu. W samym mieście jakim jest Warszawa znajdziemy kilka takich obiektów, a ponadto kilkadziesiąt hal ogólnosportowych, które również można wykorzystać do naszej gry.

Kiedy już wiemy, gdzie grać w badmintona, warto dowiedzieć się, dlaczego sport ten jest przeznaczony dla osób w każdym wieku. Sport ten przyczynia się do ogólnego rozwoju mięśni, pomaga spalać kalorie. Ponadto nie jest zbyt kontuzyjny ze względu na brak kontaktu między graczami. Jeżeli faktycznie gramy w badmintona na dostosowanej hali, nie grożą również nam upadki będące konsekwencją pośliźnięcia na trawie czy poruszania się po nierównej nawierzchni. Co więcej dyscyplina poprawia refleks, wydolność i kondycję. Nie ma dla niej ograniczeń wiekowych.

Ile to kosztuje?

Ze względu na to, że osoba decydująca się na grę musi wyposażyć się w odpowiednie do tego celu buty, cały zestaw, złożony z lotek, rakietek i obuwia, to koszt od około 200 złotych wzwyż. Dla początkującej osoby te tańsze komplety powinny zdecydowanie wystarczyć na czas nauki i podnoszenia kompetencji w dyscyplinie. Do tego dochodzi wynajęcie hali. Koszt to zwykle kilkadziesiąt złotych za godzinę, dzielony na dwie osoby. Szukając miejsc, w których dobrze gra się w badmintona, warto zajrzeć na fachowe strony poświęcone temu sportowi. Dzięki temu łatwo namierzymy polecaną przez innych graczy halę, ale i znajdziemy partnera na podobnym poziomie gry do naszej. Specjalne korty, które zostały stworzone jedynie z myślą o grze w badmintona z pewnością będą kosztowały więcej, niż na przykład sale gimnastyczne w szkole. Wystarczy skontaktować się z kilkoma placówkami, posiadającymi takie obiekty i zapytać o ewentualny koszt oraz wymiary sali.

Niektóre osoby przed rozpoczęciem grania, być może będą miały potrzebę skorzystania z kilku godzin treningu, który przybliża technikę i reguły gry. To dobry sposób na to, by szybko przejść z pozycji osoby zupełnie początkującej na poziom kogoś bardziej zaawansowanego. Wtedy łatwiej jest również znaleźć partnera, a sama gra jest bardziej satysfakcjonująca. Treningi odbywają się zarówno w Warszawie, jak i innych większych miastach.

Tekst powstał we współpracy z klubem Badmintomania!, którego członkowie podpowiadają gdzie grać w badmintona na terenie Warszawy.