Atrakcje turystyczne w Górach Świętokrzyskich i okolicach

Wiele osób wyjeżdża w dalekie strony, za granicę, aby zwiedzić piękne miejsca i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Jednak nie trzeba szukać daleko. Polska jest piękna! Warto zwiedzić niektóre okolice, w czasie wakacyjnych wycieczek!

Okolice Gór Świętokrzyskich

Jednym z bardzo ciekawych obszarów, jest okolica Gór Świętokrzyskich. Jest to bardzo popularny kierunek wielu wycieczek. Można tam połączyć zwiedzanie oraz odpoczywanie. Przede wszystkim z pewnością warto zwiedzić Kielce. Miasto to, jest stolicą województwa. Warto udać się do Pałacu na Wzgórzu Zamkowym. Pochodzi on z XVII wieku. Znajduje się tam m.in. Muzeum Narodowe. Ponadto miejscem, do którego kieruje się mnóstwo turystów, jest także Bazylika katedralna. Barokowy kościół, zachwyca swoim wystrojem i ciekawymi wnętrzami. Będąc w Kielcach, warto wstąpić na najbardziej popularny deptak, czyli na ulicę Sienkiewicza. Znajduje się tam wiele kawiarenek, przepyszne lody czy sklepy. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, po dniu pełnym zwiedzania. Bardzo ciekawą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest park dinozaurów w Bałtowie.

Góry Świętokrzyskie

Jeżeli chodzi o Góry Świętokrzyskie, przede wszystkim warto wspomnieć, że to jedyne pasmo górskie w Polsce, które leży w środkowej części kraju, a nie przy południowych granicach. Turyści znajdą tam mnóstwo atrakcji. Warto zwiedzić Jaskinię Raj. Nie wolno robić w niej zdjęć, dlatego tym bardziej warto się tam udać i osobiście ją zobaczyć. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, znajdują się chronione fragmenty zachwycającej Puszczy Jodłowej oraz Puszczy Świętokrzyskiej. Zamieszkuje je wiele jeleni, które są symbolem Parku. Turyści mogą wyruszyć na spacery i wycieczki, wieloma szlakami i ścieżkami, przeznaczonymi zarówno dla całych rodzin z małymi dziećmi jak i dla osób bardziej wymagających.

W Górach Świętokrzyskich znajduje się także mnóstwo, ciekawych zabytków architektury. Dzięki starym zamkom, muzeom i pomnikom oraz obiektom sakralnym, można podążyć ścieżkami historii. Idąc górskimi szlakami można natrafić na wiele ciekawych, tego typu obiektów. Jednak warto także, udać się do niewielkich miasteczek, które znajdują się w okolicy jak np. Chęciny, Jędrzejów, Bodzentyny.

Aby zwiedzić najbardziej ciekawe partie Gór Świętokrzyskich, należy wyruszyć czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim, który liczy około 105 km. Zaczyna się on w Gołoszycach i wiedzie przez najwyższe szczyty i wiele atrakcji. Kończy się on w Kuźniakach.

W Górach Świętokrzyskich i w ich okolicach znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Planując wyjazdy wakacyjne, warto zaplanować wyjazdy w tamte strony. Oprócz zachwycającej przyrody i ciekawych widoków, można natrafić na interesujące zabytki architektoniczne oraz obiekty sakralne. W Świętokrzyskim znajduje się także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz restauracji i kawiarni, w których można odpocząć po całym dniu zwiedzania i zjeść przepyszne dania regionalne.

Artykuł powstał dzięki współpracy z hotelem Odyssey: hotelodyssey.pl mieszczącym się w Górach Świętokrzyskich.