Artystyczny czwartek – „Miejsce w raju”

14.01. Artystyczny czwartek w Szkole Artystycznej – projekcja filmu i spotkanie z reżyserem. „Miejsce w raju” ukazuje sylwetkę Simony Kossak – badaczki przyrody pochodzącej ze sławnego artystycznego rodu Kossaków. Bohaterka filmu to biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, a zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Simona była postacią wyjątkową, należącą do odchodzącego dziś świata kultury i żywą legendą, trafiającą do tysięcy ludzi swoimi audycjami radiowymi. Film pokazuje ją z innej strony – prywatnej, osobistej, intymnej, na Dziedzince właśnie – w miejscu, gdzie mieszkała otoczona zwierzętami i wielkimi drzewami.

Film „Miejsce w raju” otrzymał Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego Łódź 2015

BEATA HYŻY – CZOŁPIŃSKA o filmie:

ilm „Miejsce w raju” opowiada o Simonie, ale nie tylko… To nie jest film biograficzny, w którym przedstawiam po kolei fakty z życia bohaterki, ludzi, z którymi była związana, jej miejsce pracy, dorobek zawodowy, pasje, wzloty, upadki itp. Chciałam zrobić film wyjątkowy, zupełnie inny od typowych dokumentów, w których występują „gadające głowy” na przemian z archiwalnymi fotografiami. Nawet to, z czego Simona jest bodaj najbardziej znana na Podlasiu, czyli radiowe gawędy, są w filmie tylko epizodem.

Moim założeniem było pokazanie Simony Kossak takiej, jakiej nie znali ani słuchacze Jej audycji, ani mieszkańcy Białowieży, których codziennie mijała, ani nawet naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa, w którym pracowała. To miał być film pokazujący Ją bardzo prywatnie, osobisty i intymny. Ale powstał film trochę inny, nie tylko o tym…

14 stycznia 2016 r.
(czwartek)
godz. 18:00
sala koncertowa
Szkoły Artystycznej w Ełku

Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką o kulisach produkcji.

wstęp wolny