4 powody, dlaczego nie masz ochoty na seks – gdzie szukać przyczyn spadku libido?

Jeśli do niedawna byłaś boginią seksu, a teraz seks dla Ciebie mógłby nie istnieć lub masz ochotę bardzo rzadko, warto poszukać przyczyn tego stanu rzeczy. Bez względu na wiek możesz cieszyć się udanym życiem seksualnym jeszcze przez długie lata.

Spadek zainteresowania seksem może pojawić się u kobiet w każdym wieku i jest stanem normalnym, o ile trwa krótko. Jeśli jednak widzisz u siebie, że zanik zainteresowania współżyciem nie jest stanem przejściowym, warto poszukać przyczyn. Nie musisz od razu iść do seksuologa, warto jednak dobrze przyjrzeć się swojemu ciału i codziennemu życiu. W sytuacji, gdy jeden z partnerów traci nagle zainteresowanie współżyciem, a u drugiego libido nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, warto jak najszybciej szukać rozwiązań. Brak seksu może być bowiem początkiem poważniejszych problemów w związku – zanik bliskości i intymności szybko prowadzi do rozpadu relacji także w innych sferach życia. A stąd już prosta droga do tego, by całkiem udany związek rozpadł się z powodu braku seksu.

Gdzie szukać przyczyn spadku libido? Niektóre są wewnętrzne, uwarunkowane tym, co dzieje się w Twoim organizmie, inne są spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Oto najczęstsze przyczyny spadku ochoty na seks.

Źle dobrana antykoncepcja

Jeżeli korzystasz z antykoncepcji hormonalnej, czyli tabletek, plastrów czy wkładek domacicznych, być może tu tkwi przyczyna obniżenia libido. Jeżeli przed stosowaniem aktualnej koncepcji problemu z ochota na seks nie miałaś, a obecnie Twój partner niemal siłą musi Cię ciągnąć do łóżka, warto rozważyć zmianę formy antykoncepcji na inną. Choć w reklamach telewizyjnych można usłyszeć o wielu suplementach diety, które utrzymują libido na wysokim poziomie przy stosowaniu antykoncepcji, w rzeczywistości specyfiki te raczej nie działają. W ich składzie nie ma żadnych substancji, które tłumaczyłyby ich skuteczność. Zasada ich działania najpewniej opiera się na efekcie placebo, czyli są po prostu nieskuteczne.

Brak ochoty na seks spowodowany źle dobraną antykoncepcją jest dosyć prosty do zniwelowania-wystarczy, że pójdziesz do swojego lekarza ginekologa i poprosisz o zmianę tabletek na inne. Na rynku środków antykoncepcyjnych wybór jest tak duży, że nie powinno być większego problemu z dobraniem takich środków, które nie będą miały wpływu na Twoje libido. Warto metodą prób i błędów szukać dla siebie najlepszego rozwiązania, zamiast tkwić przy tabletkach, które Twoje libido doprowadzają do poziomu zero. W końcu, gdy ochota na seks zanika, to antykoncepcja w zasadzie przestaje być do czegokolwiek potrzebna.

Zaburzenia hormonalne

Hormony w Twoim organizmie bywają prawdziwą bombą zegarową – jeśli utrzymują się na odpowiednim poziomie, równie odpowiednia jest ochota na seks. Niestety, kobiece ciało czasem sprzeciwia się swojej właścicielce. Wiele jest chorób i dolegliwości, które przyczyniają się do spadku libido. Są to, między innymi zaburzenia hormonalne związane z chorobami tarczycy czy jajników, na przykład zespół policystycznych jajników. Często też choroby zupełnie niezwiązane z układem rozrodczym mogą powodować zanik libido. Przykładowo – cukrzyca może przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu we krwi. Choć jest to hormon kojarzony zwykle z mężczyznami, występuje także u kobiet i jeśli jego ilość spada, automatycznie również spada zainteresowanie współżyciem. Przy cukrzycy nieco inaczej funkcjonuje również układ nerwowy i możesz obserwować zmniejszone reagowanie na bodźce, szczególnie dotykowe. W tej sytuacji trudno mówić o udanym współżyciu, jeżeli podczas pieszczot z partnerem nie czujesz takiego podniecenia i nakręcenia jak kiedyś.

Wiele zaburzeń hormonalnych wiąże się również z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli ostatnio przybrałaś na wadze, czujesz się opuchnięta i nie możesz zmieścić się w swoje własne ubrania, nie ma co się dziwić, że czujesz się mniej atrakcyjna i nie masz ochoty na seks ze swoim partnerem.

Jeżeli brak ochoty na seks pojawił się nagle i stopniowo się pogłębia, warto zrobić podstawowe badania. Dobrze zdiagnozowana choroba i odpowiednie leczenie mogą w dużym stopniu poprawić Twoje samopoczucie i przywrócić wysoki poziom libido.

Nie czekaj, aż Twoje potrzeby seksualne znikną zupełnie – wybierz się do lekarza od razu, gdy czujesz, że Twój organizm nie do końca z Tobą współpracuje. – radzi Ania z portalu Twoja Intymność.

Ciąża i okres po porodzie

Jeśli jesteś w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko, Twoje zainteresowanie seksem mogło znacznie się obniżyć. W tym okresie jest to zazwyczaj stan naturalny. Zmiany hormonalne w ciąży są przyczyną wahania nastrojów i ciągłej huśtawki, jeśli chodzi o ochotę na współżycie. W pierwszym okresie ciąży może ona mocno się obniżyć, natomiast w późniejszym czasie, w drugim czy trzecim trymestrze znowu wzrosnąć.

Podobnie jest po porodzie, gdy Twój organizm jest po prostu zmęczony i potrzebuje czasu, by powrócić do pełnej formy. Po urodzeniu dziecka możesz również czuć się mniej atrakcyjna ze względu na dodatkowe kilogramy czy nadmiar skóry na brzuchu. Jeżeli dodamy do tego zmęczenie spowodowane opieką nad małym dzieckiem, nic w tym dziwnego, że seks jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę.

Obniżone libido w ciąży i po porodzie jest stanem przejściowym i jeżeli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe dolegliwości, w krótkim czasie ochota na seks powinna powrócić. Dużo tu zależy nie tylko od Ciebie, ale również od Twojego partnera. Warto rozmawiać, opowiedzieć o swoich odczuciach czy dolegliwościach. Rozumiejący i wrażliwy partner powinien zrozumieć przejściową zmianę priorytetów jeśli chodzi o łóżkowe igraszki.

Zmęczenie i stres

To kolejne przyczyny, w których należy doszukiwać się zmniejszonej ochoty na seks. Nadmiar codziennych obowiązków, życie w ciągłym stresie i biegu powoduje, że organizm przestawia się na inny tryb – przetrwanie. Większość Twojej życiowej energii jest kierowana na radzenie sobie z sytuacjami życia codziennego, co przekłada się na zmniejszone zainteresowanie własnymi potrzebami. Gdy jesteś zmęczona, przytłoczona nadmiarem obowiązków, zapewne wieczorem marzysz tylko o tym, by móc zasnąć, a nie o łóżkowych igraszkach trwających do późna w nocy. Poza tym seks w sytuacji sporego zmęczenia i tak nie jest zbyt satysfakcjonujący, gdyż trudno jest zrelaksować się, odprężyć i dać się ponieść erotycznym fantazjom.

W sytuacji, gdy jesteś mocno zmęczona lub pod wpływem silnego stresu, warto zadbać przede wszystkim o własny komfort życia. Spróbuj nieco przeorganizować codzienne obowiązki, by znaleźć czas także na chwilę przyjemności. Może to być krótki spacer, popołudnie z książką w ręku, zajęcia w klubie fitness czy cokolwiek, co sprawia Tobie przyjemność. Takie drobne przyjemności działają odprężająco i relaksująco. A wypoczęty i naładowany pozytywnymi emocjami organizm szybko zacznie domagać się także łóżkowych przyjemności. Jeśli nauczysz się wypoczywać, Twój organizm powróci do równowagi i stopniowo także Twoje libido zacznie wzrastać do naturalnego poziomu.